نوامبر 30, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

پیکان جدید چه شکلی است؟ (+عکس)

نوبت شما به نقل از وبلاگ “دامغانی” نوشت:

نظر موافقان

چندی است خودرو دیگر یک کالای لوکس محسوب نمی‌شود. افزایش جمعیت و رشد شهرنشینی، نیاز به یک وسیله نقلیه هر چند ساده که قابلیت انتقال فرد از نقطه A به B را داشته باشد را مطرح می‌کند. چهار چرخ و یک فرمان. طبیعی است که تولید ارزان یک کالا، افت کیفیت و حذف آپشن‌های آن را نیز در پی دارد. مشتری امروزی می‌تواند انتخاب کند که آنچه می‌خرد با بودجه‌اش هم‌خوانی دارد یا خیر. این در حالی است که پیکان در زمان خودش در ایامی که مشتری‌اش به وفور بود هم آنچنان با امکانات نبود.

n00013289-r-b-020

از سویی دیگر افتتاح خط تولیدی هم‌چون پیکان با همان ارزش ریالی می‌تواند بازار را از این حباب بی‌معنای قیمت‌گذاری نجات دهد. سرمایه‌های خرد سرگردان هم می‌‌تواند در این حوزه جمع شود تا علاوه بر اشتغال‌زایی، مالکیت خودرو را نیز برای سطح بیشتری از متقاضیان به همراه بیاورد.

n00013289-r-b-021

نظر مخالفان

تولید پیکان حتی در اواسط دهه 80 شمسی نیز 30 سال عقب‌تر از فناوری روز اولش بود. آمریکا و اروپا همان 30 سال قبل به فکر بهنیه‌سازی مصرف سوخت افتادند. وقتی مردم قطره قطره بنزین را با سلام و صلوات می‌گیرند و مصرف می‌کنند و وقتی آلودگی هوا هزینه‌های میلیاردی برای وزارت بهداشت، بیمارستان‌ها و بیمه‌ها به ارمغان می‌‌آورد، بازگشت پیکان چه مفهومی دارد؟

از آنجایی که ارزان‌سازی بر خلاف تصور، روندی هزینه‌زا و با تحقیقات گسترده است و با در نظر گرفتن این نکته که خودروسازان فعلاً با کاهش شدید نقدینگی روبه‌رو هستند،‌ سرمایه‌گذاری روی خودرویی ارزان مانند پیکان توجیح عقلی و اقتصادی ندارد.

ایمنی پراید بارها و بارها از سوی نشریات خودرویی داخل، موسسات استاندارد و شهادت مردم با انتقادات فراوانی روبه‌رو شده است. ساخت چیزی ارزان‌تر از پراید، آیا ایمنی فاجعه‌باری به همراه نخواهد داشت؟