فوریه 9, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

تجمل‌گرایی در مراسمات مذهبی، بدعت در دین است

نوبت شما به نقل از وبلاگ “حماسه های پایداری” نوشت:

تجمل‌گرایی آفتی است که به زندگی لطمه وارد می‌کند؛ ضمن اینکه بهره‌گیری از مواهب دنیا بد نیست؛ اما نباید اجازه دهیم، برخورداری از نعمت‌های الهی به تجمل‌گرایی و تشریفات‌زدگی تبدیل شود. زندگی امامان معصوم(ع)هم به تأسی از رسول گرامی اسلام (ص)، مبتنی بر ساده‌زیستی، اما در نهایت زیبایی بوده است.
«دین اگر با تجمل همراه شود، کمرنگ می‌شود یا از بین می‌رود. تجمل‌گرایی بدعت در دین است. بدعت مثل آفتی که درخت را از بین می‌برد، دین را از درون می‌خورد.»

8093152327071904347
دین ظواهری دارد و بخشی از آن برگزاری همین مجالس مذهبی چه در عزا و چه در میلاد اهل بیت(ع)است. این لباس [ظواهر دین] باید بیان‌کننده معارف غنی حق باشند. به قول امام (ره) محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه می‌دارد. منظور امام (ره) همین مجالس عزاست. حالا اگر این مجالس به آسیب تشریفات دچار شوند، آن وقت محرم و صفر است که از بین می‌رود.
مولای متقیان، حضرت علی(ع)در نهج‌البلاغه فرمود: «اگر خداوند می‌خواست، خانه کعبه را در مکانی خوش آب و هوا، سرشار از جواهرات و جلوه‌های زیبا قرار دهد، نمی‌توانست؟ چرا این سنگ‌های سیاه را روی هم قرار داده؛ آن هم در مکانی لم‌یزرع؟ از این‌رو که اصل دین بر پایه سادگی استوار است.» لذا اگر تشریفات به مجالس دینی وارد شود، اسلام است که آسیب می‌بیند.»

انتهای پیام