نوامبر 28, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

حريم خانواده آماج چشمان نامحرم

نوبت شما به نقل از وبسایت “رسام” نوشت:امروزه و باتوجه به سهل الوصول بودن امكانات تكنولوژيكي و توانايي بالاي اين ابزار در تصويربرداري و گرفتن عكس‌هاي حرفه‌اي‌تر، باعث ترغيب افراد در به كار‌گيري چنين وسايلي شده است. قطعاً با پيشرفت‌هاي صنعتي و تكنولوژيكي فرهنگ استفاده و به كارگيري وسايل پيشرفته هم به همراه خود آنها وارد زندگي انسان‌ها مي‌شود. اين در حالي است كه عده‌اي نيز به تبع اين پيشرفت‌ها در صدد سوء‌استفاده و شكستن حريم خصوصي افراد ديگر بر مي‌آيند. اولين نكته و خطر متوجه خانواده‌ها و والديني است كه در رابطه با استفاده از اين پيشرفت‌ها كم‌اطلاع هستند.
نوجوانان و جوانان به تناسب شرايط زماني‌اي كه در آن به دنيا آمده‌اند، با جديدترين تكنولوژي‌ها در ارتباط بوده و نحوه تعامل و استفاده از آن را به خوبي مي‌دانند. با گسترش روزافزون تكنولوژي و ارائه انواع فناوري‌هاي جديد در زمينه رايانه و نيز گوشي‌‌هاي همراه، بسياري از افراد از چگونگي روند ارائه اين فناوري‌ها و نيز حتي ابزارها و برنامه‌هاي موجود روي گوشي كودكان و نوجوانان خود هيچ گونه آگاهي‌ ندارند.

FaceBook005

گاهي بسياري از نوجوانان و جوانان از نا‌آگاهي والدين سوءاستفاده كرده و اوقات خود را بي‌خود و بي‌جهت در فضاي سايبري كه آلوده به انواع مفاسد و حتي مشكلات امنيتي است، مي‌گذرانند.
اينجاست كه نبود مشاوره‌اي درست از جانب والدين موجب آن مي‌شود كه نوجوانان از روي ناآگاهي و سادگي خود در فضاهايي هم‌چون شبكه‌هاي اجتماعي به راحتي به دوستان مجازي خود اعتماد كنند و ويدئو‌ها يا تصاوير شخصي و حتي خانوادگي خود را با آنها به اشتراك گذارند.
نوجوانان از اين نكته غافلند كه شخصيت دوستانشان در اين فضا كاملاً مجازي است و بسياري از اين افراد شخصيت واقعي خود را بروز نمي‌دهند و از اعتماد دوستان خود سوء‌استفاده كرده و حريم شخصي ديگران را زير پا مي‌گذارند. اما اين مبحث تنها يك وجه از وجوه چندگانه‌اي است كه باعث انتشار و «ريشير»(بازنشر) ويدئوها و عكس‌هاي خصوصي افراد و خانواده‌ها مي‌گردد.
شكل ديگري كه چند وقتي است معمول شده، انتشار فيلم مهماني‌ها و مراسمات خصوصي افراد توسط خود آنها آن هم به صورت آگاهانه است! عمده‌ترين دليل براي اقدام افراد به چنين عمل زشت و بدون توجيهي، سرايت تفكرات سكولاريستي و ليبراليستي توسط شبكه‌هاي ماهواره‌اي است؛ چراكه اين شبكه‌ها با سوء‌استفاده از كم‌توجهي و نا‌آگاهي افراد درباره مباحث ديني، اخلاقي و اجتماعي، انجام ندادن اين گونه كارها را ترجماني از نگاه متحجرانه، دگم، امل مآبانه و حتي تعصبات جاهلي اعلام مي‌كنند.
ايجاد موج بي‌غيرتي و بي‌عفتي در ميان جوانان كشورها توسط شبكه‌ها و درگاه‌هايي صورت مي‌گيرد كه قصد استحاله و اضمحلال دروني باورها و فرهنگ آن افراد را دارند.
نكته ديگري كه در اين مسئله قابل بررسي است، ولنگاري و بي‌قيدي برخي از والدين نسبت به چگونگي تربيت و تعليم و ارشاد فرزندانشان در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي، ديني و اعتقادي است؛ چراكه اگر والدين به عنوان اولين مربيان بچه‌ها ابتدايي‌ترين مسلمات اخلاقي و اعتقادي را براي آنها تبيين و تشريح بكنند، با ورودشان به گستره اجتماع يا دستيابي به شبكه‌هاي اجتماعي مجازي دچار خودباختگي يا كمتربيني نسبت به باورها و داشته‌هاي‌شان نمي‌گردند.
در اين ميان تكليف افراد بزرگسالي كه عقلاً و منطقاً چنين اقدامي انجام مي‌دهند، روشن است، چراكه ناموس‌پرستي و غيرتمندي تنها به انسانِ ضاحكِ ناطق تعلق ندارد، بلكه در ميان حيوانات نيز دفاع از حريم خانواده و افرادش يك امتياز و شاخصه غريزي محسوب مي‌گردد. اما با تمام اين مباحث لازم و ضروري است به افراد(احتمالاً ناآگاه) حاضر در شبكه‌ها و فضاهاي مجازي انذار و تذكر لازم داده شود تا از خطرات و وجوه مورد سوء‌استفاده در اين زمينه آگاهي يابند.
خداوند متعال در قرآن كريم با آيه «فأعتبروا يا أولي ألابصار»همه انسان‌هاي داراي بصيرت و بينايي را به عبرت آموزي از اتفاقاتي كه براي ديگران شكل گرفته است، دعوت مي‌كند تا خودشان گرفتار آن مصائب و مشكلات نشوند.

انتها پیام