سپتامبر 25, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

آقايان و خانم‌های تدبير و اميد! بساط فيس‌بوك بازی را جمع كنيد!!!!

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” بسیجی ” نوشت:

انتشار مطلب تند و خارج از عرف بر روي صفحه منتسب به سخنگوي وزارت خارجه در فيس‌بوك بار ديگر ثابت كرد كه تنزل بحث ديپلماسي عمومي به چند صفحه در شبكه اجتماعي و دلخوش كردن به لايك‌هاي دنبال‌كننده‌هاي مجازي، تا چه حد مبتذل است.

 

پيوستن اعضاي دولت يازدهم به شبكه اجتماعي فيس‌بوك و راه‌اندازي صفحه‌هاي شخصي اقدامي بود كه چندي بعد از روي كار آمدن اين دولت آغاز شد و از همان زمان با تذكرات مشفقانه همراه گرديد. گفتگوي وزير خارجه دولت با دختر رييس سابق كنگره آمريكا و سخنان رد و بدل شده ميان آنها با موضوع هلوكاست يكي از مقاطعي بود كه اعتراضات به اين رويكرد دولت را افزايش داد.

مرضيه افخم، سخنگوي وزارت خارجه يكي از همين اعضاي دولت يازدهم بود كه به تاسي از «مقام عالي وزارت» به فيس‌بوك پيوسته و صفحه‌اي به نام خويش ايجاد كرد؛ اگر چه شنیده می شود ظریف در بخشنامه استفاده از لفظ مقام عالی وزارت در مکاتبات اداری وزارت خارجه را ممنوع کرده است.

مطلب آغازين وي در اين صفحه رويكردي متعهدانه داشت و همين امر موجب شد كه فعالان انقلابي و متعهد فضاي مجازي در عين حالي كه با اصل اين اقدامات موافق نبودند به حمايت از اولين مطلب خانم سخنگو بپردازند. خانم سخنگو نيز بعد از اينكه همگان آن صفحه را منتسب به ايشان مي‌دانستند هيچ واكنشي نشان نداده و سخني دال بر تكذيب اين انتساب بر زبان نراند تا طبق قاعده سكوت علامت رضاست، خيال همه راحت شود كه اين صفحه توسط شخص خانم سخنگو يا حدااقل با نظارت وي مديريت مي‌شود.

اما برخي رسانه‌ها از قول مرضيه افخم خبر دادند كه صفحه ياد شده متعلق به وي نبوده و او هيچ صفحه‌اي در فيس‌بوك ندارد. براي مثال ايسنا كمي پيش چنين نوشت : «مرضیه افخم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: من صفحه‌ای ندارم و متعاقب ایجاد این صفحه، پیگیر اقدامات حقوقی برای بستن صفحه فیسبوکی که به نام من ایجاد شده است، هستم.»

 اما در صفحه فيس‌بوكي كه به نام مرضيه افخم ايجاد شده ، مطلب عجيب و خارج از عرفي بارگذاري شده است:

«متاسفانه باز شاهد آن هستیم که نسبت یه صحت و سقم این صفحه ایراداتی وارد می شود و اقتدارگرایانی از قبیل حسین شریعتمداری از روزنامه کیهان با همدستی با سایت افراطی رجانیوز و با ارسال تکذیبیه جعلی از طرف اینجانب برای خبرگزاری های مختلف داخلی، آب در آسیاب دشمن ریخته و موجبات خشنودی دشمنان اسلام و انقلاب و نظام و ولایت را فراهم آورده اند. باز هم تاکید می کنم که خدمتگذاران شما در این دولت تا پای جان بر عهد میثاقی که با مردم و رهبری بسته اند ایستاده اند و تمامیت خواهان نخواهند توانست به هدف ناپاک خود که همانا ایجاد فاصله و شکاف بین مردم و مسئولین است برسند. تصمیم انقلابی دیگری گرفته ام و آن اینکه هیچ مطلب و اظهار نظری هر چند توهین آمیز را از صفحه خود پاک نخواهم کرد چرا که قضاوت در مورد درستی و نادرستی اظهار نظرات را به افکار عمومی واگزار نموده ام. اینجا پلاتفورمی برای گفتگوی دموکراتیک و تبادل آزادانه نقطه نظرات و مکاره بازار ایده ها و افکار است. به امید داشتن ایرانی آزادتر و آبادتر.»

البته وقتي شخص خانم سخنگو در گفتگو با يك خبرگزاري كه از نظر سياسي نزديك به دولت يازدهم مي‌باشد ارتباط خود با اين صفحه را تكذيب مي‌كند، ديگر بايد قصه اين ارتباط را تمام شده دانست. حتي به اين موضوع هم كاري نداريم كه وقتي منابعي چون اين خبرگزاري چنين خبري را منتشر كرده‌اند، گناه كيهان و رجانيوز اين وسط دقيقاً چيست! و باز حتي از اين هم مي‌گذريم كه چرا در اين مدت خانم افخم وجود چنين صفحه‌اي را تكذيب نكردند.

اما آنچه نبايد از آن گذشت و نيازمند كمي تامل است به ابتذال كشيده شدن ايده ديپلماشي عمومي در دولت يازدهم است. ظاهرا نشانه‌هاي صداقت و حقانيت تذكردهندگان نسبت به اين رويكرد سطح پايين در دولت خيلي زودتر از آنچه پيش‌بيني مي‌شد نمايان شده است. واقعيت آن است كه فضاي مجازي قاعده و عرف مشخص به خود را دارد كه نه تنها گذاشتن بار ديپلماسي عمومي بر دوش آن خارج از وسع و توانش است، بلكه به دليل همين عرف و قاعده امكان وقوع اتفاق‌هاي خارج از كنترل در آن زياد است. نگاهي به همين مدت كوتاه كه از راه‌اندازي صفحات دولتمردان مي‌گذرد اثبات مي‌كند كه رفع و رجوع حاشيه‌هايي كه ايجاد شده تا چه حد دولت را از كار اصلي خويش بازداشته است.

بنابراين به نظر مي‌رسد قبل از اينكه آش از اين هم شورتر شده و وجهه ديپلماتيك دولت تدبير و اميد بيش از اين مخدوش شود و شخصيت اعضاي آن زير سوال رود، بهتر است كلاً اين سفره جمع شده و دولتمردان محترم بساط ديپلماسي عمومي خويش را جاي آبرومندتري پهن كنند. حال تصميم با خود دولتمردان است