ویژگی های حضرت مهدی(عج)+جزئیات دیگر

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” اخلاصی ها ” نوشت:

بعد از آن كه دانستيم زمامدار و دادگستر آينده جهان ، حضرت (مهدى ) است ، لازم است با خصوصيات و ويژگى هاى ايشان بيشتر آشنا شويم .

ویژگی های حضرت مهدی(عج)

ويژگى هاى حضرت مهدى (عج )

نام
نام ايشان به اتفاق شيعه و سنى (م ح م د) است . روايات زيادى بر اين مطلب تصريح دارد كه براى نمونه به دو حديث از طريق شيعه و سنى اشاره مى كنيم .
1 عبدالله بن عمر مى گويد پيامبر(ص ) فرمود:
در آخر زمان مردى از فرزندان من خروج مى كند كه همنام و هم كنيه من است ، زمين را از عدل و داد پر مى كند، آن گونه كه از ظلم و جور پر شده است و او همان مهدى است
2 امام سجاد(ع ) از پيامبر اكرم (ص ) چنين نقل مى كند:
اگر از دنيا جز يك روز نمانده باشد، خداوند آن روز را طولانى مى كند تا اين كه مردى از عترت من بيايد كه همنام من است ، زمين را از عدل و داد پر مى كند، آن سان كه از ظلم و ستم پر شده است .
ممنوعيت بردن نام آن حضرت
اهل بيت پيامبر(ع ) از بردن نام حضرت مهدى (عج ) در زمان غيبت ، منع كرده و توصيه نموده اند كه او را با القاب و اسامى ديگرش ياد كنند. اين دستور به طور قطع داراى حكمت و مصالحى است ، هر چند ما از آن بى اطلاعيم .
ريان بن صلت مى گويد: از امام رضا(ع ) (در حالى كه از قائم (عج ) سؤ ال مى شد) شنيدم كه فرمود:
(لا يُرى جِسْمُهُ وَ لا يُسَمَّى اسْمُهُ)
جسمش ديده نمى شود و اسمش (همان نام مخصوص ) برده نمى شود.
داوود بن قاسم مى گويد: از امام على النقى (ع ) شنيدم كه مى فرمود:
بعد از من جانشين ، حسن است ، ولى چگونه خواهيد بود با جانشين بعد از جانشين ؟ گفتم : خدا مرا فدايت كند چرا؟ فرمود: شما شخص او را نخواهيد ديد و بر شما روا نيست كه او را به اسمش يادآورى كنيد. عرض كردم : پس چگونه او را ياد كنيم ؟ فرمود: بگوييد (اَلْحُجَّةُ مِنْ آ لِ مُحَمَّدٍ(ع )) حجت از آل محمد.
كنيه و القاب
كنيه آن حضرت (ابوالقاسم) و القاب ايشان ، بنابر آنچه در روايات بيان شده ، عبارتند از: (مهدى )، (قائم )، (منتظر) و (حجت )
البته القاب و اوصاف زيادى در روايات و دعاها همانند دعاى ندبه براى حضرت مهدى (عج ) بيان شده است و آنچه ذكر شد، القاب مشهور بود.
بايد توجه داشت كاربرد اين القاب در مورد آن منجى آسمانى به لحاظ ويژگى هايى است كه در ايشان وجود دارد. براى نمونه به روايت زير درباره لقب (قائم ) توجه كنيد.
ابو خديجه مى گويد: از امام صادق (ع ) در مورد قائم سؤ ال شد، فرمود:
(كُلُّنا قائِمٌ بِاءَمْرِ اللّهِ واحِدٌ بَعْدَ واحِدٍ حَتّى يَجيى ءَ صاحِبُ السَّيْفِ فَاِذا جاءَ صاحِبُ السَّيْفِ جاءَ بِاءَمْرٍ غَيْرِ الَّذى كانَ)
همه ما يكى بعد از ديگرى به امر خدا به پا مى خيزيم تا اين كه صاحب شمشير بيايد. وقتى او آمد، روش ‍ ديگرى خواهد داشت .
در روايت ديگرى از امام باقر(ع ) سؤ ال شد:
مگر همه شما قيام كننده به حق نيستيد؟
امام فرمود: آرى .
راوى پرسيد: پس چرا (فقط) قائم (امام منتظر عج )، قائم ناميده شده است ؟
امام فرمود:
آن گاه كه جدم حسين صلوات خدا بر او باد كشته شد؛ ملائكه به درگاه خدا ناله و ضجّه زدند و عرض كردند: خداى ما و آقاى ما، آيا از اينكه برگزيده ات و فرزند برگزيده ات و منتخب تو از بين خلقت كشته شده ، تغافل مى كنى (و انتقام نمى گيرى )؟
خداوند بدانان وحى كرد: اى ملائكه من آرام بگيريد. به عزت و جلالم قسم از قاتلان انتقام مى گيرم ولى بعد از گذشت مدتى .
آن گاه خداوند امامان از نسل امام حسين (ع ) را به ملائكه نماياند ملائكه از مشاهده آنان شادمان شدند و يكى از آنان را در حال قيام نماز ديدند. خداوند عزوجل فرمود: به وسيله آن قائم (ايستاده ) از قاتلان انتقام مى گيرم .
از آن جا كه ائمه (ع ) همه نور واحد هستند، هر كدام واجد تمام صفات كمال بوده اند، ولى در هر كدام از آنان به اقتضاى شرايط، يك صفت ، ظهور بيشترى داشته و لقبى مناسب آن در ايشان شهرت بيشترى يافته است . از جمله امام زمان (عج ) كه مانند ديگر امامان براى تحقق امر حق و حكومت جهانى اسلام قيام مى كند، ولى فقط ايشان موفق به محقق ساختن اين اراده خدا و انتقام گرفتن از دشمنان دين مى شود و ظاهراً از اين رو لقب (قائم ) در مورد آن حضرت كاربرد بيشترى داشته باشد.
پدر و اجداد
روايات زيادى بيانگر آن است كه حضرت مهدى (عج ) از اولاد پيامبر(ص ) و على (ع )و فاطمه (س ) و از تبار امام حسين (ع ) و نيز بقيه امامان (ع ) است ؛ از اين رو سلسله نسب آن حضرت به ترتيب زير است :
(حجة بن الحسن بن على بن محمد بن على بن موسى بن جعفر بن محمد بن على بن الحسين بن على بن ابى طالب (ع ))
مادر
نام مادر حضرت مهدى (عج ) نرجس ، دختر يشوعا پسر قيصر پادشاه روم است كه بشر بن سليمان او را به دستور امام هادى (ع ) از برده فروشى به نام عمر بن يزيد براى آن حضرت خريد؛ سپس امام او را به فرزندش بخشيد و بدين ترتيب افتخار مادرى حضرت مهدى (عج ) را پيدا كرد.
نرجس داراى اسامى ديگرى از قبيل ريحانه ، سوسن و صيقل نيز بود.
سال و محل تولد
بنابر قول مشهور بين محدثان و مورخان ، حضرت مهدى (عج ) در شب نيمه شعبان سال 255 هجرى قمرى در سامرا به دنيا آمد و پدرش غير از او فرزند ديگرى نداشت .(96) محمد بن على مى گويد: از امام حسن عسكرى (ع ) شنيدم كه فرمود:
ولىّ خدا و حجت او بر بندگانش و خليفه بعد از من ، شب نيمه شعبان سال 255 هجرى قمرى هنگام طلوع فجر، در حالى كه ختنه شده بود، متولد شد و نخستين كسى كه او را با آب كوثر و سلسبيل (از آب هاى بهشت ) شست و شو داد، رضوان ، نگهبان بهشت ، با جمعى از فرشتگان مقرب الهى بود…

خصوصيات حمل و ولادت
نرجس دوران باردارى خود را بدون اين كه آثارى از باردارى در وجود او ظاهر شود سپرى كرد؛ ازاين رو، كسى متوجه حاملگى او نشد، همان گونه كه مادر موسى (ع ) نيز در دوران حاملگى چنين بود؛ زيرا فرعون ، شكم زنان حامله را مى شكافت و مى خواست پيامبرى كه سلطنت او را سرنگون خواهد كرد، متولد نشود. مادر حضرت مهدى (عج ) از اين جهت همانند مادر موسى بود تا اين كه دوران باردارى اش سپرى شد و آن حضرت به دنيا آمد.
حضرت مهدى (عج ) در شرايطى پا به عرصه گيتى گذارد كه خبر ولادت و غيبتش توسط پيامبر(ص ) و اهل بيت آن حضرت بارها به مردم داده شده و جامعه اسلامى به ويژه شيعيان به او معتقد گشته بودند.
در همان عصرى كه امام هادى و امام حسن عسكرى (ع ) از غيبت فرزندشان حضرت مهدى (عج ) سخن مى گفتند، صاحبان كتب صحاح ، بخارى ، مسلم ، ابوداود، ترمذى و ابن ماجه  مى زيستند و روايات نبوى مربوط به حضرت مهدى (عج ) را در كتاب هاى خود ثبت مى كردند. از اين رو، براى خليفه عباسى فرصت بسيار مغتنمى بود تا اگر بتواند به مولود امام حسن (ع ) دست يافته ، او را از بين ببرد.

اين شرايط اقتضا مى كرد ولادت امام مهدى (عج ) پوشيده بماند. ازاين رو، امام حسن (ع ) كودك خود را فقط به شيعيان خاصّش نشان داد تا آنان امام پس از او را بشناسند؛ زيرا هرچند كه او از طرفى بايد براى حفاظت از جان حضرت مهدى (عج ) تلاش نمايد و تمام اصول پنهان كارى را مراعات كند، اما از طرف ديگر وظيفه دارد وجود آخرين حجت الهى را براى مردم و نسل هاى بعد به ويژه شيعيانش ثابت كند. بدين جهت كودك خود را به شيعيان مورد اعتمادش نشان مى داد تا بدانند مهدى موعود(عج ) پا به عرصه گيتى نهاده است و ديگر در انتظار تولدش نباشند و به آنان سفارش مى كرد اين قضيه را فاش نسازند.
احمد بن حسن مى گويد: بعد از تولد خلف صالح (عج )، امام حسن عسكرى (ع ) با خط خود نامه اى به جدم احمد بن اسحاق نوشته ، در آن فرموده بود:
برايمان فرزندى متولد گرديده ، اين مطلب نزد تو پوشيده بماند و آن را از مردم كتمان نما؛ كه ما آن را جز براى خويشاوندان نزديك و دوستان خاص خود آشكار نمى كنيم . دوست داشتيم اين خبر را به تو دهيم تا خداوند تو را مسرور سازد، چنان كه ما را خوشحال كرده است .
ولادت حضرت مهدى (عج ) به حدى مخفى بود كه امام حسن (ع ) از بين زنان ، تنها به عمه اش حكيمه اطلاع داد كه به هنگام وضع حمل نرجس ، نزد او باشد و او را يارى كند.
حضرت مهدى (عج ) لحظاتى پس از تولد سر بر سجده عبوديت نهاد، و روى بازوى راستش نوشته شده بود:
(جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ اِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً)
حق آمد و باطل نابود شد، به يقين باطل نابود شدنى است .

 ويژگى هاى جسمانى حضرت مهدى (عج )
در روايات خصوصيات شمايل و ويژگى هاى جسمانى حضرت به شرح زير مطرح شده است :
پيشانى بلند، چهره نورانى ، چشمان درشت و درخشنده ، بازوانى قوى و ستبر، پاهايى قوى و استوار، شانه هايى پهن ، داراى دو علامت درشت كه يكى همرنگ پوستش و ديگرى همرنگ علامتى كه پيامبر داشت ، خالى بر گونه راست ، ميان قامت ، صاحب موهايى زيبا كه بر شانه اش ريخته ، گندمگون و نور چهره اش بر سياهى محاسن و سر غلبه دارد.
رسول خدا(ص ) فرمود:
سيما و قامت مهدى ، چون سيما و قامت من است .
امام رضا(ع ) فرمود:
مهدى شبيه من و موسى بن عمران است
ويژگى هاى پيامبران در مهدى (عج )
صفات و ويژگى هايى از پيامبران (ع ) در مهدى (عج ) مشاهده مى شود كه بنا بر روايات بعضى از آنان به شرح زير است :
او كمال موسى ، درخشش عيسى ، پايدارى و استقامت ايوب و طول عمر آدم را دارد. مردم درباره وى اختلاف مى كنند مانند اختلافى كه درباره عيسى كردند. گروهى گفتند: متولّد شده است و عده اى گفتند: مرده است و بعضى گفتند: كشته شده و به دار آويخته شده است . همچون حضرت ابراهيم ولادتش مخفى است و از مردم كناره گيرى مى كند. مانند ايوب فرج و گشايش بعد از مصيبت دارد. مانند يونس به هنگام ظهور و بازگشت به ميان مردم با وجود اين كه سال هاى طولانى از عمرش گذشته ، ولى جوان به نظر مى رسد. مانند يوسف (ع ) كه از ديد پدرش غايب شد، از ديد شيعيان و خاص و عام مخفى مى شود و در دوران غيبت كار بر محبّانش سخت مى شود با اين كه فاصله او تا شيعيانش نزديك است . غيبت او از خوف و هراس است مانند غيبت حضرت موسى كه از خوف و هراس فرعونيان از مصر فرار كرد و به مدين رفت . مانند جدش رسول خدا، براى حاكميت بخشيدن به دين خدا و سركوب دشمنان دست به شمشير مى برد و خداوند با انداختن رعب و هراس در دل دشمنانش ، او را يارى مى كند.
ميراث پيامبران نزد مهدى (عج )
مواريث انبيا(ع ) به مهدى به ارث رسيده و در نزد ايشان است از جمله :
سنگى كه حضرت موسى بر آن عصا مى زد و از آن دوازده چشمه براى دوازده سبط بنى اسرائيل مى جوشيد. عصاى موسى ، پيراهن يوسف ، تابوت آدم ، انگشتر سليمان ، كتاب هاى آسمانى انبياى گذشته (تورات موسى ، انجيل عيسى ، زبور داوود، صحف آدم و شيث و نوح و ابراهيم ) پيراهن ، عمامه ، زره و شمشير رسول خدا.
به هنگام ظهور پيراهن ابراهيم بر تن ، رداى اسماعيل بر دوش و نعلين شيث را به پا دارد.
آخرين حجت الهى
حضرت مهدى (عج ) پس از رحلت پدر بزرگوارش در سن پنج سالگى به امامت برگزيده شد، آن سان كه حضرت عيسى در كودكى به پيامبرى برگزيده شد. ايشان آخرين حجت الهى از سلسله پيامبران و اوصيا در طول تاريخ است كه خداوند او را براى روز موعود ذخيره كرده است و همان گونه كه نبوّت به حضرت محمد(ص ) ختم شد، وصايت و امامت نيز به حضرت مهدى (عج ) ختم مى شود. روايات زيادى از طريق شيعه و سنى بيانگر اين است كه پيامبر داراى دوازده جانشين به عدد نقباى بنى اسرائيل است كه همه از قريش و از اهل بيت او هستند و آخرين آنان حضرت مهدى (عج ) است . در اين جا به ذكر يك روايت بسنده مى كنيم .
ابن عباس از پيامبر(ص ) اين گونه نقل مى كند:
جانشينان و اوصياى من و حجت هاى خدا بر خلق بعد از من ، دوازده نفرند، اولين آنان برادرم و آخرينشان فرزندم است . گفته شد: اى رسول خدا! برادرت كيست ؟ فرمود: على بن ابى طالب . گفته شد: فرزندت كيست ؟ فرمود: مهدى كه زمين را از عدل و داد پر مى كند، بعد از آن كه از ظلم و جور پر شده است … .
ابن ابى الحديد مى گويد:
همه فرقه هاى مسلمانان اتفاق نظر دارندكه دنيا و تكليف جز با مهدى (عج ) پايان نمى پذيرد.
با توجه به ويژگى هايى كه براى مهدى موعود برشمرديم ، پوچى و بطلان ادعاى مدعيان مهدويت در طول تاريخ آشكار شد و مسلمانان بايد در انتظار ظهور حضرت مهدى (عج ) با چنين ويژگى هايى باشند.
امامت حضرت مهدى (عج )

درباره

کلیک کنید

بیت کوین در آینده و ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده

محققان دانشگاهی در دانشگاه تگزاس حداقل نیمی از افزایش بیت کوین را به قیمت پائین ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *