نوامبر 30, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

مصاحبه با وبلاگ نویس برتر استان در مرداد 92

سلام عرض می کنیم خدمت شما وبلاگ نویس محترم استان سمنان، شهرستان مهدیشهر شهری که به نام یگانه گوهر هستی مزیّن است، خوشحالیم که در خدمت شما هستیم و تشکر می کنیم از اینکه پیشنهاد مصاحیه با سایت “نوبت شما” را پذیرفتید.   برای آغاز صحبت، لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید وبفرمایید چند سال دارید و در چه مقطعی تحصیل می کنید؟

سلام ، بنده محمد نورانیان هستم و بذارید سنمو نگم چون خیلی خوشم نمیاد، در مقطع کارشناسی رشته حقوق تحصیل می کنم .

atash 

-زمانی که به شما خبر دادند به عنوان وبلاگ برتر استان برگزیده شده اید؟ چه احساسی داشتید؟

زمانی که این خبر رو به من دادند من در مشهد الرضا نائب الزیاره دوستان عزیز بودم وواقعا خیلی خوشحال بودم چون انتظار اینو نداشتم که وبلاگم وبلاگ برتر استان بشه.

-آیا در زمینه های علمی و آموزشی، ورزشی و هنری و .. هم رتبه برتر داشته اید؟

شاید داشته باشم اما الان حضور ذهن ندارم .

 

-چقدر به فعالیت در وبلاگ خود اهمیت می دهید و برای آن وقت صرف می کنید؟

چون بنده نزدیک سه سال هست وبلاگ دارم در اوایل شاید خیلی اهمیت نمی دادم ولی بعد از گذشت مدتها و گذاشتن وقت بسیار الان اهمیت زیادی به مطالب و قالب وبلاگ می دهم و سعی میکنم که مطالب وبلاگم به روز و جالب باشد .

  

-اهمیت جنگ نرم برای شما چگونه است و هدف شما از فعالیت در این عرصه چیست؟

شاید برای بعضی ها چندان ملموس و شناخته شده نباشد اما همین کار ما در فضای مجازی جنگ نرم است در عصر کنونی با این همه هجمه نسبت به مملکت واسلام بهترین راه فعالیت در جنگ نرم میباشد این را واقعا میگویم که مسئولین فرهنگی ما در خواب به سر میبرند در حالیکه تمام حملات سوی جوانان مملکت ماست و بودجه هایی که در این زمینه برای از بین بردن افکار واعتقاد ما تصویب میکنند از ان سو مسئولین انتظار دارند که این وضع خراب فرهنگی جامعه رخ ندهد ما باید واقع بینانانه نگاه کنیم من خودم جوان هستم و دوستان بسیاری هم در جامعه دارم  و با تمام انها هم کلام میشوم واقعا درد را حس میکنم که چطور به جان این جوانها افتاده و انها را عذاب میکن واقعا به آقای روحانی می خواهم بگویم که شما که معتدل و عقلانی فکر می کنید به داد وضعیت فرهنگی جامعه بپردازید. حرفها برای گفتن زیاده ولی باید عمل کرد.

-از آنجا که نماینده سایت “نوبت شما” در شهرستان مهدیشهر جناب آقای پاکزادیان شما را معرفی کردند، چه شناختی نسبت به ایشان دارید و دوست دارید چه چیزی به ایشان  بگویید؟

اولا واقعا از ایشان تشکر میکنم و لطفی که نسبت به بنده داشتند ، من ایشان را مدتها می شناسم و یکی از دوستان خوب بنده هستند و این را میخواهم بگویم که واقعا ایشان را دوست دارم و زبانم الکن است که به چه شکل از ایشان تشکر کنم .

 

-مهمترین کار برای شما در زندگی چیست؟

بنده فعال بودن در اجتماع را دوست دارم وهیچ وقت خود را بیکار نگذاشته ام وشاید از این رو بعضی ها به من بگویند که شما بیش فعال هستی، از مباحثه و مشورت گرفتن از دیگران هم بهره زیادی می برم و علاقه زیادی دارم که دوستانم در همه زمینه ها مطالعاتی را داشته باشند و در جامعه حرفی برای گفتن ، دوست دارم از دیگران چیزهای مفیدی یاد بگیرم و اگر مطلبی را هم بلد بودم به دوستانم انتقال دهم همانطور که امام علی فرموده : هرکس یک کلمه به من بیاموزد من بنده او می شوم .

-در صف ایستگاه اتوبوس ایستاده اید و دختران بد حجابی نیز حضور دارند که بی حیایی و بی عفتی  را از حد گذرانده اند. شما چه واکنشی نشان می دهید؟

امر به معروف و نهی از منکر یکی از ضروریات دین ماست اما در جامعه امروز آنگونه که بخواهیم تذکر دهیم نمی شود اما اثر خود را شاید داشته باشد. اتفاقا از این نمونه ها من خودم مشاهده کردم و به یاد دارم که کسانی بودند که چنین وضعی را تحمل نمی کردند و خواستند تذکری دهند، اما با توهین و ضرب و شتم مواجه شدند. البته امر به معروف مراحلی دارد و هر کس بدون دلیل و خودسرانه نمی تواند این کار را انجام دهد. البته بعضی از خانواده های ما هم متاسفانه فرزندان خود را رها کرده اند و فکری به حال اینده انها نمی کنند وقتی در جامعه مادر را با یک جور حجاب و دختر را باجور دیگرمی بینی شاید چندان تعجب نکنی، واقعاً ما کجای کار قرار داریم، مگر دین ما اسلام نیست؟ مگر انسان نیستیم، وقتی نابینایی به در خانه حضرت زهرا می رود و حضرت فاطمه در حالی که آن نابینا کسی را نمی دیده چادرش را سر می کند، این کار چه چیزی را نشان میدهد جز حجاب و عفاف؟ ما باید یاد بگیریم و به دخترها و مادرهایمان بیاموزیم که اگر پیرو حضرت زهرا و اسوه صبر حضرت زینب هستیم این کارها خطاست .

 

-در حال رانندگی در خیابان هستید. ناگهان ماشین جلویی دچار نقص فنی شده و متوقف می شود. شما برای عبور ناچارید به لاین کناری بروید، ولی ماشینهای در حال حرکت به شما اجازه نداده و گذشت نمی کنند. شما چکار می کنید؟

در جامعه ما این موارد مخصوصا در هنگام رانندگی زیاد هست وقتی مشکلی پیش امده نباید دوباره برای دیگران مشکل بیافرینیم ولی متاسفانه ما صبر نداریم و تا این جور موارد پیش می اید شروع به پرخاشگری و توهین به طرف مقابل می کنیم .

در سفر به مشهد در داخل هتل شما، افراد عرب زیادی از کشورهای خلیج فارس حضور دارند. برخورد شما با آنها چطور است؟

گرچه مانند بعضی از ایرانی ها از بعضی رفتارهای عربها خوشم نمی آید، ولی واقعا دوست دارم با آنها هم کلام شوم و زبان آنها که زبان دین و قران ماست را یاد بگیرم. اما واقعا پیامبران و امامان ما چگونه اند و اینها چطور!

 

نظر شما در مورد بعضی جملات نادرست که در هیأت های مذهبی استفاده می شود، (مثلاً من علی پرستم و .. )  چیست؟

چون من خودم یک هیئتی هستم. این مسائل را دیده ام و می فهمم، این جور بحث ها در جامعه ما زیاد وجود دارد و ما باید به شیوه ای خردمندانه آن را اصلاح کنیم، این حرکت از نظر بنده همانطور که در دین امده پرستش بجز خدای یگانه کفر وشرک هست. البته از دیدگاه دیگر اگر بخواهیم به ان نگاه کنیم شاید شور زیاد و تاثیر پذیری از جوّ آن مراسم باشد. ولی این توجیه درستی نیست همه چیز ما به جای خودش، دین ما بهترین دین آسمانی است شاید ما خیلی درک درستی از دین نداشته باشیم. کسی دین مبین اسلام را می فهمد که در مورد آن مطالعه و تحقیق فراوانی داشته باشد. مثلا مسیحی که به دین اسلام مشرف شده شاید بتوان آن را نمونه یک مسلمان واقعی دانست، اما اسلام ما بدون هیچ تحقیق و مطالعه ای به دست ما رسیده و ما قدر ان را نمی دانیم ما مسلمان زاده ایم، از این رو خداوند هر چه خوبی بوده است در وجود سید الشهدا قرار داده و ماهم به اباعبدالله علاقه زیادی داریم ولی این دلیل بر ان نیست که هر چه از دهنمان در آمد بگوییم. مگر ما به خدا اعتقاد نداریم و خدا ما را نیافریده پس بالاتر از خداوند نداریم. ان شاء الله این جور مواردی که حسین پرست وعلی پرست می گویند کم شود. از همین رو وهابی های ملعون توسل به ائمه و تبرک جستن از انها را شرک می دانند . 

آیا به گشت زنی در اینترنت هم می پردازید؟ بیشتر چه مطالبی نظر شما را جلب می کند؟

بله ، فراوان این کار را انجام می دهم، بیشتر به مطالب آموزشی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی می پردازم .

 

به چه تفریحات و ورزش هایی می پردازید؟

به فوتبال و حرکات رزمی مانند تکواندو علاقه مندم .

 

-ما در سایت نوبت شما طبق فرموده رهبر انقلاب و تأکید ایشان به کار شبکه سازی وبلاگ های استان و حرکت جمعی هماهنگ در فضای مجازی می پردازیم. نظر شما در این رابطه چیست؟

رهبر انقلاب به کار در فضای مجازی اهمیت زیادی می دهند و حتی گروه هایی در این زمینه هم تشکیل داده اند. کار سایت نوبت شما هم کار بسیار خوبی است، هم به عنوان یک تشویق برای فرد وبلاگ نویس می باشد و هم گسترش این کار فرهنگی در جامعه است .

کمی هم وارد عرصه سیاست شویم. فکر می کنید در چه صورت رئیس جمهور حجة الاسلام روحانی می توانند در سر و سامان دادن به اقتصاد کشور موفق شوند؟

حوزه سیاست بسیار گسترده است و ساعتها میشود درمورد ان بحث کرد آقای دکتر روحانی نیز با انتخاب گسترده مردم مواجه شد و شعار ایشان هم اعتدال گرایی است به نظر بنده ایشان توانایی اداره کشور در این زمان بحرانی را دارد. البته همانطور که ایشان گفتند کار همراه با تدبیر ممکن است. آرزوی بنده و هر کسی به عنوان یک مسلمان ایرانی این است که همه بیایند وبا کمک هم مملکت خود را واقعا به آن جایی که استحقاقش را دارد، برسانیم .ان شاء الله ایشان همانطور که در اول کار به سرعت کابینه خود را معرفی کرد و مراسم های تودیع و معارفه را انجام داد، مشکل مردم را هم به همین سرعت حل کند و ایشان به عنوان یک فرد روحانی و نفوذی که بین سیاستمداران دارد، با تفکر و تعقل و تدبیر مشکل اقتصاد ما هم حل شود . 

-در مورد ترکیب کابینه ایشان چه نظر و انتقادی دارید؟

در مورد کابینه ایشان من اوایل تعجب کردم که شاید اقایان ناشناسی را معرفی کرده است، اما بعدها که مطالعه کردم متوجه شدم که کابینه خوبی را تشکیل داده است که تمام افراد متخصص همین وزارتخانه ها می باشند که تلفیقی از وزرای دولتهای قبل هم بوده است. انتقادی نسبت به اقای  روحانی ندارم. ولی از شناختی که نسبت به ایشان دارم آرزو می کنم که موفق ترین رئیس جمهور ایران شود و بتواند مشکلات مردم ایران را حل کند .

 

-بهترین جایی که دوست دارید به انجا سفر کنید؟ …………………

میتونه هرجایی باشه اما من مشهد خیلی سفر کردم و حسرت سفر به کربلای سیدالشهدا بر دلم مانده است .

کربلایی نشدم خجلت از این غم دارم      تا ابد در دل خود شور محرم دارم

 

-اولین جمله ای که هنگام ظهور و رؤیت حضرت امام صاحب الزّمان (عج) به ایشان خواهید گفت؟ ………………..

سخته ولی می خواهم بگویم که اقا جان الهی دورتان بگردم ماچه کردیم برای شما جز گناه، خودت ما رو آدممون کن

 

-زیباترین خصوصیت اخلاقی شما؟ ……………….

من نمیتونم بگم اینو باید دوستانم نظر بدهند .

 

-بدترین خصوصیت اخلاقی شما؟ …………………

کلا ما بدیم .

 

-بالاترین افتخار شما در زندگی؟ ………………….

اینه که نوکر اهل بیت هستم .

نوکری ننگ است اما نیز دارد افتخار،هر که نوکر بر حسین گردید اقایی کند .

 

بهترین نمره شما در کارنامه برای کدام درس است؟ ……………..

انظباطم همیشه 20 بوده اما دقیق یادم نیست که در کدام درس نمره خوبی گرفتم .

 

با تشکر فراوان از شما، برایتان آرزوی موفقیت روزافزون داریم.

———————–

آرشیو مصاحبه های نوبت شما:

۱-فروردین ۹۲-سپاه سایبری جمهوری اسلامی ایران از شاهرود

۲-اردیبهشت ۹۲-علمدار کمیل از دامغان

۳-خرداد ۹۲-به سوی ظهور از گرمسار

۴-تیر ۹۲-حسرت از شاهرود

۵-مرداد ۹۲- عطش از مهدیشهر

6-شهریور92-؟