نوامبر 28, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

تحولات خونین مصر و آینده مبهم این کشور

نوبت شما به نقل از وبلاگ “  سرباز کوچک رهبر  ” نوشت: پایگاه اینترتی ان‌پی‌آر 15 آگوست 2013 (24 مرداد) به تحولات مصر و سرکوب خونین طرفداران مرسی پرداخت

296419_376

پایگاه اینترتی ان‌پی‌آر 15 آگوست 2013 (24 مرداد) به تحولات مصر و سرکوب خونین طرفداران مرسی پرداخت و نوشت: مصر روز چهارشنبه شاهد سرکوب خشونت‌آمیز معترضان بود. این سرکوب خونین با تحولات مختلفی همراه بود که نشان می‌دهد کشمکش‌های بیشتری در پیش است. نیروهای امنیتی مصر اقتدار خود در جبهه‌های خود را اعلام و تأکید کردند که سرکوب اخوان‌المسلمین و سایر گروه‌های مخالف را ادامه خواهند داد؛ به‌طوری‌که دولت موقت مصر در این کشور برای مدت یک ماه، حالت فوق‌العاده اعلام کرد که در واقع از ساعت هفت عصر حکومت نظامی برقرار خواهد شد. مصری‌ها تاریخی طولانی و پرفشار از تجربه قوانین وضعیت اضطراری دارند. حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین، برای سه دهه تا زمان سرنگونی در سال 2011، قوانین مربوط به حکومت نظامی را حفظ کرد.

در ادامه مقاله آمده است: مطابق گزارش وزارت بهداشت مصر، قاهره نقطه کانونی درگیری‌هایی بود که روز گذشته بیش از 200 نفر در این شهر به‌دست نیروهای امنیتی کشته شدند؛ اما روز چهارشنبه در استان‌های مختلف خشونت ادامه داشت و در روزهای اخیر در مناطق مختلف ناآرامی گسترش یافته است. کلیساهای مسیحیان قبطی روز چهارشنبه در مناطق مختلف هدف حمله قرار گرفت و این مسئله چشم‌انداز بروز خشونت‌های فرقه‌ای را افزایش می‌دهد. محمد البرادعی، معاون رئیس‌جمهور و برنده جایزه صلح نوبل، برجسته‌ترین فرد در دولت موقت که از سوی ارتش منصوب شده بود، از مقام خود استعفا داد. تمایل وی به نقش‌آفرینی در این مرحله به دولت مشروعیت داده بود. لیبرال‌های مصری نیز مدت‌ها منتقد ارتش بوده‌اند؛ اما البرادعی و دیگران ظاهراً معتقد بودند می‌توانند کمک کنند که کشور مصر از بحران کنونی خارج شود.

در پایان مقاله آمده است: محمد البرادعی در نامه استعفای خود نوشته بود: «تداوم بر دوش کشیدن این مسئولیت برای تصمیم‌سازی در مورد مسائلی که با آن موافق نیستم و از پیامدهای آن وحشت دارم، برای من دشوار شده است. نمی‌توانم بار این مسئولیت را با ریختن قطره خونی بر دوش بکشم.» روز سه‌شنبه دولت موقت مصر فرماندارانی را برای 25 استان این کشور منصوب کرد و 19 نفر از آن‌ها نیروهای نظامی ارتش یا پلیس بودند. به این فرمانداران قدرت و اختیار عمل بالایی برای اقدام علیه مخالفان داده شده است. در واقع، آن‌ها جایگزین اسلام‌گرایانی شده‌اند که محمد مرسی در این استان‌ها منصوب کرده بود.