فوریه 5, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

ادوارد اسنودن و امنیت در فضای سایبر

نوبت شما به نقل از وبلاگ” قرارگاه بصیرت” نوشت:

افشاگری‌ها و انتشار اطلاعات فوق سری “ادوارد جوزف اسنودن” جامعه‌ی اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا را در شوک فرو برده است.Edward-Joseph-Snowden

ادوارد اسنودن پیمان‌کار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA)، مدارکی را در اختیار رسانه‌ها قرار داد که نشان می‌دهد این سازمان در چند سال گذشته افزون بر شنود مکالمات تلفنی، فعالیت‌های اینترنتی شماری از شهروندان امریکایی و اتباع خارجی را تحت برنامه‌ای موسوم به «پریسم» (PRISM) زیر نظر داشته است.

اسنودن نمایی از سامانه جاسوسی «PRISM» را فاش کرد که به سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) و همچنین پلیس «اف بی آی» اجازه دسترسی به سرورهای شرکت‌های اینترنتی آمریکا چون گوگل، اپل، مایکروسافت، فیس‌بوک و امریکن آنلاین (AOL) را می‌دهد.

بعداز این افشاگری‌های اسنودن، تلاش‌هایی از طرف دولت آمریکا برای بازگرداندن او به آمریکا آغاز شده که تاکنون نیز فراز و نشیب‌های گوناگونی داشته است. تا جایی که حتی سایت اینترنتی اسنودن نیوز به زبان فارسی برای پوشش اخبار این واقعه طراحی شده است!

قطعاً آنچه اسنودن افشا کرده است، تنها بخشی از فعالیت‌های جاسوسی و کسب اطلاعات آمریکا از کاربران فضای سایبر می‌باشد. لزوم هوشیاری هرچه بیشتر کاربران اینترنت در افشای اطلاعات شخصی و کاری خود، می‌تواند به صورت نسبی از دزدیده شدن اطلاعات و سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری نماید.