آگوست 18, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

حسرت یک معامله

نوبت شما به نقل از وبلاگ”بچه های حرم“نوشت:موسسه بروکینگز: با گذشت سالها مذاکره هنوز هم حسرت یک معامله با آیت الله خامنه ای را داریم

1043997_680185162007706_811446212_n

نوبت شما به نقل از وبلاگ”بچه های حرم“نوشت:

موسسه امریکایی بروکینگز، یکی از اتاق فکرهای اصلی و لابی های سیاسی مهم کاخ سفید اخیرا تحلیلی را در اختیار سنا امریکا قرار داده است. در گزارش بروکینگز امده است: “آیت الله علی خامنه ای باهوش ترین دیپلمات ایران است که در مذاکرات هسته ای نقش اساسی را دارد و اگر اوباما می توانست وجهه مقبولی از خود به نمایش بگذارد میشد با وی به نتیجه قابل قبول رسید. اما با گذشت سالها مذاکره هنوز هم حسرت یک معامله با آیت الله خامنه ای را داریم.”

به گزارش سرویس بین الملل پایگاه 598، موسسه امریکایی بروکینگز، یکی از اتاق فکرهای اصلی و لابی های سیاسی مهم کاخ سفید، در آخرین تحلیل خود (مورخ دوم جولای/دیروز) که در اختیار سنا قرار داده است، به این نتیجه رسیده که: ”با رویه ای که دولت در پیش گرفته، دارد زمان آن فرامیرسد تا حمله نظامی امریکا به ایران در دستور کار جدی کاخ سفید قرار گیرد.”

در مقابل این تحلیل اتاق فکر بروکینگز، تحلیل گران مخالف حمله نظامی از جمله آقای متیو داس و لارنس کورب، انتخاب آقای روحانی به عنوان یک رئیس جمهور میانه رو را به فال نیک گرفته و اظهار داشته اند اوباما هنوز راه های متعددی پیش رو دارد و مذاکره می تواند به راحتی جایگزین حمله نظامی گردد و بنابراین خطر اجبار به جنگ، امریکا را تهدید نمی کند.

ولی پیشتر و در مطالب متعدد به این نکته اذعان شده که تا وقتی خط مشی و سیاست های کلی نظام را عالی ترین مقام کشور یعنی رهبر حکومت وضع می کند، انتخاب میانه رو ترین رئیس جمهور نیز دردی را دوا نخواهد کرد.

بروکینگز با اقرار به مواضع تغییر ناپذیر رهبر معظم انقلاب در خصوص حقوق ملت ایران می نویسد: ”متاسفانه هیچ کدام از ما دسترسی ویژه ای به رهبر ایران –از طریق پرونده های مخفی، یا منابع نزدیک به وی- نداریم. آیت الله علی خامنه ای باهوش ترین دیپلمات ایران است که در مذاکرات هسته ای نقش اساسی را دارد و اگر اوباما می توانست وجهه مقبولی از خود به نمایش بگذارد میشد با وی به نتیجه قابل قبول رسید. اما با گذشت سالها مذاکره هنوز هم حسرت یک معامله با آیت الله خامنه ای را داریم.”

35675_286

نکته جالب توجه دیگر اینکه در این مقاله که حاصل تحلیل و بررسی ماروین کالب و میشل اُهانلون است، ریشه کلاف سردرگم هسته ای ایران، سخنرانی اوباما ”تعهد” وی به حل مسئله هسته ای ایران عنوان شده، به این شرح که اگر اوباما قول نمی داد که ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای باز می دارد، اکنون ما بحرانی به نام پرونده اتمی ایران نداشتیم!

پیشنهاد بروکینگز به منظور برون رفت از مسئله هسته ای ایران، دخالت موثر کنگره در سیاست خارجی اوباماست. در این مقاله تحلیلی با اشاره به جنگ ویتنام آمده است اگر دخالت سناتور ویلیام فولبرایت نبود جنگ با فاجعه بزرگتری خاتمه می یافت اما با آگاهی دهی وی به مردم از طریق سه کانال تلویزیونی، حمایت مردم از جنگ ویتنام از 63% به 49% کاهش یافت. به همین دلیل است که کنگره نباید رئیس جمهور را در آغاز، انجام و خاتمه جنگ ها تنها بگذارد.

به عقیده تحلیلگران بروکینگز، کنگره و رئیس جمهور باید از طریق دنیای شگرف تکنولوژی امروزی، مانند ماهواره و اینترنت و … به اخبار و شنیده های لازم درباره عواقب جنگ با ایران آگاهی دقیق پیدا کرده و به مردم نیز هشدار دهند. اگر این اقدام صورت بگیرد اوباما می تواند موضعی بهتر و خالی از اشتباه اتخاذ کند.

انتهای پیام.