دسامبر 1, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

مختصری از زندگی حضرت علی اکبر علیه السلام

نوبت شما به نقل از وبلاگ “پایگاه اینترنتی بین الحرمین زاهدان” نوشت: میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان مبارک باد.

13528914132

حضرت علی اکبر علیه السلام فرزند بزرگ حضرت سیدالشهدا علیه السلام است .او به رویتی در سال 33 هجری قمری و به به روایت دیگر در سال 43 هجری قمری  در مدینه چشم به جهان گشود .مادرش لیلا دختر ابی مره بن مسعود ثقفی نام داشت .علی اکبر علیه السلام شباهت بسیاری در خلق و خو و صورت و سیرت به  پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم داشت . امام حسین (علیه السلام ) در تربیت وی و آموزش  قرآن و معارف اسلامی و اطلاعات سیاسی و اجتماعی به آن جناب تلاش  بلیغی به عمل آورد و از وی یك انسان كامل و نمونه ساخت و شگفتی همگان  از جمله دشمنانشان را بر انگیخت .

علی‌اکبر (علیه السلام ) جوانی حق مدار بود که هیچ‌گاه گِرد باطل نگشت ، و در مقام اهتمام به حق‌گرایی ، تا آنجا پیش رفت که تنها حق‌مداری و حق‌گرایی را عامل رهایی از ترس از مرگ می‌دانست .

علی اكبر (علیه السلام ) در ماجرای عاشورا حضور فعال داشت و در تمام حالات در كنار پدرش امام حسین (علیه السلام ) بود و با دشمنانش به سختی مبارزه می كرد.

شیخ جعفر شوشتری در خصائص نقل می كند :

هنگامی كه اباعبد الله الحسین علیه السلام در كاروان خود حركت به سمت كربلا می كرد حالتی به حضرت دست داد بنام نومیه و در آن حالت مكاشفه ای برای حضرت رخ داد. از آن حالت كه خارج شد استرجاع كرد : و فرمود :

انا لله و انا الیه راجعون  علی اكبر (علیه السلام ) در كنار پدر بود ، و می دانست امام بیهوده كلامی را به زبان نمی راند ، سئوال نمود : پدرجان چرا استرجاع فرمودی ؟

حضرت بلادرنگ فرمود : الان دیدم این كاروان می رود به سمت قتلگاه و مرگ درانتظار ماست ،

علی اكبر (علیه السلام ) سئوال نمود : پدر جان مگر ما بر حق نیستیم ؟

حضرت فرمود : آری ما بر حق هستیم . علی اكبر (علیه السلام ) عرضه داشت

پس از مرگ باكی نداریم .

http://www.shiaupload.ir/images/ag7h9k08uk0co1rwsko.jpg

گفتنی است ، با این كه حضرت علی اكبر (علیه السلام ) به سه طایفه معروف عرب پیوند و خویشاوندی داشته است ، با این حال در روز عاشورا و به هنگام نبرد با سپاهیان یزید ، هیچ اشاره ای به انتسابش به بنی امیه و ثفیف نكرد ، بلكه هاشمی

بدون و انتساب به اهل بیت (علیه السلام ) را افتخار خویش دانست وی نخستین شهید بنی هاشم در روز عاشورا بود . علی اكبر (علیه السلام ) درنبرد روز  عاشورا دویست تن از سپاه عمر سعد را در دو مرحله به هلاكت رسانید و  سرانجام مرّه بن منقذ عبدی بر فرق مباركش ضربتی زد و او را به شدت زخمی نمود . آن گاه سایر دشمنان ، جرأت و جسارت پیدا كرده  و به آن حضرت هجوم آوردند و وی را آماج تیغ شمشیر و نوك نیزه ها  نمودند و مظلومانه به شهادتش رسانیدند. امام حسین (علیه السلام ) در شهادتش  بسیار اندوهناك و متأثر گردید و در فراقش فراوان گریست و هنگامی كه سر  خونین اش را در بغل گرفت ، فرمود :

ولدی علی عَلَی الدّنیا بعدك العفا فرزندم علی دیگر بعد از تو اف بر این دنیا

مقبره حضرت علی اكبر علیه السلام  در كربلای معلی پایین پای اباعبدالله الحسین علیه السلام است و در سلام زیارت عاشورا منظور از وعلی علی ابن الحسین ، آقا علی اكبر علیه السلام می باشد .

منابع :

پیرامون شناخت فرزندان و اصحاب امام حسین ؛ تالیف سید عبدالرزاق مقرم ؛ ص 17

تاریخ چهارده معصوم ؛ تالیف احمد امیری پور

 مستدرك سفینه البحار (علی نمازی) ، ج 5 ، ص 388

منتهی الآمال ، ج 1 ، ص 375

انتهای پیام