فوریه 5, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

کاندیدای اصلح از منظر قرآن

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” سپاه سایبری جمهوری اسلامی ایران ” نوشت:

در اهمیت دیانت فرد مسئول همین بس که عزیر مصر با آنکه خودش فرد مشرکی بود، ولی در واگذاری مسئولیت به حضرت یوسف، تعهد او را لحاظ کرد.

کاندیدای اصلح از منظر قرآن کریم – نوبت شما

یکی از سؤالات رایج که این روز‌ها در کشور ما مطرح است، سؤالاتی در زمینه کاندیداهای ریاست جمهوری است؛ سؤالاتی در مورد معیار انتخاب افرادی که برای ریاست جهمور ثبت نام کرده‌اند.

 

کدام یک از این افراد شایستگی ریاست جمهوری ایران اسلامی را دارند؟ برای انتخاب خوب، کدام معیار­ها را لحاظ کنیم؟ بهترین جواب را از طریق تبیین اوصاف کاندیدای قرآنی، می­‌توان عنوان کرد؛ برای کاندیدای قرآنی ویژگی­‌های فراوانی می­‌توان عنوان کرد که ما به چند مورد اشاره می­‌کنیم.

1- داشتن تعهد: اولین صفت یک کاندیدای خوب، داشتن تعهد است؛ تعهد افراد نشانگر عمق دیانتشان است؛ تعهد یک صفت کلی است که خودش زیر شاخه‌های فراوانی دارد که امانت داری یکی از ویژگی‌های بارز آن است؛ مسئولیتی که افراد به عهده می­‌گیرند، امانتی است که باید روزی در قبال آن پاسخگو باشند؛ اگر فرد امین باشد، از خیانت در مسئولیت واگذار شده، به دور خواهد ماند.

از طرف دیگر تخصص افراد موجب تسلط ابر جامعه خواهد شد که این تسلط اگر بدون دیانت باشد، فرد را به وادی دیکتاتوری خواهد کشاند که هم برای خودش خطرناک است و هم برای جامعه خطرآفرین خواهد بود؛ مصداق بارز آن در زمان  ما صدام بود، اما زمانی که فرد دارای تعهد باشد، جلوی مستی قدرت را خواهد گرفت و از طرف دیگر چنین مسئولی در برنامه‌هایش اولویت را قشر محروم قرار خواهد و سیاست‌های خویش را متناسب با احوال محرومان تنظیم خواهد کرد.

در اهمیت دیانت فرد مسئول همین بس که عزیر مصر با آنکه خودش فرد مشرکی بود، ولی در واگذاری مسئولیت به حضرت یوسف، تعهد او را لحاظ کرد؛ چنان که قرآن در سوره یوسف آیه 54 چنین می­‌فرماید: «وَقَالَ الْمَلِکُ ائْتُونِی بِهِ أَسْتَخْلِصْهُ لِنَفْسِی فَلَمَّا کَلَّمَهُ قَالَ إِنَّکَ الْیَوْمَ لَدَیْنَا مِکِینٌ أَمِینٌ»، و پادشاه گفت او را نزد من آورید تا وى را خاص خود کنم پس چون با او سخن راند گفت تو امروز نزد ما با منزلت و امین هستى».

2- داشتن تخصص: صفت دوم کاندیدای قرآنی تخصص است؛ فردی که دارای تخصص باشد، از خطرات و مشکلات واهمه‌ای ندارد؛ او با استفاده از تخصص خود، مشکلات را به فرصت تبدیل خواهد کرد، چنانکه یوسف علیه السلام به جهت تخصصی که داشت توانست در مقابل خطرات طبیعی که مردم مصر را تهدید می­‌کرد، تصمیم درستی بگیرد و تهدید را به فرصت تبدیل کند.

یوسف علیه السلام تخصص خود را چنین بیان کرد: «قَالَ اجْعَلْنِی عَلَى خَزَآئِنِ الأَرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ، (یوسف) گفت مرا بر خزانه‏‌هاى این سرزمین بگمار که من نگهبانى دانا هستم».

3- داشتن قدرت تشخیص مشکل و ارائه راه کار: یکی از وظایف مهم دولتمردان تشخیص درست مشکلات و ارائه راهکار مناسب است؛ همان طوری که یوسف علیه السلام خطر خشک سالی را تشخیص داد و بلافاصله برای آن راهکار ارائه کرد؛ در سایه این تصمیم به موقع ایشان، از اتلاف وقت و ضایع شدن فرصت‌ها جلوگیری شد؛ چون فرصت موجود 7 سال بود و از طرف دیگر مدت تهدید هم 7 سال بود؛ اگر یوسف علیه السلام قدرت تصمیم‌گیری به موقع را نداشت، قطعاً با مشکلاتی رو به می­‌شد.

4- تبلیغ تخصص نه تعهد: از اوصاف بارز دیگر کاندیدای قرآنی بحث تبلیغ کردن تخصص است؛ به این معنی که فرد هیچ گاه دینداری خودش را تبلیغ نمی­‌کند؛ تا از طریق آن افراد متدین را به سوی خود جلب کند؛ از طرف دیگر دینداری را باید مردم خودشان تشخیص بدهند؛ همان طوری که عزیز مصردر مورد یوسف علیه السلام  چنین تشخیص دادند.  کاندیدای قرآنی تخصص خود را تبلیغ می­‌کند و در ضمن عنوان می­‌کند که توانایی لازم جهت عملی کردن تخصص خودش را هم دارد؛ چون برخی افراد دارای تخصص و برنامه هستند، ولی توان اجرای آن را ندارند؛ ولی یوسف علیه السلام هم تخصص خودش را تبلیغ کرد و هم عنوان کرد که از توانایی لازم برای اجرای تخصص خود، برخوردار است. لذا خودش را با صفت «حفیظ» که اشاره به توانمندی اوست و با صفت «علیم» که اشاره به تخصص اوست، معرفی کرد.

برای کاندیدای قرانی اوصاف دیگری هم می­‌توان از ماجرای حضرت یوسف و سلیمان و داوود علیهم السلام برشمرد که برای پرهیز از اطاله کلام فعلاً به این موارد بسنده می­‌کنیم.