نوامبر 30, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

آیات نجات و حیات امام بر صحیفه سرخ فجر

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” سیاست روز ” نوشت:

وفات سید روح الله امام خمینی(ره) بزرگ‌مرد تاریخ معاصر جهان اسلام، ضایعه‌ای است جبران ناپذیر و حادثه‌ای است دردناک که مسلمانان متعهد را در نقاط جهان اسلام سخت تکان داد.

صحیفه نور – نوبت شما

وفات امام خمینی(ره)، شخصیت عظیم عالم اسلام در زمان موجود مایه تأثر و تأسف همه مسلمین به خصوص آنهایی می‌گردد که بصیرت عمیق و وسعت نظر و اخلاص راستین بر سرنوشت یک میلیارد مسلمان جهان بدون در نظر داشت اختلافات گروهی و مذهبی و بدون داشتن افکار جاهلانه، می‌اندیشند و سلطه طلبی آمریکا و صهیونیست جهانی را به عنوان خطرناک‌ترین و سازش ناپذیرترین دشمن اسلام و مسلمانان تشخیص می ‌دهند.

چهارده خرداد هزار و سیصد و شصت و هشت بود، و ماه آن شب خاموش و سرگردان بر روی شهر تهران می تابید، دانه دانه ستاره ها در صورت آسمان می لغزید، گویی ستارگان آسمان در انتظار عروج ستاره ای زیبا به آسمان بودند، شهر تهران و کشور ایران را سکوتی عمیق و جانسوز فرا گرفته بود، لیکن چشمان خلق نخفته بودند، زیرا شنیده بودند که قلب امامشان به درد آمده است، مردم آهسته و آرام دعای «امن یجیب» می خواندند، مساجد مملو از جمعیتی بود که آمده بودند برای رهبرشان دعا کنند اما گویا تقدیر الهی جوری دیگر رغم خورده بود.

 ناگهان رنگ از رخ شب پرید، قلب زمان از کار افتاد، گویی باز خورشید غروب کرده است، و بار دیگر مردی از امت پیامبر(ص) به ابدیت پیوسته است، هر گوشه و کناری یک کودک یتیم، یک چشم اشک بار، یک مادر شهید و عاشق امام می گریست، قلب عالمی از گردش ایستاده بود، قلبی که لحظه ای از شور و التهاب خالی نمانده بود، قلب امام ایستاده بود، قلب امامی که خود به تنهایی یک امت بود، و تمامی طاغوت و طاغوتیان و مستکبران زمان را به زانو درآورده بود، ایوب زمان، مرد آهنین انقلاب،امام امت در آن شب به ابدیت پیوست.

در سرتاسر ایران اسلامی هرساله ۱۴خرداد، کوچه و محله ها میزبان مراسم بزرگداشت آن پیر فرزانه هستند تا به دنیا نشان دهند که ما ایرانیان تا ابد با انقلاب امام خمینی (ره) پیمان عشق و ایثار بسته ایم و هرساله این پیمان را تمدید میکنیم تا جهانیان بدانند و بفهمند ما پیرو افکار و اندیشه های رهبر کبیر انقلاب هستیم.

در سالروز عروجش مانند هر سال با مقام عظمای ولایت امام خامنه ای (حفظه اله) تجدید بیعت میکنیم، امیدواریم که همیشه پشتیبان ولایت وفقیه باشیم چرا که همه مسلمانان و جهانیان و ملت های منطقه، ملت بزرگ ایران را ملتی ولایت مدار می دانند، کشوری که سرتاسر قلب زنان و مردانش عشق و ارادت امیرالمومنین (ع)، فاطمه زهرا (س) و عشق و محبت به ولایت فقیه پر کرده است که رمز استقامت و نجات ملت ایران میباشد، اعتقاد ما این است که ولایت فقیه نیابت عام امام زمان (عج) است و این حکومت، حکومت اسلامی است که در راس آن ولایت فقیه قرار دارد، ما با همین اعتقاد انقلاب کردیم و بر سر همین اعتقاد ایستاده ایم، اسلام بدون ولایت فقیه اسلام آمریکایی است، پس به قول امام (ره): پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد.

حضرت امام خمینی (ره) خورشید درخشان قیام در سپهر ولایت بود كه آیات نجات و حیات را بر صحیفه سرخ فجر نگاشت، سمند انقلاب او، سرادق كفر و الحاد را سرنگون نمود و مردمان تشنه حق را از ظلمت رهانید و به سرزمین عزت رسانید و بدین گونه آیه شریفه (الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور… )‌ تحقق یافت

گويي شخصيتي از شخصيت هاي آزمون بزرگ صدر اسلام (فتنه الکبري) با معجزه اي به دنيا بازگشته تا پس از پيروزي امويان و به خون غلتيدن شهيدان اهل بيت (ع) سپاه علي (ع) را رهبري کند، شكست و پیروزی ظاهری در روح آن رهبر ژرف اندیش هیچ گونه احساس یاس و یا غرور ایجاد نکرد، و این مشی مخلصانه، قاطعیت بی نظیری در امام پدید آورده بود كه بر اساس آن در این راه هیچ گونه سازش و مماشاتی از خود بروز نمی‌داد.

امام خمینی قدس سره در خصوص ارزشهای والای دینی، مقدسات مذهبی و رعایت حریم الهی به حق و به جد تعصب و غیرت داشت، و با بیانات، موضع گیری‌ها و رفتارهای خویش، این ویژگی را در امت مسلمان پدید آورد و اجازه نداد كوچكترین سستی در روحیه شیعیان به وجود آید، زیرا چنین عارضه‌ای حریم دیانت را مورد خدشه قرار می داد، و صبغه مذهبی را كمرنگ می کرد و ملتی را كه با سلاح ایمان به نبرد با اهریمنان برخاسته اند، از دژهای استوار معنویت دور می ساخت، و بدین گونه زمینه‌های هجوم همه جانبه استكبار و نفاق به مرزهای اعتقادی فراهم می آمد.

در دیدگاه امام مردمسالاری از متن دین اسلام گرفته شده است، نه از مكاتب غربی، و به این دلیل در مكتب سیاسی امام، مردم هم دارای ارزش و كرامتند و هم در اداره جامعه، نقش تعیین كننده ایفا می كنند، امام عزت و استقلال و سرافرازی را نه فقط برای ملت ایران، بلكه برای امت اسلامی و همه بشریت می خواست، البته امام بر خلاف كسانی كه رسالت جهانی مورد ادعای خود را با لشكركشی به كشورها و شكنجه و ترور و جنایت دنبال می كنند، اهداف خود را، به درستی در افكار عمومی مسلمانان و جهانیان تشریح و تبیین می كرد و ملتها را به بیداری و آگاهی اسلامی فرا می خواند.

و براساس همین مكتب امام، هیچ مسلمانی نمی تواند در مقابل اوضاع دردناك فلسطین و دیگر جنایات استكبار در جهان، بی اعتنا باشد، همچنین تبیین صحیح مسئله ولایت فقیه، مظهر پاسداری امام خمینی از ارزشهای اسلامی محسوب میشد. 

امام از موضع غیرت مذهبی، مبارزه با استبداد و استكبار را در راس برنامه‌های خود قرار داد، و اصول و قواعد ستیز را از سنت رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سیره معصومین الهام گرفته بود، تلاش همه جانبه سیاسی او یك نبرد صرف برای درهم كوبیدن خصم به عنوان دشمنی مزاحم جامعه نبود، بلكه وظیفه‌ای دینی و تكلیف شرعی به شمار می‌رفت، و اهداف والای آن برطرف كردن موانع و مزاحمتها برای رشد و تعالی جامعه بود.

امام خمینی در سخنان و پیامهای متعدد خود بر این واقعیت اصرار می‌ورزد كه اگر مسلمانان بر جای خود بنشینند طعمه دیگران می‌شوند، آنان باید بدانند كه مقصد اصلی اعتلای عتقادات و حقایق ناب قرآنی و روایی است، باید در این راه استقامت ورزید و مشكلات و ناگواریها را به جان خرید و از هیچ قدرتی نهراسید، امام ثابت کرد که هدف اصلی در اسلام والاتر و برتر از لذات زودگذر و گناه آلود زندگی دنیوی و تعفن ننگین آن است، و ما نباید به بهانه این كه زندگی مان مورد مخاطره قرار می‌گیرد و آسایش و رفاه مان كم می‌شود در مقابل حیله‌های اجانب خاموش شویم، ایشان سپس توصیه می‌كند كه در راستای حفظ، بقا، و گسترش فرهنگ اسلامی باید امت اسلامی در حد توان مجهز و آماده باشند تا دشمن نتواند به آنان طمع کرده و یورش ببرد.

امام خمینی به افسانه كذب و موهوم جدایی دین از سیاست كه از سوی عوامل ستم و نیز ملی گرایان غرب زده تبلیغ و ترویج می‌گردید خاتمه داد، و مبارزات سیاسی را كه قبلا به رهبری علمای شیعه انجام گرفته بود ولی به پیروزی نرسیده بود به كمال رساند، امام پرچم نفرت از ظالمین را برافراشت، امام حرفهای نو و سعادت آفرینی گفت كه بشریت، همیشه تشنه آنها خواهد بود و به همین علت هیچگاه كهنه نخواهد شد.

رهبرى منحصر به فرد امام (ره) بود که توانست ‏با دست ‏خالى ، انقلاب اسلامى ایران را به پیروزى برساند، چرا که امام خمینی(ره) به آزادی و آزادگی کامل رسیده بود و بهترین مدرک و سند در این زمینه شیوه زندگی ایشان از اوایل جوانی تا مراحل کهولت و پیری بود، که در کمال آزادگی و حریت از وابستگی‌ها به سر می‌برد، کسی که در میان دنیایی از ثروت قرار داشت، حتی به اندازه یک دینار و دلار مال نیندوخت، و در برابر مردم و مؤمنان متواضع اما در برابر زورگویان با صلابت و قاطعیت رفتار می‌کرد، امتیازاتی که امام خمینی(ره) داشت، نمی‌توان در فرد دیگری یافت و یکی از ویژگی‌های امام (ره) علم ایشان بود که صدها و شاید هزاران دانشجوی بلند رتبه حوزه از محضر تدریس و تحقیق ایشان استفاده می‌کردند که شاگردان و کتاب‌های ایشان شاهدی بر این مدعا هستند، به خصوص که علم و عالم جایگاه ویژه و حرمت خاصی در وجدان اخلاقی مسلمانان دارد که امام (ره) از چنین جایگاهی برخوردار بود.

 چهره حيات بخش امام خميني در جهان اسلام، امري غير قابل اغماض است و ايشان يكي از بزرگ‌ترين شخصيت‌هاي قرن های حاضر محسوب میشوند، انقلاب اسلامي ايران، به رهبري امام خميني سبب بروز تحولات و دگرگوني‌هاي عظيم درجهان اسلام شد، و امام چهره جديدي از اسلام را ارائه كرد، انقلاب ايران، درس مبارزه عليه بي‌عدالتي و مقابله با حكومت‌هاي ديكتاتوري و غيرانساني را به مسلمانان و آزادیخواهان جهان آموخت.

امام خميني(ره)، بيدارگر همه موحدان در دنیای امروز ما است، احياي دين و معنويت در روزگاري كه سيطره ماديت و ابزار مادي و انديشه هاي ضد معنوي، جامعه بشري را در چنبره خود گرفته بود، مديون او و ياران انقلاب اسلامي است.

امام خميني اسلام را از انزوا نجات داد، و ديدگاه مرتجعانه، نسبت به اين دين مبين را كه دشمنان در طول صدها سال ارائه كرده بودند، از ميان برد و مقوله دين افيون ملت‌ها را منسوخ كرد، و اسلام را درسطح بين‌المللي به عنوان يك نياز انساني در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي، مادي و معنوي، مطرح كرد.

امام خميني (ره) ثابت كرد كه اسلام قادر است ملت‌هاي مستضعف و محروم را از بند و ستم زورگویان تاریخ آزاد كرده، و آنان را در برابر كشورهاي استكباري و طغيان ‌گر به ایستادگی درآورد، امام خميني، نشان داد كه اسلام در زمان كنوني، يك عنصر اصلي در تحرك و مقابله مردمي با حكومت‌هاي ستمگر و فاسد است.

آنچه شخصيت امام خميني را متمايز مي‌سازد، شخصيت فراگير اوست، و اين كه او فكر عرفاني و فلسفي و سياسي را با هم جمع كرده بود، شخصيتي كه در عين اين كه كتابي عرفاني به نام شرح دعاي سحر مي ‌نويسند درعين حال رهبري سياسي يك اجتماع را بر عهده دارد، لذا چنين شخصيتي در عصر ما نادر است و او عالم مادي و روحاني را با هم جمع كرده بود.

امام خميني مسلمانان جهان را به هويت اصلي‌شان بازگرداند، او توانست با انقلاب اسلامي در ايران، مسلمانان جهان را به اسلام و هويت اصلي شان بازگرداند، انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره)، در زماني شكل گرفت كه مسلمانان در اقصي نقاط دنيا، با غفلت، از اسلام فاصله گرفته بودند و انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی آنان را بيدار كرد.

امام خميني (ره) سياست را بخش لاينفك دين مي‌دانست و با اراده ديني و الهي عليه ستمگران بپاخاست، امام راحل، در تمامي سطوح حيات اجتماعي و سياسي جامعه، اسلام را به عنوان عامل تعيين ‌كننده در تحولات انقلابي و حمايت‌ كننده ارزش‌هاي انساني مطرح كرد.

قبل از انقلاب اسلامي، رويكرد انديشمندان ما براي تعريف كلمات ظريفي همچون آزادي، اخلاق و ورود به عرصه سياست، به سوي مكاتب فكري سوسياليسم و ليبراليسم سوق مي‌كرد.

امام خميني (ره)، معادلات رايج غربي را بر هم ريخت و با استفاده از كلمات رقيق و لطيف منحصر به فرد، واژه‌هاي دور از ذهن را تعريف كرد و براي بيان ايده‌ها، آرزوها و حرف‌هاي ملتش، از فرهنگ ويژه خويش استفاده كرد.

امام با تعريف جديد از مقوله قدرت و تكيه بر چهره اخلاقي آن، موفق شد نيروهاي مردمي را جذب كند و با اين تعريف جديد، حكومت پهلوي را زير سوال ببرد.

امام خمینی در نزدیک شدن انسان به خدا، فصل جدیدی را گشود و با حمایت مردم، انقلاب اسلامی را که نقطه عطف مهمی در تاریخ قرن بیستم است، به سرانجام پیروزمندانه رساند، او فراتر از زمان می اندیشید و در بعد مکان نمی گنجید، او توانست اثر بزرگی در تاریخ جهان برجای بگذارد.

ادامه حرکت امام خمینی(ره)، قلمرو اندیشه های بشری و هم جایگاه حکومت‌های دولتی و هم اقتدار دولت‌های ملی و محلی را تغییر می دهد، حقیقت انقلاب اسلامی و تفکر آیة الله خمینی(ره) بسیار عمیق است، و جهان غرب از درک عمیق آن درمانده است، در نظر ميليون ها انسان موحد، او دست خدا بر روي زمين و هديه آسماني و ملکوتي براي خاکيان بود، امام جداً مصداق انسان کامل بودند، شايد به جرات بتوان گفت در طول تاريخ روحانيت تشيع و جهان اسلام نتوانيم نظير و بديلي براي ايشان پيدا کنيم.

امام خمینی ( ره) سلطه گران و چپاولگران غربی را با بحران جدی برنامه ریزی مواجه کرد، تصمیمات او آنچنان رعد آسا بود که مجال هر نوع تفکر و برنامه ریزی را از سیاستمداران و نظریه پردازان سیاسی جهان می گرفت، او با معیارهای دیگری، غیر از معیارهای شناخته شده در دنیا، سخن می گفت و عمل می کرد، گویی از جایی دیگر الهام می گرفت، دشمنی امام خمینی(ره) با غرب، برگرفته از تعالیم الهی او بود نه در کینه شخصی، او در دشمنی خود نیز خلوص نیت داشت.

امام خميني مردي بود که توده ها را با کلام خود مسحور کرد، وي به زبان مردم عادي سخن مي گفت، به طرفداران فقير و محروم خود اعتماد به نفس مي بخشيد، اين احساس آنها را قادر می ساخت تا هر کسي را که سر راه انقلاب مردمی شان بايستد از بين ببرند، وي به مردم نشان داد که حتي مي توان در برابر قدرتهايي مثل آمريکا ايستاد و نهراسيد و جمله معروف ایشان که آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند گویای حقانیت ایشان بود.

انقلابی که به رهبری امام خمینی روی داد، متعلق به تمدن بشری بود،‌ و به یک جامعه و ملت خاص اختصاص نداشت چرا که جهانیان، همچنان تحت تأثیر انقلاب معنوی او قرار دارند و رهبری منحصر به فرد امام خمینی بود که توانست با دست خالی ملت ایران را به پیروزی برساند، امام خمینی سمبل ضد حمله به امپریالیسم، قرن است و انقلاب اسلامی ایران بزرگترین حادثه قرن بود.

او به پیروی از برگزیده پیامبران و در استمرار بخشیدن به شیوه‌های رشد دهنده ائمه هدی در هیچ شرایطی اجازه نمی‌داد گروهی با ادعاهای دروغین آزادی، مردم، ملت و… حقایق دینی، معارف قرآنی و روایی را مورد یورش خود قرار دهند و عقاید افراد جامعه را نسبت به باورهای دینی و موازین شرعی با تردید و تشویش و شبهه‌های مهلك توام سازند.

امام خمینی و امام خامنه‌ای

اگر شخصیت امام(رحمه الله) را از بعد معنوی، شجاعت، سیاست و اطلاعات فقهی مورد بررسی قرار دهیم، مشاهده خواهیم کرد که ایشان شخصیت بی‌نظیری است که نمی‌توان مشابهی برای وی یافت، و مقام معطم رهبری کنونی انقلاب اسلامی امام خامنه ای (حفظه اله) نیز شخصیتی بیدار و آشنا به تمام مسائل جهان معاصر دارد، خصوصاً که ایشان علاوه بر حضور در مراحل مختلف نهضت و انقلاب در منصب ریاست جمهوری و نیز تجربیات ارزشمندی را در محضر امام کسب نموده‌اند.

هنگامی که سخنان رهبر انقلاب را بررسی می‌کنیم، آن را در راستای سخنان امام (رحمه الله) می یابیم، همچنین مشاهده می کنیم که ایشان همواره پیگیر تمامی مسائل و مشکلات مسلمانان جهان بوده و هستند، و به عنوان سد محکمی در برابر امواج توفنده که ممکن است امت را دچار ضعف نماید ایستادگی می‌نماید، و با سخنان دلنشین و حکیمانه خود، روح جدیدی به امت می بخشد.

این موضوع را می توان در ایستادگی ایشان در برابر تحرک برخی عناصر و گروه‌ها برای از سرگیری روابط ایران با آمریکا مشاهده نمود، ایشان با صدای گرم و دلنشین خود ملت را از خطرات احتمالی رابطه با آمریکا آگاه کرد، زیرا امام خمینی(رحمه الله) از قبل شرایط برقراری رابطه با آمریکا را اعلام نموده بود و در این مدت دولتمردان آمریکایی پیوسته در تلاش بودند تا بدون هیچ قید و شرطی، ایران را مجبور به برقراری روابط نمایند، اما رهبر معظم انقلاب توانست مواضع انقلاب را با صراحت اعلام نماید، و مسیری را که حضرت امام (رحمه الله) برای نهضت معین نموده بود ادامه دهد.

بزرگداشت امام برای ما  یعنی بزرگداشت جنبه های اعتقادی ، ایمانی، انقلابی، و ملی امام خمینی (ره)،  و او زنده است تا اسلام ناب محمدی (ص) زنده است، او زنده است تا پرچم عظمت اسلام و وحدت مسلمین زنده است، بیانات آن بزرگوار فریاد راستین انسانهای محرومی بود كه از اعماق دلشان بر آمد و بر اعماق جان آدمیان نشست، و پیرو این عواطف مقدس بود که مردم مسلمان و عزتمند ایران در طول انقلاب اسلامی به میدان مبارزه و فداكاری گام نهادند و شهادت طلبی را بالاترین فیض و عالی‌ترین مقصد تلقی كردند.

رحلت جانسوز حضرت امام خمینی (ره)رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران وروز پانزدهم خرداد را به محضر آقا امام زمان (عج) و نائب برحقش امام خامنه ای و ملت عزیز ایران تسلیت عرض می نمایم.

 

سعدی به روزگاران مهری نشسته بر دل      بیرون نمی توان کرد حتی به روزگاران