سپتامبر 25, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

خرم آبادی:وجود دو مرجع برای ثبت سایت‌ها موجب سردرگمی پایگاه‌های اینترنتی شده است

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” سپاه سایبری جمهوری اسلامی ایران ” نوشت:

در حالی که از سال ۸۴ ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی www.samandehi.ir در وزارت ارشاد راه اندازی شده و این پایگاه به عنوان تنها سامانه ثبت سایت‌های اینترنتی توسط کارگروه به رسمیت شناخته شده، اخیراً معاونت مطبوعاتی با راه‌اندازی سامانه دیگری به نشانی rasaneh-gov.ir، مدیران تارنماهای اینترنتی را دچار سردرگمی کرده است.

سردرگمی مدیران وبسایت های ایرانی در ثبت پایگاه هایشان

عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص ناهماهنگی‌های موجود در وزارت ارشاد برای ثبت نام سایت‌ها، اظهار داشت: در حال حاضر «ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایرانی» با نشانی www.samandehi.ir زیر نظر مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و «ستاد ثبت اینترنتی پایگاه های خبری» با نشانی rasaneh-gov.ir زیر نظر معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند که وجود دو مرجع برای ثبت سایت‌های اینترنتی در وزارت ارشاد موجب سردرگمی پایگاه های اینترنتی شده است. وی افزود با توجه به اینکه اطلاعات تارنمایی که در سامانه جدید (rasaneh-gov) ثبت شده است، به کارگروه تعیین مصادیق ارسال نمی‌شود این موضوع مشکلات عدیده ای را برای مدیران تارنماهایی که تارنمای خود را فقط در سامانه جدید ثبت کرده‌اند ایجاد نموده است چرا که مدیران فکر می‌کنند سایت آن‌ها از نظر کارگروه ثبت شده محسوب می‌شود در حالی که این‌گونه نیست.

خرم آبادی اظهار نمود با وجود اینکه پایگاه www.samandehi.irدر مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد وجود داشت نباید معاونت مطبوعاتی سامانه جدید ثبت پایگاه‌های اینترنتی خبری را به طور موازی ایجاد می‌کرد. در حال حاضر بسیاری از پایگاه‌های خبری در هر دو سامانه ثبت هستند و این کار علاوه بر سردرگمی مردم موازی کاری و اتلاف وقت و هزینه نیز می‌باشد.

خرم آبادی گفت: تا کنون حدود پنجاه هزار تارنما در پایگاه ساماندهی www.samandehi.irثبت شده‌اند و با توجه به سوابق امر تنها مرجع مورد تایید کارگروه برای ثبت اطلاعات تارنماها، پایگاه اینترنتی www.samandehi.irاست.

وی ادامه داد: امتیاز ثبت شدن اطلاعات تارنماهای اینترنتی در www.samandehi.irاین است که در صورت مشاهده محتوای مجرمانه در تارنمای ثبت شده، چنانچه تارنما اساساً مجرمانه نباشد ابتداً برای تارنمای مزبور تذکر ارسال شود و از فیلتر آن قبل از تذکر جلوگیری به عمل می‌آید.

مشاور قضایی دادستان کل کشور در پایان تاکید کرد: پایگاه rasaneh-gov هیچ ارتباطی با کارگروه تعیین مصادیق ندارد و از نظر این کارگروه ثبت تارنما در آن پایگاه هیچ امتیازی برای تارنمای ثبت شده در بر نخواهد داشت؛ لذا به تمام کسانی که تارنمای خود را در پایگاه rasaneh-gov ثبت کرده‌اند توصیه می‌شود برای استفاده از امتیاز فوق تارنمای خود را در پایگاه www.samandehi.irنیز ثبت کنند.