ژانویه 31, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

چرا امام(عج) غايب است؟

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” منتظران منتقم ” نوشت:

پيش از پرداختن به اسباب و علل غيبت امام مهدى(عج) بايد توجه داشت كه از روايات استفاده مى شود كه علت و فلسفه واقعى غيبت آن امام بر بشر پوشيده است. و جز خدا و پيشوايان معصوم عليم السلام كسى نسبت به آن اطلاع كافى و كامل ندارد.
عبد الله بن فضل هاشمى روایت کرده که از حضرت صادق(ع) شنیدم که فرمود: «صاحب الامر غیبتى دارد که ناچار از آن است، به طورى که اهل باطل در آن تردید مى کنند. عرض کردم: یابن رسول الله! چرا غیبت مى کند؟ فرمود: به علتى که به ما اجازه نداده اند آشکار سازیم. عرض کردم: چه حکمتى در غیبت اوست؟ فرمود: همان حکمتى که در غیبت سفیران و حجتهاى پیش از او بوده است، حکمت غیبت قائم ظاهر نمى شود مگر بعد از آمدن خود او؛ چنان که حکمت سوراخ کردن کشتى توسط خضر و کشتن آن بچه و تعمیر دیوار، براى حضرت موسى (ع) ظاهر نگشت، مگر موقعى که خواستند از هم جدا شوند.» (“کمال الدین و تمام النعمة”، شیخ صدوق، ص۴۸۲) این روایت و روایات دیگر مثل آن اشاره دارد که علت واقعى غیبت حضرت را نمى توان گفت، و اگر سبب و علتى هم بیان مى گردد، اگر چه ممکن است حکمتى براى آن باشد، ولى علت کامل و حقیقى نیست.

اما بعضى از حکمت هاى غیبت حضرتش را که مى توان با استناد به روایات ذکر نمود، بدین قرار است:

۱ـ امتحان و آزمایش: غیبت آن حضرت سبب مى شود تا نفاق پنهان عده اى آشکار شود و ایمان حقیقى محبان و شیعیان واقعى امام(ع) در کوره ولایت امام غایب(عج) از ناخالصى ها و دورویى ها و سست مایگى ها جدا و پاک شود؛ و در یک کلام مؤمن از منافق معلوم مى گردد. در سختى ها و مشکلات گوهر وجود شیعیان ناب آشکار مى گردد.

جعفر جعفى مى گوید: به امام باقر(ع) عرض کردم: فرج شما کى خواهد رسید؟ فرمود: «هیهات، هیهات! فرج نخواهد رسید تا شما غربال شوید، (و سه بار تکرار کرد) و افراد آلوده بروند و افراد پاک و مخلص باقى بمانند.»(بحار الانوار، ج۵۱، ص۱۱۳)

و نیز موسى بن جعفر(ع) فرمود: «هنگامى که پنجمین فرزند امام هفتم غایب شد، مواظب دین خویش باشید، تا مبادا کسى شما را از دین خارج کند…. براى صاحب الامر به ناچار غیبتى خواهد بود، به طورى که عده اى از مؤمنین از عقیده خود برمى گردند؛ همانا خدا به وسیله غیبت، بندگانش را “امتحان” مى کند.»(همان ماخذ)

۲ـ بیعت نکردن با ستمکاران: در روایات متعددى یکى از علل غیبت امام(عج) عدم بیعت با کسى بیان شده است.

حسن بن فضال مى گوید: على بن موسى الرضا(ع) فرمود: گویا شیعیانم را مى بینم که هنگام مرگ سومین فرزندم (امام عسگرى) در جستجوى امام خود همه جا را مى گردند، اما او را نمى یابند. عرض کردم: به چه دلیل؟ فرمود: زیرا امامشان غایب مى شود، عرض کردم: چرا غایب مى شود؟ فرمود: براى اینکه وقتى با شمشیر قیام نمود بیعت کسى در گردنش نباشد.(همان ماخذ، ص۱۵۲)

۳ـ ترس از گزند دشمنان: گفته شد که با تولد مهدى موعود(عج) همه ستمگران و ظالمان به وحشت افتادند، و از آنجا که مرگ و انقراض حکومت ظالمانه و اعمال غیر انسانى خود را در دست پرتوان امام(ع) مى دانستند و مى دانند، لذا جان امام مهدى(عج) تهدید مى شد؛ لذا در روایات یکى دیگر از علل غیبت حفظ جان حضرتش از تعرض و گزند دشمنان ذکر شده است.

التماس دعا دارم.یا مهدی ادرکنی