دسامبر 1, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

توصیه به طبیعت نوردان شاهرودی

نوبت شما به نقل از وبلاگ “پاتوق وبلاگ نویسان شاهرود” نوشت:  شهرستان شاهرود با داشتن اقلیم های  متفاوت افراد زیادی را مجذوب خود نموده است این اختلاف اقلیم سبب شده این شهرستان راقارهء کوچک بنامند..

50402769176706971189

شهرستان شاهرود با داشتن اقلیم های  متفاوت افراد زیادی را مجذوب خود نموده است این اختلاف اقلیم سبب شده این شهرستان راقارهء کوچک بنامند. در فصول مختلف خانواده های زیادی برای رفع خستگی و تجدید قوای روحی 

خود را به دامن طبیعت بکر و زیبای اطراف این شهر  می سپارند .

چندین سال پیش  مردم  بدون در نظر گرفتن اصول حفاظت  محیط زیست  فقط و  فقط به تفریح و استفاده هر چه بیشتر از طبیعت  بکر و دست نخوردهء شاهرود پرداخته و احیانا”دست به انجام اعمالی میزدند که نتیجه اش آسیب رساندن  به این مناطق بود امادر سالهای اخیر ادارات و سازمانهای دخیل درحفاظت ازمحیط زیست از طریق رسانه های جمعی به اطلاع رسانی به مردم پرداخته و اموزشهای لازم را ارائه نمودند که نتایج مثبت آن تا حد قابل توجهی  مشهود است . 

در این میان عده ای اندک بادر اختیار داشتن امکانات بهتر و بعضا” منحصر به فرد نظیر خودروهای کمک دار و شاسی بلند (فورویل)  در این تخربیها و اسیب رسانی سهم بیشتری را از آن خود نموده اند  یکی از چهره های شناخته شده طبیعت گردی ایران آقای محمد علی اینانلو است که وجب به وجب طبیعت ایران را با خودرو و پای 

پیاده درنوردیده است وی در مصاحبه با امید گزارشگر مجلهء دنیای خودرو خطاب به دارندگان خودروهای شاسی بلند و کمک دار میگوید: (در درجه اول  به خصوص به فورویل‌سواران، چون امکانات بیشتر دارن می‌گم طبیعت رو مال خودشون ندونن. خودشان رامتعلق به طبیعت بدونند، یعنی به صرف اینکه این ماشین الان قدرتش به ما اجازه می‌ده این تپه رمل ها را بریم بالا لزوماً نریم چون اون چیزی که طبیعت با باد و باران ظرف ده‌ها سال درست کرده ما با یک دنده کمک ظرف چند دقیقه خرابش نکنیم. یابی‌خودی تو بیابون رد چرخ نندازیم.

رد اضافه تو بیابون زشته کسی راننده بیابونه که رد اضافه توبیابون نندازه. اگه قرار باشه هر عکاسی و فیلمبرداری دوربینشو برگردونه از یک قسمتی از بیابون عکس بگیره رد چرخ یه ماشین جیپ تو عکس باشه دیگه زیبایی باقی نمی مونه.

رد اضافه نندازیم فکر کنیم که این حرف یعنی چی)بدون شک منظور اقای اینانلو فقط کویر نبوده و در صحبتهایشان کویر را مثال زده اند طبیعت جنگلها و مراتع زیبا نیز  نباید اینگونه مورد تاخت و تاز اینگونه خودروها قرار گرفته و آسیب ببینند  به تصاویر زیر که از سایت شاهرود آفرود گرفته شده دقت کنید ..

در همهء این تصاویر یک وجه مشترک هست و اون حضور در مسیرهایی ست که فاقد  جاده بوده و محل عبور و مرور مردم نیست  که این خود باعث تخریب بخشی از طبیعتی است که متعلق به همگان بوده و همه نسبت به حفظ آن به یک نسبت موظفیم .

امید-پاتوق وبلاگ نویسان شاهرود

انتهای پیام