ژانویه 29, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

نشانه‌های خاموشی که از مشکلات قلبی خبر می‌دهند

نشانه‌های خاموشی وجود دارد که در صورت مشاهده نمی‌توان آنها ر ا نادیده گرفت، چون ممکن است مستقیم قلبتان را نشانه رفته باشند. در این مقاله می‌خواهیم برخی از شایع‌ترین نشانه‌های خاموش مشکلات قلبی را به شما معرفی کنیم.

با هر فعالیت فیزیکی به راحتی احساس خستگی می‌کنید

اگر هر روز حدود یک و نیم کیلومتر را راحت می‌دویدید و ناگهان متوجه می‌شوید که نمی‌توانید (حس می کنید خستگی آنفولانزا مانندی بر شما چیره شده) ممکن است نشانه این باشد که قلبتان نمی‌تواند به اندازه کافی، خون به سراسر بدنتان پمپاژ کند. فعالیت‌هایی که قبلا ساده بوده و حالا در انجامشان به مشکل می‌خورید می‌تواند علامت خطری مبنی بر یک مشکل باشد. اگر خواب خوب و با کیفیت هنگام شب نیز نتوانست این خستگی ناتوان کننده را درست کند، بلافاصله به دیدن پزشک خود بروید تا معاینه‌تان کند.

از فشار خون بالا رنج می‌برید

فشار خون بالا می‌تواند خطر بروز حملات قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. اگر مقدار فشار خونتان را کم نکنید، ممکن است به شریان‌هایتان آسیب برساند و موجب انباشته شدن پلاک‌ها اطراف دیواره شریان شوند که به آرامی مسیر جریان خون را مسدود می‌کند. وقتی خون به صورت مرتب و با فشار بالا به رگ های خونی فشار می‌آورد، قلب و رگ‌های خونی را مجبور می‌کند سخت‌تر کار کنند و کارایی‌شان نیز کمتر شود. بیشتر افراد فکر می‌کنند اگر فشار خونشان بالا برود متوجهش می‌شوند اما تنها زمانی این اتفاق می‌افتد که فشار خون فوق العاده بالا رفته باشد. به همه توصیه می‌شود که فشار خون خود را چک کنند زیرا فشار خون یکی از قابل اصلاح‌ترین خطرات است.

ناگهان دچار سرفه مزمن شده‌اید

اجازه ندهید سرفه‌های مزمن گولتان بزند و فکر کنید گرفتار سرماخوردگی‌های مزمن شده‌اید. اگر ضد سرفه‌ها نتوانستند کاری برایتان بکنند این احتمال وجود دارد که مشکل قلبی باشد. گاهی به دلیل نارسایی احتقانی قلب، مایعی در ریه‌ها وجود دارد و به همین دلیل فرد دچار سرفه می‌شود که شباهت زیادی به آسم یا مشکلات ریوی دارد، در حالی که در اصل مشکل قلبی است. وقتی قلبتان به خوبی خون پمپاژ نمی‌کند، ممکن است در ریه‌ها آب انباشته شود. قلب ناسالم همچنین می‌تواند مقصر بیماری انسدادی مزمن ریوی نیز باشد.

آپنه خواب مسدود کننده معمولا باعث می‌شود افراد نیمه‌های شب از خواب بیدار شوند و نفس نفس بزنند که با خطر بالای حملات قلبی یا فیبریلاسیون دهلیزی، یک نوع آرتیمی قلبی در ارتباط است. همین که یک بیمار آپنه خواب می‌خوابد، سطح اکسیژنش افت می‌کند و به همین علت بدنش دچار وحشت می‌شود. در این حالت بدن به رگ‌های خونی فرمان می‌دهد سفت شوند تا ارسال اکسیژن به مغز و قلب افزایش پیدا کند به همین دلیل نفس نفس زدن اتفاق می‌افتد، پس همیشه باید قلب را در نظر داشت. به پزشک مراجعه کنید و قلب، فشار خون، سطح استرس و وضعیت خونتان را چک کنید. افرادی که مشکل آپنه خواب دارند معمولا در خطر فشار خون بالا- یکی دیگر از علائم قلب ناسالم- هستند.

روی پاهایتان مو ندارید

نداشتن مو روی پا نشان دهنده کمبود اکسیژن در پاها به دلیل تنگ شدن شریان‌ها است که منجر به کاهش جریان خون می‌شود. بدون خون غنی از مواد مغذی، فولیکول های مو نمی‌توانند رشد کنند. به دلیل بیماری شریانی محیطی ممکن است دچار ریزش مو و یا کندی رشد مو در پاها شوید و علت آن هم ضعف در گردش خون است. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که به پزشک مراجعه کنید تا مشکل تشخیص داده شود و سپس با دارو به درمان آن بپردازید.

پاها و کف پا ورم می‌کنند

اگر متوجه شدید با پوشیدن کفش‌هایی که قبلا راحت می‌پوشیدید، مشکل دارید و یا جوراب‌هایتان هم برایتان تنگ شده ممکن است بیماری قلبی در پس این مشکل پنهان شده باشد. وقتی قلبتان به درستی خون پمپاژ نمی‌کند، به رگ‌ها فشار می‌آید و مایعات اضافی به بافت‌های بدن منتقل می‌شود. در نتیجه قسمت‌های مختلف بدن مانند پاها، دست‌ها، شکم دچار ورم می‌شوند. اگر در قسمت های غیر معمول احساس ورم می‌کنید، فشار دادن پوست را امتحان کنید. اگر باعث تو رفتگی حفره دار شد، یعنی زیر پوستتان آب اضافی وجود دارد و شما باید به پزشک مراجعه کنید.

از درد گردن و فک رنج می‌برید

بسیاری از مردم فکر می‌کنند درد قفسه سینه، اولین نشانه‌ی مشکلات قلبی است اما حقیقت این است که نشانه‌های مشکلات قلبی می‌توانند خود را در دیگر قسمت‌های بدن نیز نشان دهند. خانم‌ها در مقایسه با آقایان بیشتر ممکن است در خطر این علائم، آتیپیک شوند. این حالت باعث می‌شود مشکل قلب تشخیص داده نشود و درمان نشده باقی بماند. این بسیار مهم است که نشانه‌های خطر بیماری‌های قلبی را بشناسید و بدانید همیشه درد قفسه سینه ملاک نیست. درد گردن و فک می‌تواند نشانه‌های آنژین -یک مشکل پنهان قلبی که هنگام کمبود اکسیژن در خون رخ می‌دهد- باشد. آنژین را می‌توان مانند فشار یا تنگی در قفسه سینه‌تان حس کنید اما ممکن است خود را در دیگر قسمت‌های بدن مانند گردن، فک، کمر یا شانه‌ها نیز نشان دهد.

از تنگی نفس رنج می‌برید

اگر در حال دویدن یا بالا رفتن از پله‌ها حس کردید به شکل غیر معمولی به نفس نفس زدن افتاده‌اید، می‌تواند نشانه دیگری از مشکلات قلبی باشد. اولین چیزی که مردم باید یاد بگیرند این است که گسترش خطر در بدن خود را تشخیص دهند. آنها باید بدانند چه چیزهایی برایشان طبیعی است تا موارد غیرطبیعی که برایشان اتفاق می‌افتد را بتوانند تشخیص دهند. از پزشکتان بخواهید ارزیابی کاملی از سلامتتان داشته باشد. بهتر است امروز به فکر سلامت قلبتان باشید چون ممکن است در آینده برای این کار دیر شده باشد!

لثه هایتان ورم می‌کند

افرادی که بیماری لثه‌ای دارند معمولا از تورم لثه‌ها رنج می‌برند که به دلیل التهاب رخ داده است. التهاب در بدن می‌تواند منجر به افزایش خطر حمله قلبی شود. افرادی که از بیماری پریودنتال رنج می‌برند، التهاب بالایی در داخل بدن خود دارند. یک التهاب می‌تواند منجر به تحریک التهاب در سراسر بدن شود.

دچار تپش قلب هستید

هر قلبی که دائما با ضربان بالا بتپد و یا ضربانی را جا بیندازد، نشان از آن دارد که مشکلی در سیستم قلبی عروقی وجود دارد. آریتمی شرایط نامنظم شدن ضربان قلب است که در صورت درمان نشدن می‌تواند بعدها منجر به بیماری قلبی شود. اگر قلبتان واقعا ضعیف باشد می‌تواند منجر به اختلالات ریتم قلبی شود. اگر چنین نشانه‌ای را در خود می‌بینید باید به پزشک مراجعه کنید، او از شما یک آزمایش EKG می‌گیرد تا ضربان قلب و فعالیت الکتریکی آن را اندازه گیری کند و یا ممکن است یک آزمایش استرس بگیرد تا مشکل را تشخیص دهد.

منبع:سایت دکتر کرمانی