نقش مشاجرات خانوادگی در ترویج خشونت جوانان/ راهکار چیست؟

به گزارش تیتر یک، گرایش و تمایل ناخواسته به خشونت کلامی و فیزیکی از معضلات و چالش هایی است که در میان برخی از جوانان و نوجوانان به چشم می خورد.
اگر در گذشته ای نه چندان دور،گروه ها و افرادی با روحیات و منش خاص در جامعه درگیر چنین معضلاتی بودند اما امروزه شاهد هستیم در سطح جامعه و اماکن عمومی،گستره ای وسیع تر از گروه های جوان و نوجوان جمعیتی با این عارضه دست و پنجه نرم می کنند.
جامعه شناسان و روانشاسان معتقدند،ظهور و بروز خشونت وابسته به عوامل و مولفه های بسیاری می باشد که شرایط محیطی،مسائل اقتصادی،تجارب شخصی،آسیب  های روحی،روانی و عاطفی،اعتیاد و…در ظهور و بروز آن موثر و تعیین کننده محسوب می شود.
کیومرث شرافتی ،در تشریح و واکاوی عوامل تاثیرگذار در این ناهنجاری اظهار داشت:عقبه این عارضه را عمدتا باید در محیط و بستر رشد و تربیتی فرد جستجو کرد و به واقع برای تحلیل و ارزیابی صحیحِ این معضل باید به ساز وکارهای پرورشی و تربیتی نظام خانواده نگاهی ویژه و عمیقی را لحاظ کرد.
وی افزود:اساسا بروز برخی عصبانیت ها و پرخاشگری ها در مقاطعی از زندگی انسان امری معمول به نظر می رسد زیرا انسان به واسطه تاثیرگذاری و تاثیرپذیری از کنش ها و واکنش های اجتماعی،روحیات متعدد،متنوع و متکثری را از خود به نمایش می گذارد و انتظار انسانی همیشه آرام در بسیاری از مواقع نزدیک به غیر ممکن است.
جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی عنوان کرد:زمانی این عارضه و معضل جدی،پر رنگ و چالش بر انگیز می شود که ضریب تکرار و تجربه چنین حالات و روحیاتی در فرد یا گروه های اجتماعی از حالت تعادل خارج می شود و به واقع فرد در برابر کوچک ترین ناملایمات و فراز و نشیب های زندگی،واکنش های پرخاشگرانه ای را بروز می دهد.
شرافتی عنوان کرد:خشونت کلامی و فیزیکی در میان اقشار جوان و نوجوان جامعه از تهدیدات و آسیب هایی است که در موارد حاد می تواند تبعات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد که در تجارب پیشین و برخی حوادث گذشته نیز نمونه ها و مصادیق بسیاری از این آسیب را به اثبات رسانده است.
وی افزود:برای ارائه تحلیل روانشناختی و جامعه شناختی صحیح از این عارضه باید گذشته فرد مورد بررسی و وکاوی قرار بگیرد،زیرا در بسیاری از موارد عامل و ریشه اکثریت قریب به اتفاق واکنش های خشنِ آنی و زود گذر نتیجه سیکل و پیشینه ای بلند مدت از آموخته ها و تجربیات شخصی چنین افرادی می باشد.
جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی با اشاره به نقش بسیار برجسته و تعیین کننده خانواده در خلقیات و روحیات فرد جوان یا نوجوان عنوان کرد:نخستین محیطی که فرد از بدو تولد با آن ارتباط برقرار می کند و تجربیات و تصورات شخصی خویش را در آن شکل می دهد،محیط خانه و خانواده است.
وی افزود:اگرچه به درستی برخی از صاحب نظران،نظام تربیتی آموزش و پرورش را در  اصلاح یا کیفیت ظهور و بروز رفتارهای اجتماعی موثر قلمداد می کنند،اما نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که عمده ساعات و اوقات شبانه روزی فرد در محیط و بستر خانواده معنا و مفهوم پیدا می کند و به واقع حضور یک نوجوان دانش آموز و نحوه رفتار و تعاملات وی با آموزگار و گروه های هم سن و سال خویش نیز در قالب تجربیات و آموخته های فردی وی از مناسبات خانوادگی او نشات می گیرد.
شرافتی گفت:طبیعتا در شرایطی که یک فرد جوان یا نوجوان از دوران کودکی شاهد تنش ها و پرخاش های متعددی در مناسبات خانوادگی خویش و نحوه برخورد و تعاملات میان والدین خود بوده است،قادر نیست این تجربه و آموخته ها را در ضمیر خویش پالایش کند و آنچه را که صحیح و منطقی است به عنوان الگوی رفتاری خود بر گزیند.
وی افزود:تحقیقات و بررسی های علمی این واقعیت را به اثبات رسانده که حتی نوع و نحوه بروز واکنش های خشونت آمیز فیزیکی و کلامی جوانان و نوجوانان با الگو برداری از آنچه که در محیط خانواده تجربه کرده اند نمود و بروز پیدا می کند.
جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی عنوان کرد:مشاهده دانش آموزی آرام و یا خشن در محیط مدرسه و کلاس درس موید صحت این ادعا است  زیرا تردیدی وجود ندارد که کیفیت آموزشی در یک کلاس درس برای تمامی افراد حاضر در آن فضا و در زمان مقرر آموزشی ثابت می باشد،و وجه تمایزات را باید در بستر و شرایط حاکم بر خارج از محیط آموزشی که همان نوع و کیفیت نظام جاری و ساری بر خانه و خانواده است جستجو کرد.
شرافتی در خاتمه یادآور شد:برای اصلاح شیوه رفتاری جوانان و نوجوان یاید درگام نخست شیوه های تربیتی و فضا و شرایط حاکم بر نظام خانواده اصلاح شود ودر مرحله بعد بطور یقین نحوه آموزش و پیاده سازی فرآیند و تکنیک های تربیتی و پرورشی در محیط مدرسه و نهادهای علمی و آموزشی جامعه عنصری موثر و تعیین کننده خواهد بود و این دو عرصه به مثابه زنجیره های به هم پیوسته،الگوی صحیح رفتاری در جوانان و نوجوانان را  شکل می دهد.
انتهای پیام/
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

درباره

کلیک کنید

10 قانون جالبی که عروس‌های کاخ باکینگهام باید رعایت کنند

زندگی به سبک شاهزادگان در کاخ باکینگهام شاید آرزوی خیلی‌ها باشد. تعداد زیاد فیلم‌های دیزنی‌لند ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *