ژانویه 31, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

فرجي مدير شبكه يك سيما:برگزاری مناظره‌های انتخاباتی به تعداد کاندیداها بستگی دارد

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” سپاه سايبري جمهوري اسلامي ايران ” نوشت : مدیر شبکه یک سیما در خصوص برگزاری مناظره‌های انتخاباتی گفت: برگزاری این مناظره‌ها به تعداد کاندیداها بستگی دارد و اگر از تعداد مشخصی بیشتر شود، رسانه ملی باید فکر دیگری بکند.

سپاه سايبري جمهوري اسلامي ايران

نشست خبری مهدی فرجی مدیر شبکه یک سیما بعد از ظهر امروز با حضور سمیرا رستمی مدیر روابط‌عمومی این شبکه و نمایندگان رسانه‌های جمعی در ساختمان تولید سازمان صدا و سیما برگزار شد.

بنابر این گزارش، در این مراسم فرجی ضمن تبریک سال نو در سخنانی گفت: سال 91 با تمام فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید و در این سال موفقیت‌های شبکه یک نیز با توجه به آراء مردم کم نبود و توانست خود را بین شبکه‌ها حفظ کرده و مخاطبان خود را نگه‌دارد.

وی ادامه داد: در سال جدید نیز برنامه‌ریزی‌های بسیاری انجام شده و امیدوارم بتوانیم با همان کیفیت پیش‌رویم. یکی از برنامه‌های ما که در سال 92 روی آنتن رفت به نامگذاری سال مربوط می‌شود ما از اولین روز سال 92 پخش برنامه دریچه را آغاز کردیم و با دعوت از مهمان‌های مختلف تلاش کردیم حماسه اقتصادی و سیاسی را تبیین کنیم.

وی ادامه داد: در سایر برنامه‌ها نیز تلاش کردیم سایر موارد را برنامه‌ریزی کنیم. برنامه پایش نیز به نوعی در همین جهت حرکت کرد و نامگذاری سال را در اولویت قرار داد. البته این موضوع همچنان دست‌مایه‌ برنامه پایش قرار خواهد داشت.

فرجی همچنین در ادامه سخنانش به ویژه برنامه‌های انتخابات شوراها و همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره و اظهار داشت: ما به همین منظور مستند سراج را در نظر گرفته‌ایم که به تاریخچه انتخابات در ایران می‌پردازد و برنامه‌هایی که طی هفته‌های آتی عنوان نوبت مردم پخش شد نیز در همین راستا بود.

همچنین ویژه انتخابات برنامه‌‌های گفت‌وگو محور را طراحی کردیم. ویژه برنامه انتخابات شوراها نیز از نیمه اردیبهشت‌ماه در دستور کار قرار دارد و مستند مدرسه در دست مدرسه کار ارد زند نیز با همین موضوع پخش خواهد شد.

**واحدی با سفرهای استانی برمی‌گردد

همچنین یکی از کارهای مهم نیز توانسته آحاد مردم را به خود جذب کند سفر‌نامه‌های محمد اقبال واحدی است. که در هنگام انتخابات نیز به چند استان کشور سفر خواهد کرد.و با این کار شور و نشاط ملی در سراسر کشور خواهیم داشت.

وی افزود: همچنین از طاهر‌آباد تا نادر‌آباد نام تله‌فیلمی است که در قالب طنز به انتخابات شوراها می‌پردازد. برنامه حرف حساب نیز صبح‌ها پخش می‌شود که از برنامه‌های پرطرفدار اقتصادی است و علی‌رغم زمان پخش مورد استقبال واقع شده است.

همچنین مجموعه پرطرفدار پایتخت 2 نیز در قالب یکی از قسمت‌هایش به انتخابات شوراها و ریاست‌جمهوری می‌پرداخت که این موضوع از پیش در آن گنجانده شده بود.

بخش دیگر این مراسم به پرسش و پاسخ اختصاص داشت.

**برگزاری مناظره‌ها به تعداد کاندیداها بستگی دارد/پخش زنده مناظره کاندیداها

فرجی در پاسخ به اولین پرسش كه با موضوع شیوه برگزاری و پخش مناظره‌های انتخاباتی مطرح شد، تصریح کرد: طبق تصمیم‌گیری شورای معاونین مناظره‌ها امسال به صورت زنده پخش خواهد شد اما شیوه آن کاملا بستگی به تعداد کاندیداهایی دارد که از فیلتر شورای نگهبان عبور می‌کنند. اگر تعداد کاندیداها محدود باشد مناظره شدنی است و در غیر این صورت سازمان فکر دیگری خواهد کرد.

وی همچنین درباره درگیری لفظی میان مهمانان یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: درخصوص درگیری لفظی کورش باقری و بهداد سلیمی در برنامه زنده رزشی نیز انتظار از چهره‌های ملی این است که مراعات کنند و با هر لحنی در آنتن زنده صحبت نکنند.

مدیر شبکه یک همچنین در پاسخ به اینکه کارگردان سریال عصر پائیزی تغییر پیدا خواهد کرد اظهار داشت: کارگردان این سریال به هیچ عنوان عوض نمی‌شود و تا به حال نیز نیمی از تصویر‌برداری آن انجام شده است.

وی همچنین درباره توقف ساخت سریال نون‌خامه‌ای اظهار داشت: نون‌خامه‌ای سریال طنز در دو فاز است که بازیگران آن کاملا تغییر می‌کند اگر هم تا به حال تولید آن متوقف شد به این دلیل است که تا به حال چهار قسمت از آن ساخته شده است اما احساس کردیم اشکالی در فیلم‌نامه وجود دارد و در حال حاضر بدون هیچ نگرانی در حال رفع مشکل فیلم نامه هستیم.

**قبول دارم که برنامه‌های تلویزیون در پنجشنبه و جمعه جذاب نیست

مدیر شبکه یک درباره عدم جذابیت جدول پخش شبکه یک سیما در روزهای پنجشنبه و جمعه تصریح کرد: من این نکته را قبول دارم که کنداکتور شبکه به ویژه در روزهای جمعه از جذابیت بسیاری برخوردار نیست. تنها نقطه قوت پخش برنامه ورزش و مردم در صبح‌ها است اما قبول دارم که جدول پخش ما جذاب نیست.آقای دارابی سیاستی دنبال می‌کنند که برنامه‌های پنجشنبه و جمعه به سمت جذاب شدن حرکت کند. ایشان در فاز اول تغییر در گروه‌های اجتماعی را دنبال کردند و در فاز دوم تغییراتی در برخی برنامه‌های گفت‌وگو محور خواستار شدند و اخیرا هم به دنبال تغییر بر جدول پخش روزهای پنجشنبه و جمعه هستند.به همین منظور شبکه‌ها در حال به روز رسانی و ایجاد تغییر در جداول پخش برنامه‌های خود در روزهای پایانی هفته هستند.

وی گفت: البته در این میان شبکه یک محدودیت بسیاری دارد. شبکه یک، به عنوان یک شبکه قدیمی و سراسری بیشتر به پخش برنامه‌های رسمی اقدام می‌کند ولی در عین حال ما تلاش می‌کنیم برنامه‌های روزهای پنجشنبه را جذاب کنیم به همین منظور نیز برنامه روز ششم را احیا کردیم و هدفمان هم این است که بهترین فیلم‌ها را روزهای پنجشنبه پخش کنیم.

**فقط صحنه‌های خشونت‌بار فیلم‌ها را حذف می‌کنیم

فرجی در پاسخ به سؤالی راجع‌به پخش دوباره فیلم‌های نوروزی در روز‌های پنجشنبه از شبکه یک سیما عنوان داشت: این فیلم‌ها معمولا جزو فیلم‌های خوب به روز و پرطرفدار دنیا هستند اما در زمان عید معمولا بسیاری به دلیل مسافرت، دید و بازدید موفق به تماشای آنها نمی‌شوند به همین دلیل ما این فیلم‌ها را دوباره اخذ می‌کنیم.

مدیر شبکه یک همچنین در پاسخ به سؤال دیگر با این مضمون که در حال حاضر فیلم‌های روز دنیا با زیرنویس فارسی و بهایی اندک به راحتی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرند، چه ضرورتی دارد که شما برخی فیلم‌ها را با حذفیات بسیار و یا تغییر در فیلم‌نامه پخش می‌کنید و منجر به سردرگمی مخاطب می شوید؟ تأکید کرد: یک میزان استاندارد درباره پخش فیلم‌ها وجود دارد و آن این است که هر فیلمی کمتر از 5 الی 6 دقیقه حذفی دارد و بیشتر حذفیات نیز به خشونت بر می‌‌گردد و ما فقط‌ پخش‌های خشونت‌آمیز فیلم‌ها را سانسور می‌کنیم. من فکر می‌کنم با وجود اینکه این فیلم‌ها در دسترس مردم است ولی درصد بسیار کمی این فیلم‌ها را با چنین شرایط می‌بینند در صورتی که مردم منتظر هستند تلویزیون چه فیلمی پخش می‌کند و اینکه تعداد سینماها روهای ما کم شده به خاطر این است که بسیاری از مخاطبان می‌خواهند فیلم‌ها را از تلویزیون تماشا کنند.

**مجری شبکه یک منعی برای حضور در تلویزیون ندارد

فرجی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اینکه به تازگی حکم دادگاه مجری شبکه یک سیما اعلام شده است آیا این شبکه همچنان بر حضور این مجری در تلویزیون اصرار دارد پاسخ داد: این مجری می‌تواند با ما همکاری داشته باشد ما هیچ حکم دادگاه و قضایی دریافت نکرده‌ایم و از نظر ما منعی ندارد.

**سریال حماسه میشان به کارگردانی بهرامیان ساخته می‌شود

وی همچنین درباره عدم حضور سریال‌های فاخر نظیر مختار‌نامه، در تلویزیون و عدم استقبال از آثاری نظیری کلاه‌پهلوی توضیح داد: طبق نظر‌سنجی‌هایی که ما داریم کلاه‌پهلوی خیلی خوب دیده می‌شود. ضمن اینکه سریال‌های الف ویژه همچنان به عنوان اثر برجسته و فاخر مورد نظر سیما هستند در همین راستا سریال معمای شاه کلید خورده و مراحل تصویر‌برداری را سپری می‌کند. آقای مسعود جعفری جوزانی نیز فیلم‌نامه‌های پویای ولی را به طور کامل نوشته و در حال طی مراحل پیش‌تولید با سیما فیلم است.همچنین فیلم‌نامه سریال حماسه میشان نیز نوشته شده و بهرام بهرامیان کارگردانی آن را انجام می‌دهد.

**سریال جدید جیرانی به زودی وارد فاز تولید می‌شود

وی درباره سریال فصل بی‌پروایی به کارگردانی فریدون جیرانی که مراحل تولید آن مدتی متوقف شده نیز عنوان داشت: طی جلسه‌ای که اخیرا با معاون سیما داشته‌ایم تاکید کردند که مراحل تولید به زودی آغاز شود.

فرجی درباره توقف طولانی‌مدت سریال چاه پنجاه به کارگردانی اصغر هاشمی نیز گفت: برای تولید ادامه این سریال ما به یکسری امکاناتی نیاز داریم که صرفا در اختیار وزارت نفت قرار دارد. ولی متأسفانه به دلیل بروکراسی اداری سنگینی که برطرف مشارکت ما وجود دارد پروژه متوقف شده و نتوانستیم آن را جلو ببریم.

فرجی همچنین درباره برنامه زمان نامناسب پخش برنامه با کی بریم سیزده‌بدر گفت: ما به دوستانمان نیز گفتیم که جدول پخش برنامه‌هایمان فشرده است و شما برنامه‌‌تان را به شبکه دیگری ببرید اما آنها قبول نکردند و ما این برنامه را پس از سین‌مثل سریال پخش می‌کردیم.

فرجی در پاسخ به سؤال خبرنگاری با این مضمون که برنامه سین ‌مثل سریال یک برنامه سفارشی است که به نوعی تریبون شبکه یک سیما محسوب می‌شود عنوان داشت: به هیچ وجه اینطور نیست. ما هیچ دخالتی در برگزاری این برنامه نداریم و من نیازی به این پروپاگاندا ندارم. برنامه سین ‌مثل سریال برنامه خوبی بود که مورد توجه قرار گرفت و همه کارگردان‌ها و برنامه‌سازان از همه شبکه‌ها در آن حضور داشتند ضمن اینکه ما تصمیم داریم از ابتدای تابستان سری جدید این برنامه را پنجشنبه‌ شب‌ها به روی آنتن برویم و نقدهای بسیار محکمی را هم با حضور بهترین بازیگران و کارگردانان خواهیم داشت.

**ساخت سریال صدام منوط به نظر مدیران معاونت سیماست

وی همچنین اعلام کرد که صدا و سیما در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب فعالیت بسیار گسترده‌ای خواهد داشت و ویژه‌ برنامه‌های متفاوتی برای این ایام تدارک دیده است.

مدیر شبکه یک همچنین درباره سریال صدام و ساخت آن توضیح داد: فیلم‌نامه سریال توسط علیرضا نادری و با همفکری سیروس مقدم به طور کامل نوشته شده و آماده است. اما معاونت سیما باید آن را مطالعه کرده و در این باره تصمیم‌گیری کند. تا به حال نیز هیچ برنامه‌ای برای ساخت این سریال در نظر گرفته نشده است.

فرجی در پاسخ به آخرین سؤال درباره اینکه چه الزامی وجود دارد تا آثار ضعیف برخی کارگردانان نظیر فلورا سام که سریال‌هایش توسط مجید اوجی همسرش و تهیه‌کننده ساخته می‌شود و از شبکه یک به روی آنتن می‌رود گفت: ما کارگردان زن زیادی نداریم و وقتی کسی حضور دارد که بنابر برنامه‌ها و اهداف ما گام بر می‌دارد پس ما از او استفاده خواهیم کرد این هم کاملا طبیعی است که هر کارگردانی در قبال کارهای خوبش آثار ضعیفی نیز داشته باشد.