http://cybercrops.blogfa.com/
http://cybercrops.blogfa.com/

روی دکه مطبوعات/ روایت فائزه هاشمی از روزهای «اوین»

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” سپاه سايبري جمهوري اسلامي ايران ” نوشت:دلهره اصولگرايان ازميتينگ آزادي عنوان مطلبی است که در ابتدای آن می خوانیم:استاديوم صد هزار نفري آزادي روز چهارشنبه ۲۸ فروردين‌ماه ميزبان محمود احمدي‌نژاد و حاميان وي خواهد بود. تقدير از خادمان سفرهاي نوروزي بهانه جشن بهاري دولتي‌هاست كه محمد شريف ملك‌زاده، رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري روزچهارم فروردين اعلام كرده بود. انتشار اين خبر با اعتراض اصولگرايان مواجه شد.

cybercrops.blogfac.om

به اعتقاد اصولگرايان برگزاري جشن بهاري در استاديوم آزادي نخستين ميتينگ رسمي انتخاباتي اسفنديار رحيم‌مشايي خواهد بود. نخستين واكنش را سايت فردانيوز نزديك به محمدباقر قاليباف داشت كه طي گزارشي نوشت قرار است در اين تجمع نامزد مورد حمايت دولت دهم در انتخابات آينده رياست‌جمهوري به طور رسمي معرفي شود. در همين حال سايت «انتخاب» جزيياتي از اين ميتينگ انتخاباتي را منتشر كرد. به نوشته‌ اين وب‌سايت قرار است در اين تجمع، «احمدي‌نژاد و مشايي سخنراني كنند و مانند گذشته ضمن تكرار شعار زنده باد بهار به تمجيدهاي اغراق‌آميز از يكديگر و بيان سخنان تكراري درباره هويت ايراني» بپردازند. اين در حالي است كه برخي خبرهاي غيررسمي حكايت از اجراي برنامه از سوي حبيب، خواننده لس‌آنجلسي كه چند سالي است به ايران بازگشته است، در استاديوم آزادي دارد. از سوي ديگر برخي از سايت‌هاي اصولگرا مدعي شدند كه طي هفته‌هاي اخير، تلاش‌هاي بي‌سابقه‌يي براي پركردن استاديوم صد هزار نفري آزادي آغاز شده است.»برگزاري جشن تقدير از اعضاي ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي در استاديوم آزادي در حالي است كه تا پيش از امسال اين جشن هرگز با چنين شكل و شمايلي از سوي دولتي‌ها برگزار نشده بود و همين مساله بيش از پيش بر شك اصولگرايان مبني بر انتخاباتي بودن اين تجمع افزوده است؛ تجمعي كه يقينا اسفنديار رحيم‌مشايي سمت راست محمود احمدي‌نژاد خواهد بود و طنين زنده باد بهار چهار گوشه استاديوم آزادي را در بر خواهد گرفت. اصولگرايان خوب مي‌دانند اين بهاري كه احمدي‌نژاد از بام تا شام نويد آن را سر مي‌دهد كسي نيست جز اسفنديار رحيم‌مشايي. مخالفان اصولگراي احمدي‌نژاد روز درختكاري را به خاطر دارند كه محمود احمدي‌نژاد پس از بهار بهار گفتن‌هاي بسيار در حالي كه اسفنديار رحيم مشايي كنار دستش ايستاده بود در توصيف مرد محبوبش گفت: «اگر من بخواهم آقاي مهندس مشايي را در يك كلمه تعريف كنيم ايشان بهاري بهاري بهاري است.»احمدي‌نژاد هر بار كه از بهار مي‌گويد بر دلشوره و اضطراب اصولگرايان مي‌افزايد. يادداشت حسين شريعتمداري با عنوان «زنده باد كدام بهار» در روزنامه كيهان چيزي جز نگراني و عصبانيت از شعار جديد محمود احمدي‌نژاد و اسفنديار رحيم‌مشايي نبود.


شرق
توقف موقت بررسی بودجه  خبری است که در آن آمده است:بودجه‌ای که به قول احمد توکلی قابل بررسی نیست دیروز در کمیسیون تلفیق خبرساز شد. جلسات بررسی آخرین بودجه دولت احمدی‌نژاد از یکشنبه آغاز شد و دیروز دومین جلسه بود که به اختلاف کشیده شد. بنا بر آنچه «شرق» کسب اطلاع کرد گویا نمایندگان از رییس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد خواهان آمار‌های بیکاری و تورم و رشد اقتصادی بودند که دولتی‌ها از دادن این آمارها خودداری کردند و در نتیجه نیم ساعت پایانی، جلسه نیمه‌تمام رها می‌شود. بعد از جلسه اولین خبر منتشر شده متعلق به خبرگزاری «فارس» بود که از متوقف شدن بررسی بودجه تا ارایه مستندات کافی از سوی دولت حکایت داشت. خبری که در ادامه هم تایید شد هم تعدیل و هم تکذیب. برخی از نمایندگان تاکید دارند که ادامه بررسی بودجه به امروز یعنی سه‌شنبه موکول شده است و مشکل نیست. برخی دیگر می‌گویند تا وقتی دولت مستندات ارایه نکند جلسات متوقف شده است. به هر رو چه بررسی متوقف شده باشد چه نه، عدم ارایه اطلاعات کافی برای بررسی کافی بودجه به نمایندگان توسط دولت روشن است. این رویکرد دولت نشان می‌دهد آخرین بودجه دولت احمدی‌نژاد نیز بی‌حاشیه و کشیده نشدن به ماه دوم سال به پایان نمی‌رسد. دهم اردیبهشت قرار است بودجه در صحن علنی بررسی شود. گویا دولت سعی دارد با عبور دادن لایحه بودجه از گذرگاه کمیسیون تلفیق، تصویب کم‌دردسرتری را در صحن شاهد باشد. بنا بر خبر اول که «فارس» منتشر کرد، حسینعلی حاجی با اعلام این خبر که اطلاعات لازم از سوی دولت برای ادامه بررسی کلیات لایحه بودجه ۹۲ به‌کمیسیون تلفیق ارایه نشده است، گفت: «به هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق ماموریت داده شد این موضوع را پیگیری کند و تا زمانی که دولت مستندات و اطلاعات کافی را در رابطه با لایحه بودجه ارایه نکند، جلسات کمیسیون تلفیق تشکیل نخواهد شد.
گفت و گو با دختر شهید «آوینی»هم مطلب دیگری است با این تیتر: شخصیت پدرم را تکه‌تکه کرده‌اند 


بهار
نخستین روایت فائزه هاشمی از روزهای «اوین» عنوان گزارشی است که در آن می خوانیم:وارد خانه‌اش که شدیم هنوز نیامده بود و یک مرد میانسال مشغول خانه‌تکانی عید بود. ده دقیقه‌ای منتظر ماندیم تا این‌که فائزه هاشمی با چند کیسه میوه وارد خانه شد. این همان فائزه هاشمی قبل از زندان است؛ شش‌ماه حبس نه‌تنها تاثیری بر آرا و افکارش نگذاشته که او را رادیکال‌تر از قبل هم کرده است. یک روسری آبی، ‌شلوار سفید و چادر مشکی بر سر دارد و از این‌که خانه‌اش به هم ریخته است عذرخواهی می‌کند. از نحوه دستگیری‌اش برای اجرای حکم تا مسائل صنفی زندانیان، ملاقات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با او و برادرش در زندان، همبندان و زنان زندانی دیگر، بازداشت روزنامه‌نگاران، ‌انتخابات ریاست‌جمهوری آینده و برنامه‌های آینده سخن می‌گوید و در‌عین‌حال وقتی گفت‌وگو به اینجا می‌رسد که در صورت نامزدی پدرش در انتخابات چه خواهد کرد پاسخ می‌دهد: «ان‌شالله که این‌طور نیست.» گفت‌وگوی بهار با فائزه هاشمی ساعاتی پس از آزادی او از زندان اوین با قرار وثیقه یک‌صد‌میلیون تومانی برای پرونده جدید اتهامی‌اش که اخلال در نظم عمومی (زندان) است در منزل مسکونی‌اش حوالی میدان نوبنیاد انجام شد.
او در پاسخ به اینکه چه کسانی با شما همبند بودند؟ گفته است:تعدادی از خانم‌هایی بهایی، تعدادی از سازمان مجاهدین، دو خانم مسیحی، دو نفر از گروه مادران عزادار پارک لاله، تعدادی بچه‌های سبز و خبرنگار و یک خانم عراقی و چند نفری هم لاییک و چپ.
در بخش دیگری از مصاحبه آمده است:عمده مشکلات زندانیان زن در اوین چه بود؟
از نگاه من پس از شش‌ماه حبس سوء‌مدیریت و ندانم‌کاری و موازی‌کاری عمده مشکلات زندانی است.
چگونه؟
موافقت‌نکردن با آزادی مشروط و مرخصی‌ها طبق قانون، قطع تلفن‌ها و ملاقات‌های حضوری، در حالی‌ که مثلا گفته می‌شد بیانیه‌ای با امضای بعضی‌ از زندانیان منتشر شده است.
در حوزه درمان و سلامت زندانیان چطور؟
یکی‌ از حیطه‌های پر‌مشکل همین‌جاست. عمده درمان در بهداری زندان داروهای آرام‌بخش است؛ به‌خصوص اگر در شب، کارت به درمانگاه بکشد. برای اعزام پزشکی به بیرون از زندان نیز بایستی از هفت‌خوان رستم بگذری: تشخیص بهداری زندان، تشخیص دکتر متخصص که گاهی به زندان می‌آید، تایید پزشکی قانونی داخل زندان، تایید پزشکی‌ قانونی بیرون زندان، تایید دادستانی، رسیدن موافقت دادستان به زندان و سپس به بند زنان و نامه‌نگاری‌ها و رفت‌و‌آمد‌ها برای هریک از این‌ها را در نظر داشته باشید که فاجعه است. حالا با اعزام موافقت شد، یک‌بار پرونده پزشکی‌ را نمی‌‌برند، بار دوم پرونده را اشتباهی‌ می‌برند، بار سوم به‌جای عکس ریه عکس پا می‌برند، بار چهارم دیر زندانی را می‌برند و وقت دکتر از دست رفته و بار پنجم به بیمارستان اشتباهی‌ می‌برند. تمامی‌ این‌ها اتفاقاتی بود که در طول کوتاه حضور من در زندان بارها اتفاق افتاد. برای هر اعزام نیز بخش مهمی‌ از این روند فرسایشی طی‌ می‌شود.
در قسمت دیگری از این گفت و گو آمده است:
آذرماه بود که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به زندان اوین آمدند و با شما و برادرتان مهدی ملاقات داشتند. علت حضور ایشان در اوین چه بود؟
آن‌ها از بابا خواسته بودند که به دیدن مهدی به اوین بیاید.
تا با شما و مهدی صحبت کنند؟
بر مهدی فشار بود تا موضوعی را قبول کند و مهدی شرطش مشورت با بابا بود. برای همین از بابا خواستند که به اوین بیاید. وقتی برای دیدن مهدی آمد با من هم ملاقات کرد.
هر سه نفر با هم ملاقات داشتید؟
خیر. اجازه ندادند سه‌نفری با هم دیدار کنیم. بابا با من و مهدی جداگانه ملاقات کرد.
زمان ملاقات شما با پدرتان چقدر بود؟
حدود ۲۰‌دقیقه.
صحبت خاصی بین شما و آیت‌الله هاشمی وجود داشت؟
بیشتر احوال‌پرسی‌ بود و وضعیت زندان را برایش توضیح دادم. بابا نیز گله‌های آن طرف را منتقل کرد که چرا به مجاهدین، منافقین نمی‌گویم یا چرا روابط خوبی مثلا با مجاهدین و بهایی‌ها دارم.
آیت‌الله هاشمی پیش از مسائل اتفاق‌افتاده برای شما، نصایحی خطاب به دخترشان داشتند؟
گاهی بله. معمولا امر نمی‌کند که بکن یا نکن، ولی‌ نظر خود را می‌گوید و اختیار را برای تصمیم‌گیری به ما می‌دهد. به‌ندرت پیش آمده است که دستوری صحبت کرده باشد. در‌واقع روششان متقاعد‌کردن است تا اجبار و تحکم.
گویا یک وثیقه صد میلیون تومانی دیگر هم پیش از آزادی شما خواسته بودند. علت صدور این قرار وثیقه چیست؟
پرونده جدید.
با چه اتهامی؟
اخلال در زندان. اعتراض‌هایی‌ که در زندان توسط زندانی‌ها رخ می‌داد و مشاجره‌ای که بین ماموران و زندانی‌ها پیش می‌‌آمد، این‌ها را به پای من نوشتند که با لیدری من انجام ‌شده است و به‌دنبال آن پرونده جدید با اتهام اخلال در زندان درست کردند.
شما را به‌همین دلیل به انفرادی بردند؟
بله، هم به انفرادی بردند و هم پرونده جدید تشکیل دادند، یعنی‌ برای یک موضوع دو بار مجازات. اخلال در زندان مجازاتش در آیین‌نامه زندان‌ها پیش‌بینی‌ شده و حداکثر آن انفرادی است؛ در‌حالی‌‌که پرونده جدید با اتهام اخلال در نظم عمومی ایجاد شده است که از نظر قانونی نمی‌تواند ارتباطی‌ با اتهام اخلال در زندان ارتباطی‌ داشته باشد.
حالا واقعا شما لیدر بودید؟
این اتهامی دروغ و توهین به دیگر زندانیان است. زندانیان برای خود یلی هستند و اجازه نمی‌دهند برایشان کسی‌ لیدری کند. تمامی اعتراضات در جمع تصمیمگیری می‌شد و من به‌عنوان وکیل‌بند به همراه دیگران آن را دنبال می‌کردیم. شاید بودن من در زندان به‌طور غیرمستقیم باعث احساس قدرت بیشتر زندانیان شده بود و به همین دلیل اعتراضات نسبت به گذشته بیشتر شده بود.
اتهام شما تبلیغ علیه نظام بوده و به‌همین دلیل شش‌ماه به زندان رفتید. آیا فکر می‌کنید علیه جمهوری اسلامی تبلیغ کرده‌اید؟
نه. این اتهام را قبول ندارم. من بی‌دلیل در زندان بودم. عجیب اینجاست که من اتهام نشر اکاذیب نداشتم و این به این معنی است که حرف‌هایم درست بود، ولی‌ می‌گویند چرا گفتی‌.
مجرم را به زندان می‌برند تا تادیب شود؛ آیا فائزه هاشمی تادیب شده است؟
چون خودم را مجرم نمی‌دانستم مرا در پیگیری آرمان‌هایم راسخ‌تر شده‌ام؛ ضمن این‌که نگرانی برای بازگشت به زندان ندارم.


دنیای اقتصاد
موانع تحقق رویاهای اقتصادی تیتر مصاحبه این روزنامه با دكترمسعود نيلي با موضوع ريشه‌يابي مشكلات امروز اقتصاد ايران است.
بازي جديد در بازار مسكن و میراث اقتصادی بانوی آهنین سایر عناوینی هستند که در صفحه نخست به چشم می خورند.


کیهان
نه يك كلمه كم و نه يك كلمه زياد تیتر یادداشت روز کیهان است که در بخش انتهایی آن آمده است:آحاد ملت ايران كه معتقد به «جمهوري اسلامي» هستند تنها آن سلايق سياسي اي را مي پذيرند كه در چارچوب جمهوري اسلامي باشد و تفسيرهاي انحرافي و جعلي را برنمي تابند.
وضعيت كانديداها نيز روشن است هر كس بيرون از اين بستر باشد ولو هياهو به راه بيندازد، تحركات گسترده اي انجام دهد، سناريوهاي مختلف سامان دهد و… يك سرنوشت بيشتر ندارد و آن اينكه از نظارت شوراي نگهبان نمي تواند بگريزد و بي شك طبق معياري كه قانون اساسي مشخص كرده، صلاحيت او احراز نخواهد شد.
در ستون کیهان و خوانندگان می خوانیم:ملت ايران تهديدها و تحريم ها را به جان مي خرند ولي مدال افتخار توسط آقاي رئيس جمهور روي سينه فردي مثل مشايي نصب مي شود آيا مردم حق دارند از اين كار ناصواب آقاي احمدي نژاد ناراحت بشوند يا خير؟

 

درباره

کلیک کنید

بیت کوین در آینده و ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده

محققان دانشگاهی در دانشگاه تگزاس حداقل نیمی از افزایش بیت کوین را به قیمت پائین ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *