تحلیل سایت بلومبرگ درباره کاندیداتوری «ولایتی»/ ولایتی نقطه مقابل احمدی‌نژاد

نوبت شما به نقل از وبلاگ ” سپاه سایبری جمهوری اسلامی ایران ” نوشت:

سایت بلومبرگ در گزارشی به بررسی جایگاه علی اکبر ولایتی در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پرداخت.

سپاه سایبری جمهوری اسلامی ایران

سایت مشرق در گزارشی به نقل از سایت بلومبرگ به بررسی جایگاه دکتر علی اکبر ولایتی در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پرداخت که در ادامه گزیده‌ای از این گزارش می آید: علی اکبر ولایتی در حال سخنرانی در سازمان ملل متحد به عنوان وزیر امور خارجه ایران بود که یک معترض با عجله به محل سخنرانی آمد و متن سخنرانی وی را گرفت و پاره کرد. در حالیکه نیروهای امنیتی مرد معترض را از محل سخنرانی دور می کردند، ولایتی به آرامی در حالیکه دست خود را در جیب کرده بود منتظر ماند. «یکی از اعضای هیئت همراه ما یک نسخه از متن را به همراه داشت و بلافاصله برای من آورد”، “من به صفحه 10 متن رفتم و سخنرانی‌ام را ادامه دادم». ولایتی این خاطره را در برنامه تلویزیونی صدا و سیما که به بازخوانی حوادث دهه (1980) می پردازد، بازگو کرد.

این آمادگی در کنترل شرایط ممکن است از ولایتی نامزدی بسازد که مردم در ماه ژوئن به وی رأی داده و او را جانشین محمود احمدی نژاد کنند که به نوعی در نقطه مقابل وی قرار دارد. لفاظی‌های آتشین رئیس جمهور علیه اسرائیل و در حمایت از توسعه برنامه هسته‌ای به انزوای ایران افزوده است در حالیکه تحریم‌ها اقتصاد ایران را تحت فشار قرار داده و آمریکا و اسرائیل نیز ایران را به حمله نظامی تهدید می کنند.

ولایتی 67 ساله، که بعد از ترک وزارت امور خارجه در سال 1997 و انتصاب به عنوان مشاور آیت الله خامنه‌ای، کمتر در انظار عمومی ظاهر شده است، ناگهان در رسانه‌ها برجسته می‌شود و در طیف وسیعی از مسائل در کانون توجه قرار می گیرد.

انتخابات های اخیر ایران رقابت بین مدافعان محافظه کار جمهوری اسلامی و سیاستمدارانی که به دنبال تغییر در برخی از حوزه‌ها، از جمله رسانه‌های آزادتر، آزادی های بیشتر اجتماعی و تعامل بیشتر با غرب هستند را شامل می‌شود.

 سیاستمداری معتدل

در این گزارش به نقل از یاسمین عالم نویسنده کتاب “دوگانگی در طراحی: نظام انتخاباتی ایران” آمده است: انتخاب یک “سیاستمدار معتدل” مانند ولایتی ممکن است به ذوب شدن یخ روابط ایران با غرب، حتی در شرایط عدم تغییرات اساسی در سیاست های طرفین، کمک کند. “از آنجا که مسائل سنگین در دیپلماسی، با لفاظی های خصمانه کمتر می تواند منجر به یک گفتگوی سازنده تر شود”.

ولایتی در شمیران، در دامنه رشته کوه البرز در شمال تهران به دنیا آمد، و پزشک است. او پزشک اطفال از دانشگاه تهران است و تخصص بیماری های عفونی را از دانشگاه جانز هاپکینز در دهه 1970 به دست آورده است.

از وزیر خارجه سابق کشور، منوچهر متکی، و علی فلاحیان که در دهه 1990 وزیر اطلاعات بود نیز به عنوان نامزدهای احتمالی اسم برده می شود.

در این گزارش ابراز عقیده شده است: مشکل ولایتی این است که برای به دست آوردن شور و هیجان در اطراف او جاذبه کافی ندارد. با یک تیم جوان و پر انرژی از وزرای احتمالی در آینده، او قادر به افزایش اقبال عمومی در انتخابات خواهد بود. البته ولایتی اشاره کرده است او ممکن است این تاکتیک را استفاده کند.

وی در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس گفت: “برنده انتخابات نباید بگوید که من در مورد دفاع، اقتصاد، سیاست و امور خارجه، همه چیز می دانم و به نظر کارشناس ها احتیاجی ندارم. رئیس جمهور آینده باید تیم خود را به مردم معرفی کند و آن ها به تیم او رای بدهند.”

درباره

کلیک کنید

بیت کوین در آینده و ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده

محققان دانشگاهی در دانشگاه تگزاس حداقل نیمی از افزایش بیت کوین را به قیمت پائین ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *