درخواست مجازات “اعدام” برای روحانی شیعه عربستانی

نوبت شما به نقل از وبلاگ “سرزمین عشق” نوشت: نماینده دادستانی کل از دادگاه خواست تا مجازات محاربه با خدا را علیه نمر 55 ساله اجرا و وی را اعدام کند!

images

نماینده دادستانی کل عربستان با وارد کردن اتهاماتی از قبیل “فتنه انگیزی در قطیف”، “جلب دخالت خارجی و حمایت از شورش در بحرین” به روحانی برجسته عربستانی از دادگاه خواست تا مجازات محاربه با خدا را علیه امام جماعت شیعیان عربستان اجرا کند

 

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ «حجت الاسلام شیخ نمر باقر النمر» روحانی شیعه برجسته عربستانی روز گذشته ـ سه شنبه 6 فروردین ـ برای اولین بار از زمان بازداشتش در تابستان گذشته در دادگاه کیفری ویژه رسیدگی به پرونده های تروریستی در شهر ریاض پایتخت عربستان حاضر شد.

نماینده دادستانی کل چندین اتهام به شیخ نمر وارد کرد که بارزترین آنها “فتنه انگیزی در قطیف”، “جلب دخالت خارجی و حمایت از شورش در بحرین” است و از دادگاه خواست تا مجازات محاربه با خدا را علیه نمر 55 ساله اجرا و وی را اعدام کند!

گزارشها حاکی است که شیخ نمر در این جلسه آرام بود و خواهان وکیل شد و دادگاه جلسه خود را تا زمان تعیین شدن وکیل به تعویق انداخت.

سال گذشته مقامات عربستانی فهرستی منتشر کردند که در آن بیست و سه تن از اهالی منطقه «العوامیه» که زادگاه شیخ نمر است آورده شده بود و آنها متهم شده بودند که اقداماتی بر ضد امنیت کشور انجام داده اند و تا کنون ده نفر از این فهرست بازداشت شده اند.

روحانی برجسته عربستانی چند روز پس از مجروح شدن توسط نیروهای امنیتی آل سعود در تابستان گذشته، بازداشت شد و همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

وی پیش از بازداشتش سخنرانی آتشینی داشت که به شدت سران عربستان سعودی و بحرین را مورد انتقاد قرار داد.

این روحانی شیعی برجسته شرق عربستان در سخنرانی خود از جمله تاکید کرد: رژیم عربستان رژیمی طغیانگر است، چرا نظامیان آل سعود مردم بحرین را می‌کشند، اگر راست می‌گویند بروند و فلسطین را از  دست صهیونیست‌ها آزاد کنند. نه آنکه علیه نیم میلیون بحرینی اقدام کنند، مردمی که پاک بوده و بادست های خالی و سینه‌های برهنه به مبارزه می پردازند.

از زمان دستگیری وی، مردم مناطق مختلف شیعه نشین عربستان برای درخواست آزادی وی چندین بار تظاهرات کرده اند.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی که در ماه مه سال گذشته میلادی (اردیبهشت/ خرداد 1391) منتشر کرد، یادآور شد که عربستان سعودی صدها شهروند شیعه این کشور را به دلیل شرکت در اعتراضات مسالمت آمیز دستگیر کرده است که بیشتر آنان را مردان و کودکان تشکیل می دهند.

این سازمان همچنین در گزارش دیگری در ماه اکتبر سال گذشته میلادی (مهر/آبان 1391) از مقامات عربستان خواست اعمال خشونت علیه معترضان را متوقف کنند.

عربستان از یکسال و نیم پیش تاکنون شاهد تظاهرات مسالمت آمیز مردمی بویژه در شهرهای قطیف، العوامیه، القصیم و بریده در شرق این کشور برای برقراری عدالت اجتماعی، رفع تبعیض و اصلاحات سیاسی است.

نیروهای سعودی در این مدت با سرکوب تظاهرات مردم، تعدادی از آنها بویژه جوانان را به شهادت رسانده و شمار دیگری را زخمی یا بازداشت کرده اند.

موج اعتراضات مردمی در پی تیراندازی نیروهای سعودی به شیخ نمر باقر النمر روحانی بارز شیعی در شرق عربستان و ربودن وی گسترش یافت.

 

[ شنبه 1392/01/10 ] [ 11:22 ] [ بنت الهدي ] [ 8 نظر ]

 

انتهای پیام

درباره

کلیک کنید

بیت کوین در آینده و ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده

محققان دانشگاهی در دانشگاه تگزاس حداقل نیمی از افزایش بیت کوین را به قیمت پائین ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *