چگونه می توانیم برای ظهور امام زمان(عج) آماده شویم؟

نوبت شما به نقل از وبلاگ “پایگاه فرهنگی سربداران” نوشت:

 اللهم عجل

این سوال بسیار مهم و در واقع سوال همه ی شیعیان و محبین اهل بیت می باشد . به نظر می رسد اگر ما وظیفه ی خود را در زمان و دوران انتظار بدانیم و بدان وظایف عمل کنیم در واقع خود را برای زمان ظهور آماده کرده ایم .
«آمادگی برای ظهور مستلزم انتظاری خوب و شایسته است.»


1. شناخت: یکی از ویژگی های منتظر ، شناخت و معرفت به امام زمان است نه فقط یادگیری نام ها و القاب و تاریخ ولادت و غیبت ؛ بلکه معرفت داشتن به ویژگی ها و ابعاد وجودی حضرت و اندیشیدن در کلمات و اوامر حضرت و تأمل در حکمت نام ها و نشانه ها و علائم ظهور و شگفتی ولادت و حیات او ، همچنین دانستن سبب و حکمت غیبت پر رمز و راز حضرت که به یقین وقتی انسان معرفت به این موارد پیدا کرده و اهداف و آرمان های او را فهمید خود را برای عملی کردن اهداف امام زمان آماده می سازد و خشنودی او را به خشنودی خودش ترجیح می دهد و سعی می کند سرباز خوبی برای آن حضرت باشد.
از رسول اکرم (ص) حکایت شده:
«من مات و هو لا یعرف امامَهُ ماتَ میتة جاهلیة» ؛
«کسی که بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.»

* راه های شناخت امام زمان :

از جمله راه های شناخت امام زمان عبارتند از :

1. تلاش برای آگاهی بیشتر از حضرت یا از طریق شنیدن از بزرگان و یا مطالعه ی کتاب هایی که دراین زمینه نوشته شده است ، مانند کتاب مکیال المکارم که مرحوم آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی تالیف کرده اند و طبق گفته نویسنده به فرمان خود امام زمان (عج) نوشته شده است این کتاب یک دوره امام شناسی که ترجمه فارسی هم شده است .
2. راه دوم بوسیله ارتباط روحی و معنوی با دعا و توسل است:

همانطور که در زیارت جامعه می فرماید : «خدایا از تو می خواهم که مرا از آشنایان به امامان و به حق و حقوق آنان قرار دهی!»
راه اول : راه معرفت علمی است ولی راه دوم: راه شناخت قلبی و روحی است.
2. اطاعت: اگر چه امام زمان غایب است ولی اراده و فرمانش در میان همه ی خلایق جاری است . دستوراتش را باید شناخت و فرمان هایش را باید اطاعت کرد.

از امام صادق (ع) حکایت شده که می فرماید : خوشا به حال شیعیان مهدی قائم(ع) آنان که در دوران غیبت او چشم انتظار ظهور اویند و در دوران ظهورش سرسپردگان اوامر او.»

حال سوال این است چگونه اوامر و دستورات امام زمان (عج) را در زمان غیبت ایشان بدانیم و به آنها عمل کنیم؟
در جواب این سوال باید گفت که اگر چه در خصوص امام زمان ارتباط محسوس بین امام و مردم وجود ندارد ولی در هیچ یک از دو غیبت صغری و کبری امام زمان ، پیوند امام با مردم به طور کلی قطع و گسسته نشده است زیرا در هر دو غیبت ، امر سفارت و نیابت وجود داشته و دارد و از طریق نایبان ، پیوند امام با مردم برقرار بوده و هست . در زمان غیبت صغری نیابت نایبان خاص بوده و در زمان غیبت کبری نیابت نایبان حضرت عام می باشد که با توجه به شرایط و ضوابطی که مطرح می کنند اطاعت فقهاء جامع الشرایط لازم و در ردیف اطاعت از امام زمان می باشد . و مخالفت با فقیه جامع الشرایط که نایب امام است ، مخالفت با امام ، و مخالفت با امام ، مخالفت با خداوند می باشد.

* توقیع حضرت ولی عصر (عج) :

سوالاتی که برای مردم حاصل شده بود و برای خودش نیز «اسحاق بن یعقوب » مشکل بود در ذیل نامه ای به وسیلة نایب دوم ، یعنی محمد بن عثمان عمری به محضر حضرت مهدی (عج) فرستاد و پاسخ آنها را طلبید از جمله ی آن مسائل این بود که مردم در عصر غیبت در حوادث واقعه به چه کسی مراجعه کنند؟ حضرت پاسخ فرمودند: «… و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها إلی روات حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجة الله» ؛ « اما آنچه سوال کرده ای خدا تو را هدایت کند و ثابت قدم نماید… اما حوادثی که پیش می آید به راویان حدیث ما مراجعه کنید زیرا آنها حجت و نمایندگان من هستند بر شما و من حجت خدا بر شما…» از این حدیث استفاده می شود که اطاعت از ائمه ی قبل ، عین اطاعت از امام زمان است چون فقها با توجه به قرآن کریم و قول ائمه احکام شرعی را بیان می کنند.
3. انتظار :

انسان منتظر نفس اماره را کنترل و شیطان را از خود دور می کند و خود را جهت استقبال از آقا امام زمان (عج) مهیا می کند. جهت استقبال از او لوح دل را از آلودگی ها و گناهان می شوید و خانه دل را به یاد خدا و با صفات حمیده و پسندیده ی انسانی زینت می دهد و الا امام زمان (عج) که به هر جایی پا نمی گذارند . نمی توان یک گوشه ی دل را از محبت دنیا پر کرد گوشه ی دیگر گناهان و… بعد به آقا بگوییم بیا بیا که سوختم ، ز هجر روی ماه تو ؟ چگونه سوخته است انسانی که خود را برای ظهور آماده نکرده است.

آیینه شو ، جمال پری طلعتان طلب             جاروب زن به خانه سپس میهمان طلب

4. خدمت گذاری به حضرت :

از امام صادق (ع) نقل شده که می فرمایند: «اگر دوران او را درک می کردم همه ی روزهای زندگیم را در خدمت به او می گذراندم.»
وقتی پیامبران و امامان در خدمت به امام زمان پیشتاز هستند وقتی امام صادق (ع) آرزوی خدمت به ایشان را دارد و حضرت عیسی (ع) از آسمان فرود می آید تا او را یاری کند وظیفه ی شیعیان منتظر در خدمت به ساحت مقدس او چقدر است؟
بی تردید خادمین دوران ظهور ، همان خادمین دوران غیبت اند.
آنها که پس از ظهور شایستگی خدمت می یابند، همان هایی هستند که در دوران غیبت ، بر خدمت به امام و امت امام همت گماشته اند و اهداف امام را سرلوحه ی زندگی خود قرار داده اند.

* برخی دیگر از تکالیف و وظایف منتظران حضرت:

5. محبت به امام زمان (عج) : پیامبر اکرم : «خداوند را دوست بدارید به جهت آنچه از نعمت های خویش به شما می دهد و مرا به جهت دوستی خدای عزوجل دوست بدارید و اهل بیتم را به خاطر دوستی من دوست بدارید.»
6. اظهار اشتیاق به دیدار آن بزرگوار : نیک بودن اشتیاق به آن حضرت ، امر واضح و روشنی است زیرا این از لوازم محبت است .
7. اندوهگین بودن مؤمن از فراق آن حضرت : اینکه مؤمن از فراق و دور ماندن از حضرت اندوهگین باشد از نشانه های دوستی و اشتیاق به حضرت است.
8. حضور در مجالس فضایل و مناقب آن حضرت که از مصادیق «فَاسْتَبِقُوالْخَیْرَاتِ» است .
9. سرودن و خواندن شعر در فضایل آن حضرت : امام صادق (ع): «هر کس درباره ی ما یک بیت شعر بگوید خداوند برای او خانه ای در بهشت خواهد ساخت.»
10. شناختن علایم ظهور حضرت : مقدمه ی شناخت حضرت شناخت علائم ظهور به ویژه علائم حتمی مقارن با ظهور حضرت است.
11. صدقه قرار دادن به نیابت آن حضرت و برای سلامتی او: که نشان از مودت و دوستی آن جناب و ولایت اوست.
12. حج و طواف به نیابت حضرت .
13. تصمیم قلبی بر یاری کردن آن جناب در زمان حضور و ظهور او.
14. تجربه بیعت با حضرت با خواندن دعاها از جمله دعای عهد و…

انتهای پیام

درباره

کلیک کنید

بیت کوین در آینده و ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده

محققان دانشگاهی در دانشگاه تگزاس حداقل نیمی از افزایش بیت کوین را به قیمت پائین ...

یک نظر

 1. سلام علیکم
  گر گدای درگه زهرا مقام خویش را
  بر سریر سلطنت بخشد عجب دیوانه است
  خود شناس ای سائل و زین آستان سر برمدار
  کاین گدایی در جهان خود منصب شاهانه است
  ایام فاطمیه بر شما تسلیت باد
  ماجرا مختصر شهادت حضرت زهرا(س) در پایگاه فرهنگی مذهبی سربداران 313
  http://sarbedaran313.ir/1392/12/23/sar335
  و انشالله به طور کامل و با سند معتبر و روایات به شما ارسال خواهیم کرد
  یاعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *