اکتبر 7, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

یادداشتی پیرامون رزمایش الی بیت المقدس در منطقه عمومی سرخه

نوبت شما به نقل از وبلاگ “از چغالوند تا شلمچه” نوشت:sorkhe

صبح پنج شنبه هشتم اسفندماه 1392 اعضای گردان واکنش سریع بیت المقدس برای حضور در رزمایش “الی بیت المقدس”در سپاه ناحیه سرخه گرد هم آمدند . هم بچه های سرخه بودند وهم لاسجرد و صوفی آباد . هم از اروانه آمده بودند و هم از افتر و مومن  آباد .

بیشتر نیروها را جوانان و نوجوانانی که به تعبیر مقام معظم رهبری رویش های انقلاب ند تشکیل می دادند ،اما حضور جوانهای قدیم و یادگاران 8 سال دفاع مقدس نیز  کاملا ملموس بود . قدیمی های جنگ وقتی همدیگر را می دیدند با همان  صفای سالهای نه چندان دور  همدیگر را در آغوش می گرفتند بطوریکه  این معانقه ها یاد شهدا را زنده می کرد.

بگذریم اتوبوسها حدود ساعت  هفت و نیم صبح به سوی منطقه رزمایش حرکت کردند . در سه چهار کیلومتری منطقه رزمایش نیروها از اتوبوسها پیاده شده و به ستون حرکت نمودند .  وقتی وارد منطقه رزمایش شدیم اولین سوالی که به ذهن قدیمی ها می آمد این بود که این  منطقه با کدامیک از مناطق عملیاتی شباهت دارد؟ هر کس نظری داد بعضی ها می گفتند به مقر مهاباد  درسال 63 و  قبل از شهادت شهید زین الدین  شباهت دارد  بعضی با مهران مقایسه می کردند و و بعضی با اردوگاه کربلا در گیلانغرب  همه اینها یک پیام داشت و آن هم این بود که بچه می خواستند یاد دوستان شهیدشان را زنده کنند .  با ورود همه نیروها به اردوگاه اولین کار استقرار بود که به خوبی و به سرعت انجام شد .  بچه ها در کمترین زمان چادرها رابرپا نمودند و منطقه شکل و نمای اردوگاه را به خود گرفت . بعد از استقرار  اولین کلاس آموزشی شروع شد .  اولین مقام نظامی که قبل از ظهر به اردوگاه آمد سردار استاد حسینی بود که ضمن  بازدید از اردوگاه توصیه های ضروری را به مسئولین سپاه ناحیه سرخه ارائه و بعد از دیدار با نیروها اردوگاه را ترک کردند .نماز جماعت ظهر و عصر با شکوه خاصی برگزار و بار دیگر خاطره نماز جماعت های مقر های دوران جنگ را  برایمان  زنده کرد  انگار همین دیروز بود که شهید استاد عباس فیض در غیاب  امام جماعت  برایمان اقامه جماعت کرده بود و یا شهید مهدی اشرف در اردوگاه کاظمین مکبر نماز جماعتمان بود و طلبه شهید مجتبی سبوحی دراردوگاه قائمیه برایمان سخنرانی می کرد . همه این خاطرات به سرعت  در ذهنمان مرور می شد و حسرت یک نماز جماعت آن دوران را می خوردیم  . بعد از ظهر هم دو کلاس برگزار شد  . ساعتی قبل از غروب به رسم دوران دفاع مقدس که ساعتی قبل از غروب در مقر مراسم سینه زنی برپا می شد ، جوانان عضو گردان دور پرچمی حلقه زده و مراسم با شکوهی را برپا نمودند. با غروب آفتاب که سوز سرمای کویر آرام آرام خودنمایی می کرد نیروها برای برپایی نماز جماعت به سوی نماز خانه حرکت نمودند و به نماز ایستادند . هر چند فضای نماز خانه  به وسیله موتور برق روشن شده بود و از فانوسهای زمان جنگ خبری نبود اما باز هم یاد شهدا و فضای معنوی نماز خانه انسان را به گذشته می برد. 

بعد از صرف شام  و قبل از  ساعت 10 شب نیروها در مرکز اردوگاه تجمع و برای شرکت در یک راهپیمایی شبانه خود را آماده نمودند . وقتی نیروها به ستون در حال حرکت بودند با شلیک اولین گلوله منور ناخودآگاه ذهنم به  دشت مهران و پاتک مهران رفت همانجایی که شهیدان محمد باقر حسن نو ، علی اکبر ابراهیمی  و محمد باقر حسن نو مردانه در مقابل بعثیون جنگیده و آسمانی شده بودند (البته شهیدان ابوالقاسم نجار ،علی اکبر عوض ، محمد حسن دولتی و موسی شرفیه نیز در والفجر 3 در همین منطقه حماسه آفرینی نموده و آسمانی شده بودند) . قدیمی های جنگ در طول مسیر گاهگاهی خاطرات دوران دفاع مقدس را در گوش همدیگر نجوا می نمودند و گاهی اوقات هم جوانان گوش خود را به شنیدن خاطرات  می سپردند . در دقایق پایانی  راهپیمایی شبانه اجرای آتش بر روی منطقه اجرا شد که  ما را به گذشته برد و جوانان را به وجد آورد . با پایان برنامه برای استراحت به چادرهایمان رفتیم  .

هوا به شدت سرد بود هر چه بود این سوز سرما   برای من نعمتی بود تا خاطرات شب های سرد تپه شهدای سردشت  و یاد شهیدان احمد گردان و محمد حسین اشرف و مرحوم غلامرضا سبوحی برایم تازه شود . انگار همین دیروز بود که محمد حسین برای تامین  آب برفها را با مشقت به داخل سنگر می آورد و در قابلمه ای می ریخت که روی چراغ  والور بود  . شب به صبح رسید و بعد از نماز صبح و صرف صبحانه صبحگاه مشترک برگزار گردید  مقام نظامی مدعو  جناب سرهنگ عبدالرحیم فریدون بود که ما او را با نام حسن می شناسیم وقتی در جایگاه پشت میکروفن قرار گرفت  ذهنم به صبحگاه لشکر 17 علی ابن ابیطالب رفت و در یک لحظه او را در جایگاه شهید مهدی زین الدین دیدم و …….. ..

با پایان مراسم صبحگاه برنامه اصلی رزمایش با چند انفجار که  نمایشی  از بمباران منطقه بود شروع شد .  با  شروع رزمایش گردان های علی اب ابیطالب و کوثر که مهمان مراسم بودند به سرعت منطقه عملیاتی را ترک نموده و گردان بیت المقدس ماموریت خود را به انجام رساند. جا دارد به عنوان  خاک پای بسیجیان از تلاش مسئولین سپاه ناحیه و حوزه مقاومت سرخه به خاطر برنامه ریزی  دقیق و برگزاری مطلوب رزمایش تشکر نمایم .  

شرمنده شهدا – اسمعیل ادهم

انتهای پیام