می 25, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید .امام خمینی (ره)

نوبت شما به نقل از وبلاگ “بشنو از نی چون حکایت می کند.. ” نوشت:

 سلام

دوستانی که قصد دارند از مسائل سیاسی روز مخصوصا توافقنامه مشکوک ژنو و موضعگیریهای مقام معظم رهبری در مورد آن و در مورد ساسیتهای خارجی دولت یازدهم ومقایسه آن با دولت قبل آگاهی داشته باشند به متن مقاله زیر که در وبگاه جوان انقلابی ثبت شده است و اینجا رونوشت آنرا می گذارم مراجعه و ملاحظه فرمایند  مطالب بسیار دقیق و مفیدی دارد که توجه خاص می طلبد:

بولتن تحلیلی جـوان انقـلابی | حسیـن مهـدیزاده نراقی :

کمتر از شش ماه از روی کار آمدن دولـت یازدهم می گذرد و در سخنرانی های متعدد از  لزوم آشتی و صلح با جهان و تنش زدایی سخن رانده میشود.

در اقدامی حیرت آور؛ در سخنرانی برخی دولتمردان نیز نمایندگان رژیم صهیونیستی حاضر می شوند، هولوکاست از سوی وزیر خارجه جمهوری اسلامی نسل کشی نامیده می شود[۱] و ….

تا به امروز بسیاری از اتهاماتی که به دولت قبل وارد می شد از سوی دولتمردان جدید در عالم واقعیت عینیت می یابد و لیکن سرو صدای آنچنانی به پا نمی کند!

شاید مقایسه دو موضع گیــری رهبرمعظم انقلاب در سال های ۸۴ و ۹۲ تا حدود زیادی روشن گر کذبیت ادعای نویسنده مبنی بر « استکبار ستیز نبودن دولت دهم » باشد :

رهبر معظم انقلاب بعد از اولین سفر دکتر احمدینژاد به نیویورک، در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۸۴ فرمودند:

« بحمدالله در منبر سازمان ملل و در مقابل چشم سران کشورهای جهان، رییس جمهور محترم ما حرف دل ملت را بیان کرد.استحکام، متانت و قوت بیان و قوت مواضع در آن تریبون جهانی در مقابل چشم همه ی دنیا به دست آمد.»

و این در حالی است که معظم له  بعد از اولین سفر حجه الاسلام روحانی به نیویورک و تماس تلفنی وی با رئیس جمهور آمریکا، فرمودند:

« ما از تحرک دیپلماسی دولت حمایت می کنیم، البته برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما به جا نبود، از مسئولین می خواهیم که با دقت با ملاحظه ی همه ی جوانب،گام ها را درست و محکم بردارند و منافع ملی را یک لحظه به فراموشی نسپرند.»

گفتنی است در ۸ سال خدمت دولت های نهم و دهم ایراد چنین عبارتی از سوی رهبر انقلاب خطاب به دولتمردان سابقه نداشته است!

کمتر از یک ماه بعد از این سخنان و در حالی که دولتمردان در پی تلطیف فضای ارتباطی بین ایران و آمریکا بودند رهبری معظم انقلاب در ۱۲ آبان ۱۳۹۲ و در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان فرمودند:

« هیچ‌ کس نباید این مجموعه‌ى مذاکره‌کنندگان ما را سازش‌ کار بداند؛ این غلط است؛ اینها مأموران دولت جمهورى اسلامى ایران هستند، اینها بچّه‌هاى خودمان هستند، بچّه‌هاى انقلابند؛ یک مأموریّتى را دارند انجام میدهند.» ولیکن پس از بیان این موضوع، راهبردهای اساسی سیاست خارجی را نیز بیان نمودند؛ راهبردهایی که گاها در تضاد کامل با رویه موجود در بدنه سیاست خارجی دولت می نمود اما این بار بسیاری از کسانی که دولت انقلابی قبل را به سازش متهم می کردند در این مورد ساکت ماندند!

به نظر می رسد پیش از بیان راهبردهای اساسی رهنمودی از سوی رهبری، لازم به بیان تفاوت بین عبارت « بچه های انقلاب » و « بچه های انقلابی »[۲] و یا « انقلابی » باشد:

از نظر اصولی معنای این عبارت چنین است:

همه بچه های انقلابی بچه های انقلابند اما عکس این موضوع صادق نیست و از منظر اصول فقه رابطه بین بچه های انقلاب و بچه های انقلابی، عموم و خصوص مطلق است و نه تساوی!

همه بچه های انقلابی،بچه های انقلابند: موجبه کلیه

برخی بچه های انقلاب، انقلابی هستند: موجبه جزئیه

برخی بچه های انقلاب، انقلابی نیستند: سالبه جزئیه

مثال غیر فقهی در این مورد را می توان به رابطه نقره و فلز تشبیه کرد:

همه نقره ها فلز هستند: موجبه کلیه (اما همه فلزها لزوما نقره نیستند)

برخی فلزها نقره هستند: موجبه جزییه

برخی فلزها نقره نیستند: سالبه جزییه

در ادامه به بیان چند نکته راهبردی و اساسی تعیین شده از سوی رهبری معظم انقلاب در همین سخنرانی(۱۲ آبان ۱۳۹۲) خواهیم پرداخت:

اول : « هر ملّتى به آمریکا اعتماد کرد، ضربه خورد؛ حتّى آن کسانى که دوست آمریکا بودند. حالا در کشور ما دکتر مصدّق به آمریکایى‌ها اعتماد کرد؛ براى اینکه بتواند خود را از زیر فشار انگلیس‌ها نجات بدهد، به آمریکایى‌ها متوسّل شد…… مصدّق اعتماد کرد، کتکش را [هم‌] خورد؛ حتّى کسانى که با آمریکا میانه‌شان هم خوب بود و به آمریکا اعتماد کردند، ضربه‌اش را خوردند.»

دوم : « روابط رژیم طاغوتى سابق با آمریکا خیلى صمیمى بود…. (محمدرضا شاه) دوستشان هم بود، به دوست خودشان هم رحم نکردند. همین محمّدرضا را بعد از آنکه از ایران فرار کرد و یک مدّت کوتاهى به آمریکا رفت، از آنجا بیرون کردند، او را نگه نداشتند؛ یعنى این‌قدر هم به او وفادارى نکردند؛ این‌جورى هستند.»

سوم : « ملّتها و حتّى دولتها به آمریکا بى‌اعتمادند به خاطر همین رفتار و رویکردى که در سیاست آمریکایى‌ها هست. هرکسى اعتماد کرد به آمریکا، ضربه‌اش را خورد.»

چهارم : « مذاکره در موضوعات خاص اشکالى ندارد؛ منتها گفتم من اعتماد ندارم، خوشبین نیستم به مذاکره، لکن میخواهند مذاکره کنند، بکنند؛ ما هم به اذن‌الله ضررى نمیکنیم.»

پنجم : « یکى از ترفندها و خلاف‌گویى‌ها این است که این‌جور القا کنند به افکار عمومى مردم که اگر ما در قضیّه‌ى هسته‌اى، تسلیم طرف مقابل شدیم، همه‌ى مشکلات اقتصادى و معیشتى و غیره حل خواهد شد……در داخل هم بعضی دارند تبلیغ میکنند که اگر ما در این قضیّه کوتاه آمدیم و تسلیم شدیم در مقابلِ طرف مقابل، همه‌ى مشکلات اقتصادى و مانند اینها حل خواهد شد؛ این خطا است.»

پس از این عبارات رهبری معظم انقلاب، ایراد عبارت ترک برداشتن سازمان تحریم ها از سوی حجه الاسلام روحانی و شوق و ذوق رسانه های حامی دولت یازدهم از یک سو و عبارت عجیب هاشمی رفسنجانی که توافق ژنو را نقطه عطف تاریخ جهان دانسته بود ناخودآگاه بر اذهان تداعی می شود!

javanenghelabi - hashemi 258

تاملی در دیدگاههای رهبری معظم انقلاب نشانگر این حقیقت است که اولا : معظم له، مواضع حضرت امام خمینی(ره) را در برابر رژیم جعلی صهیونیستی ( و نه مردم آن) به سیاسیون گوشزد می نمایند.

 

javanenghelabi - rahbarـ

ثانیا : دولتمردان آمریکایی را از مردم آن تفکیک کرده و دشمنی ایران را تنها با دولتمردان آمریکایی میداند و نه با مردم آن؛ آن چنان که تفکیک بین این دو مساله مهم ( دشمنی با دولت آمریکا و عدم دشمنی با مردم آمریکا ) از آموزه های انقلاب و از اساسی ترین راهبردهای نظام است و بدین وسیله علاوه بر ابراز عشق و محبت به تمامی مردم جهان، راه بر هر گونه تمایل نسبت به دوستی با دولت های مستکبر( تحت لوا و پوشش دوستی با همه مردم جهان!) بسته خواهد شد.

گفتنی است پیش از این نیز مهندس مشایی در مورد دوستی با صاحبان ادیان الهی ساکن در سرزمین های اشغالی و آمریکا سخنانی مشابه با بیانات اخیرالاشاره رهبری انقلاب، ابراز کرده بود….

زمانی که مهندس مشایی گفت: «بحث من دوستی با مردم جهان از جمله مردم‏ ساکن در سرزمین تصرف شده از سوی این رژیم غاصب از جمله مسلمانان، یهودیان‏ و دیگر ادیان الهی ساکن در آن است» خود عمارپندارها یک ماه این موضوع را انحراف تلقی کرده و در صدد فشار به دولت نهم برآمدند و هنوز هم در یادداشت های خود به این موضوع استناد می کنند و لیکن رهبری انقلاب در خطبه ۳۰ شهریور ۸۷ خود اگرچه این عبارت را نادرست خواندند و لیکن این موضوع را جزئی و پوچ خوانده بودند و با تاکید ۴ باره از همه گروهها خواستند دیگر به آن مسئله نپردازند.

ثالثا : رهبری معظم انقلاب در سخنان ۱۹ بهمن امسال خود، صریحا از مخالفت امام و انقلاب با نظام سلطه و مرزبندی با آنان سخن می گوید و این در حالی است که در ادبیات دولتمردان دولت یازدهم همواره از دول مستکبر با عنوان « قدرت های جهانی! » یاد می شود.

برای نمونه حجه الاسلام روحانی در نامه خود به رهبری و پس از توافق ۳ آذرماه ( ژنو ) می نویسد:

« …… در نتیجه این ابتکار ایران اسلامی و استقامت ملت بزرگ ایران، قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیدند که تحریم و فشار، راه به جایی نخواهد برد..»

رئیس دولت یازدهم در نشست خبری ۳ آذرماه۱۳۹۲ خود و پس از توافق ژنو می گوید:

« حاصل این مذاکرات این است که ۱+۵ یا به تعبیر دیگر قدرت‌های جهان، حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناختند.»[۱۱]

ـ

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-11-24 06:36:47Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

ـ

وی می افزاید : « در عین حال، اذعان قدرت‌های بزرگ به این حق مسلم از دیدگاه سیاسی و نیز برداشته شدن مشکلات از پیش پای ایران بسیار ارزشمند است و در نتیجه این مذاکرات، قدرت‌های جهان دریافتند که تحریم‌های علیه ایران بی نتیجه بوده است.»

روحانی پیش از آن و در جریان سفر خود به نیویورک در مهرماه ۱۳۹۲ و در مصاحبه با نشریه واشنگتن پست گفته بود: « آرزومند است در سه یا شش ماه آینده در باره نزاع اتمی ایران با قدرت های جهانی به یک توافق برسد.»

این ادبیات در برخورد با مستکبرین و « قدرت های بزرگ » !!!خواندن آنان، در مواضع نفر اول سیاست خارجی دولت یازدهم دکتر جواد ظریف نیز کاملا عیان و آشکار بود.به نظر می رسد که رهبری با رصد تمامی این مواضع، در سخنرانی ۱۹ بهمن ۹۲ خود، صراحت و شفافیت در بیان مواضع انقلاب را خواستار شده اند.

از طرف دیگر رصد مواضع دولتمردان دولت یازدهم و دائما کوبیدن بر طبل تعامل با جهان، متهم کردن دولت قبل به جنگ و دشمنی با دنیا!، زیر سوال بردن روش های استکبارستیزی دولت قبل که به تعبیر دولتمردان دولت یازدهم باعث ایران هراسی در دنیا شده است و نگاهی به بیانات مقام معظم رهبری در مورد این موضوع در این مبحث خالی از فایده نخواهد بود.

حجه الاسلام روحانی ۲۷ دی ماه ۱۳۹۲ می گوید:

« دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید در طول ۵ ماه گذشته اقدامات مهمی داشته است

در دیپلماسی خارجی دولت با همه ابزارهایی که در اختیار داشت و با تماس مداوم با کشورهایی که در این راستا همسو بودند و با ایجاد خونریزی دوباره مخالف بودند، دست به دست هم داده شد و منطقه را از یک جنگ، نزاع و اشغال جدید دور کرد!

در تبلیغات گسترده و نابجای دهه‌های گذشته همواره اسلام و مکتب اسلام را به عنوان مکتب خشونت، افراطی‌گری و نعوذبالله مکتبی که مردم را به تروریست دعوت می‌کند، تبلیغ و ترویج می‌کردند و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی، پرچم مبارزه با خشونت و افراطی را در دست گرفت.»[۱۲]

روحانی در سفر به داووس و در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز می گوید:

« فضای ایران برای یک تعامل سازنده با کشورهای دیگر و از جمله اروپا کاملا آماده است…… تغییری که امروز در ایران احساس می شود، تغییری نیست که این دولت بوجود آورده باشد این دولت در فضای تغییری که ملت بوجود آوردند شروع به کار کرده است.انتخابات اخیر فضای جدیدی را بوجود آورد، دریچه ای را برای تعامل با دنیا باز کرد.»[۱۳]

رهبری انقلاب در سخنرانی ۱۹ بهمن ۹۲ خود در مورد این گونه مسائل می فرمایند:

« در اطراف دنیا، همه‌ى ملّتها ملّت ایران را به‌عنوان یک ملّت شجاع، یک ملّت باصداقت، یک ملّت هوشمند، یک ملّت مقاوم میشناسند. این‌همه هم علیه نظام اسلامى کار شده است، تلاش شده است، تبلیغات شده است؛ یک مدّتى دستگاه‌هاى تبلیغاتى و سیاسى دشمنان ملّت ایران تکیه‌ى خودشان را گذاشتند بر ایجاد ایران‌هراسى – بعضى‌ها اسلام‌هراسى، بعضى‌ها ایران‌هراسى – [ امّا] محبوبیّت ملّت ایران در میان ملّتهاى دنیا بیشتر شد. امروز نه فقط آحاد عمومى ملّتها [ بلکه‌] نخبگانِ بى‌غرض دنیا هم همین‌جورند؛ اظهارنظرهایشان را نگاه کنید، قضاوتشان درباره‌ى ملّت ایران این است: ملّت بااستقامت، ملّت هوشمند، ملّت صبور؛ با این چشم نگاه میکنند به ملّت ایران. سیاست ایران‌هراسى آنها امروز این‌جور نتیجه داده؛ هراس ملّتها از نظام جمهورى اسلامى و ملّت ایران نیست، هراس ملّتها از تسلّط آمریکا است. آمریکا است که به زورگویى معروف است، به مداخله‌ى در امور کشورها معروف است، به جنگ‌افروزى معروف است؛ ملّتها آمریکا را به‌عنوان یک دولت جنگ‌افروز، آتش‌افروز و مداخله‌کننده‌ى در امور ملّتها میشناسند. ملّتها از آمریکا است که هراس دارند، از آمریکا است که متنفّرند. چهره‌ى نظام جمهورى اسلامى به توفیق الهى روزبه‌روز روشن‌تر شده است، ملّت ایران هم روزبه‌روز در دنیا آبرومندتر شده‌اند؛ و این روش ادامه پیدا خواهد کرد.»

آنچنان که واضح است رهبری انقلاب اولا ایران هراسی را پروژه رسانه های غربی می دانند که مردم دنیا از آن تاثیر زیادی نگرفتند و بالعکس ملت ایران به عنوان ملتی با استقامت و صبور در بین بقیه ملت ها شناخته شد.

بی تردید حجه الاسلام روحانی نخواهد توانست ادعا کند که استقامت و صبر ملت ایران ناشی از رویکرد تعاملی ۵ ماهه دولت وی بوده است. از طرف دیگر بلافاصله رهبر انقلاب، نفرت مردم دنیا از  آمریکا را نیز گوشزد می نمایند.

رهبری معظم انقلاب در پایان سخنان خود در ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ از شناخت دشمن و تلاش برخی برای منصرف کردن مردم از دشمنی با آمریکا سخن به میان آورده و می فرمایند:

« متأسّفانه انسان مشاهده میکند در برخى از فاصله‌ها و مقاطع حرفهایى زده میشود از سوى دشمنان؛ این براى مردم ما مایه‌ى عبرت است. در همین مذاکرات گوناگونى که در این روزها انجام میگیرد، ملّت ایران این مذاکرات و اظهارنظرهاى بى‌ادبانه‌ى مسئولان آمریکایى را زیر نظر داشته و دشمن را بشناسند. بعضى‌ها میخواهند نظر مردم را از دشمنىِ دشمن منصرف کنند؛ نه، ببینید دشمنى را، ببینید دورویى را. مسئولین آمریکایى در جلسات خصوصى با مسئولین کشور ما یک‌جور حرف میزنند، بمجرّد اینکه از آنها جدا میشوند، در بیرون یک‌جور دیگر حرف میزنند. مردم ایران این دورویى دشمن و نیّات سوء و پلید دشمن ما را ببینند؛ ملّت توجّه داشته باشد. ببینند که باید یک کشور اقتدار درونى خود را حفظ کند؛ این توصیه‌ى همیشه‌ى ما به مسئولین است. مشکلات کشور را تنها یک چیز حل میکند، آن هم عبارت است از نگاه به ظرفیّتهاى درونی- راه برطرف کردن مشکلات اقتصادى کشور – حالا این بخش از مشکلات – نگاه به بیرون نیست، نگاه به برداشتن تحریم دشمن و مانند اینها نیست؛ خوشبختانه مسئولین اقتصادى کشور به این معنا توجّه کرده‌اند………… از دشمن نمیشود انتظار داشت. آمریکایى‌ها در برخى از اظهارات و لفّاظى‌هایشان میگویند ما دوست ملّت ایرانیم؛ دروغ میگویند»

ـ

javanenghelabi-zarif 27ــ

نتیجتا اینکه اگرچه در دولت دهم، رئیس جمهور انقلابی و یاران واقعی وی، از سوی خود عمارپندارها متهم به انحراف و استکبارستیز نبودن و تمایل به دول استکباری نشان داده می شدند و لیکن رهبری معظم انقلاب در بیانات مختلف ( آنچنان که گذشت) خلاف این موضوع را مدعی می شوند و لیکن در دولت حجه الاسلام روحانی با وجود این تذکرات و احساس خطرهای رهبری، بسیاری از خود عمارپندارها خود را موظف به ورود در این مساله نمی بینند!

فاعتبروا یا اولی الابصار!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منــابع :

[۱] محمد جواد ظریف دهه اول بهمن ۹۲ در مصاحبه با خبرگزاری دویچه ووله آلمان : هیچکس قادر نیست هلوکاست را انکار کند؛ وظیفه ما نیست که اسراییل را به رسمیت بشناسیم یا نه، ما از منطقه دور هستیم؛ این موضوع باید از سوی فلسطینی ها مورد پذیرش قرار گیرد!

[۲] برای نمونه روزنامه شرق فردای این سخنرانی و در تاریخ ۱۳ آبان ۹۲ تیتر یک خود را با تحریفی آشکار از سخنان رهبری اینگونه بر می گزیند: مذاکره کنندگان ما انقلابی اند و نه سازشکار!

[۳] در مصاحبه با نشریه آمریکایی فایننشیال تایمز، ۹ آذرماه ۱۳۹۲ – سایت نامه نیـوز

[۴] سایت عصـر ایـران

[۵] سایـت خبـر آنلاین

[۶] خبرگـزاری مهر

[۷] سایـت ۵۹۸

[۸] روزنامه جمهـوری اسـلامی ۱۸ آذرمـاه ۱۳۹۲

[۹] سایت افـکار نیـوز

[۱۰] روزنامه هاآرتــص رژیم صهیونیستی

[۱۱] سایت نوانـدیش

[۱۲] سـایت خـبری – تحـلیلی مشـرق

[۱۳] سایت یورونیــوز

انتهای پیام