سپتامبر 30, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

پیشنهادات دولت بحرین به مخالفان: تاکتیک پادشاه برای آرام سازی!

نوبت شما به نقل از دفاع مقدس:

http://www.nobateshoma.ir/wp-content/uploads/2014/02/9e0df6f2-12d1-4944-9305-c8687c54b8fb.jpg

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه، حلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست وزیر و سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد.آنها در حقیقت کشور بحرین را به صورت یک شرکت انتفاعی خانوادگی اداره میکنند. نا آرامی های بحرین در اعتراض به حکومت خود کامه امیر بحرین از اوایل سال ۲۰۱۱ همزمان با گسترش اعتراضات در دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان آغاز گردید. امسال مصادف است با دومین سالگرد آغاز قیام. حوادث دو سال گذشته در بحرین و تاکتیک های مبارزه پادشاه بحرین با مبارزان مسلمان را میتوان به شکل زیر خلاصه کرد :

۱- خاندن آل خلیفه اساساً بومی بحرین نیستند. آنها در سال ۱۷۸۳ از شبه جزیره عربستان به جزیره بحرین مهاجرت کرده و بعد از مدتی توانستند حکومت را در دست خود بگیرند. از اوایل قرن نوزدهم تا سال ۱۹۷۱ بحرین با دولت انگلیس قراردادی را به امضاء رسانیده و تحت عنوان بخشی از سواحل متصالحه سرزمین مورد حمایت انگلیس باقی ماند. غیر بومی و بیگانه بودن خاندان آل خلیفه و ارتباطات آنها با خاندان آل سعود همواره باعث گردیده که بین دو خاندان سلطنتی روابط نزدیکی برقرار باشد. در اوایل سال ۲۰۱۱ و با تشدید نا آرامی های داخلی بحرین ، زمانی که مقامات رسمی بحرین احساس کردند با نیروی پلیسی که دارند نمیتوانند با مبارزان بحرینی مقابله کنند ، از عربستان سعودی کمک خواستند. آنها بی درنگ واحد هایی از نیروهای امنیتی سعودی را به کمک پادشاه بحرین فرستادند. این نیروها به دلیل خصلت بیگانه و غیر بومی بودن هر چه در توان داشتند برای سرکوب وحشیانه قیام های مردمی ملت بحرین به کار گرفتند.
۲- حزب الوفاق که عمده ترین گروه شیعه مخالف دولت است از دعوت اخیر دولت بحرین با احتیاط استقبال کرده است. به نوشته روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز ، این حزب طی اعلامیه ای به این نکته تاکید کرده است که آماده است مذاکراتی اصیل و نه نمایشی و صرفاً مذاکره به خاطر مذاکره را با دولت انجام دهد. مهمترین موضوع مورد اختلاف بین مخالفان و دولت تعریف دقیق نقش دولت در هر گونه مذاکره ای است. دولت بحرین از مخالفان حکومت دعوت کرده تا شش نفر از نمایندگان خود را برای مذاکره معرفی کنند در همین حال از احزاب طرفدار دولت هم درخواست شده که به همین تعداد نماینده برای مذاکره اعلام کنند. احزاب مخالف اظهار میدارند با توجه به اینکه دولت بحرین به خوبی به این نکته واقف است که تعداد مخالفان دولت خیلی بیشتر از موافقان است با دعوت مساوی از دو گروه در حقیقت در صدد این است که مذاکرات طولانی شده و به هیج نتیجه قابل اعتمادی نرسد. دولت بر خلاف آنچه خود را تنها میانجی مذاکرات اعلام میکند ، عملاً جانب طرفداران دولت را میگیرد.
۳- عمده ترین موضوع مورد اختلاف بین موافقان و مخالفان دولت آن است که مخالفان انتظار دارند پیشنهادات نهایتاً به رفراندوم گذاشته شود. مقامات دولتی بیم آن دارند که اکثریت مردم شیعه به پیشنهادات رای موافق بدهند و دولت در آینده نتواند دراجرای آنها کوتاهی کند. حکومت بحرین به جای رفراندوم رای پادشاه را در تایید و یا رد پیشنهادات موثر میدانند که این موضوع مورد تایید مخالفان نیست. مقامات دولتی اذعان میکنند که در هر گونه رای گیریی برای درخواست نظر مردم دولت در اقلیت قرار خواهد گرفت . در هر مجلس قانون گذاری تعداد نمایندگان مخالف حکومت خیلی کمتر از موافقان آن خواهد بود. به همین خاطر مخالفان دولت اساساً در حسن نیت حکومت در باره هر گونه مذاکره سازنده ای تردید دارند. آنها استدلال میکنند که دولت تنها برای حفظ ظاهر مایل است مذاکراتی را آغاز نماید و اصلاً به نتایج احتمالی آن توجهی ندارد. احزاب موافق قبل از هر چیز به تنظیم جدول زمانی مذاکرات علاقه دارند. آنها نمیخواهند این گفتگوها تا ابد ادامه پیدا کند.
۴- در تابستان سال ۲۰۱۱ و همزمان با تشدید نا آرامی های بحرین کمیته مسئول تدوین پیشنهاداتی برای وفاق ملی گردید که نتایج به پادشاه بحرین تسلیم شد. در این پیشنهادات حرکت به سوی سیاست پادشاهی مشروطه و افتادن کنترل کشور به دست مجلس قانون گذاری منتخب مردم پیشبینی شده است. دولت اساساً این توصیه ها را فراموش کرد و قدمی درراه اجرای آنها بر نداشت. دولت بحرین نگران است که هر گونه حکومت مردمی در این جزیره نهایتاً منتخب شیعیان بوده و روابط نزدیکی را با جمهوری اسلامی ایران برقرار خواهد کرد که این به مذاق عربستان و دول غربی خوش نخواهد آمد.
۵- به دلیل آنکه پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریائی آمریکا در بحرین قرار دارد، وزارت امور خارجه آمریکا و اغلب دول غربی دولت بحرین را برای انجام اصلاحات دموکراتیک تحت فشار قرار داده اند. پیشنهادات اخیر دولت بحرین برای مذاکره با مخالفان یکی از دلایل عمده اش همین فشار هاست. این نکته ای است که مخالفان بر آن تاکید کرده و نتیجه میگیرند که هدف غائی دولت بحرین در آمدن از فشار دول غربی و نشان دادن این موضوع است که دولت به مذاکره با مخالفان علاقه دارد . آنها به این نکته اشاره دارند که درست چند روز بعد از اعلام علاقه دولت به مذاکره با مخالفان پلیس بحرین تظاهرت صلح آمیز مردم را با خشونت درهم شکست . دلیل دیگری که دولت بحرین مایل به مذاکره با مخالفان است خصلت خدماتی اقتصاد بحرین است. بحرین در نظر داشت از نظر ارائه خدمات دریائی و هوائی رقیبی برای دوبی باشد. نا آرامی های دو سال گذشته اقتصاد این جزیره را فلج کرده. دولت بحرین با ارائه پیشنهاد مذاکره با مخالفان میخواهد به کشورهای غربی نشان دهد که اوضاع بحرین آرام است و تجار و سرمایه گذارن غربی میتوانند مجدداً به این کشور برگردند.
6- دولت بحرین در حال حاضر به شدت دنبال خرید زمان و تعلل در مذاکرات جدی با مخالفان است.دولت صورت مسئله را اشتباه متوجه شده است. مقامات دولتی تظاهرات مساوات طلبانه و رفع تبعیض را که شیعیان خواستار آنند مختص اکثریت شیعه میدانند. این در حالی اسنت که داشتن دولتی پاسخگو و قانون مند درخور و آرزوی همه بحرینی هاست. به خاطر همین نگرانی هاست که دولت بحرین پروژه هایی برای انتقال جمعیت اهل سنت از کشورهای دیگر خاورمیانه و عربی را به جزیره بحرین مد نظر دارد تا با اجرای این برنامه در بلند مدت ترکیب جمعیتی بحرین به نفع اهل تسنن حل شود. دولت از این نکته غافل است که همه اهالی بحرین اعم از شیعه و سنی خواهان دولتی مسئول و پاسخگو میباشند و بهار عربی در اکثر کشورهای مسلمان و عرب ااتفاق افتاده مستقل ازاینکه مسلمانان شیعه باشند و یا سنی.
آزادیخواهی و مساوات طلبی و رفع تبعیض خواسته همه مسلمانان است. به نظر میرسد که همان گونه که روزنامه های غربی نوشته اند ، تاکتیک پادشاه بحرین در ارائه پیشنهاد مذاکره با مخالفان بیشتر برای آرام سازی اوضاع است و هیچ گونه اراده برای انتقال قدرت به مردم در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت حکومت جائی ندارد. درحالی که بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور را شیعیان تشکیل میدهند دولت بحرین با حمایت عربستان سعودی سعی در هم شکستن اراده مخالفان دارد. رویدادهای دوران اخیر کشورهائی که باد بهار عربی درآنها وزیدن گرفته این موضوع را ثابت کرده که تحولات را میتوان عقب انداخت ولی هرگز نمی توان جلوی وقوع آنها را گرفت.