مارس 27, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

پیشنهاد ایران درباره اساسنامه پیش‌نویس برادری اسلامی

پیشنهاد ایران درباره اساسنامه پیش‌نویس برادری اسلامی/ مصوبات کمیته اجرایی کنفرانس بین‌المجالس اسلامی امشب نهایی می‌شود

نوبت شما به نقل از وبلاگ “شاهرود پرس” نوشت:سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی با بیان اینکه…

پیشنهاد ایران درباره اساسنامه پیش‌نویس برادری اسلامی/ مصوبات کمیته اجرایی کنفرانس بین‌المجالس اسلامی امشب نهایی می‌شود
شاهرود پرس :سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی با بیان اینکه از سوی کمیته امور سیاسی و روابط امور خارجه چند موضوع پیشنهاد شده است، گفت: یک پیشنهاد از طرف ایران درباره اساسنامه پیش‌نویس برادری اسلامی مطرح شد و قرار شد در دستور کار این کمیته قرار گیرد.

به گزارش شاهرود پرس کاظم جلالی بعد از نشست کمیته اجرایی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: کمیته اجرایی بین‌المجالس کشورهای اسلامی متشکل از 15 کشور از سه منطقه آسیا، عرب و آفریقا با سخنرانی دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کار خود را از امروز آغاز کرد و بعد از جلسه افتتاحیه وارد دستور کار شد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: این کمیته طی جلسه چند ساعته‌ای که داشت توانست همه دستورکارها را مورد بررسی قرار دهد که یکی از آنها گزارش دبیرکل اتحادیه از آخرین مصوبات این کمیته بود.

وی ادامه داد: همچنین برخی اعضا نیز نقطه‌نظرات خود را درباره گزارش دبیرکل اتحادیه ارائه دادند.

جلالی تصریح کرد: قرار بود هیات پارلمانی از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از غزه بازدید داشته باشد و یکی از موضوعات این بود که چرا این مهم تاکنون صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در این راستا دبیرخانه کمیته مکلف شد تا عدم بازدید هیات پارلمانی از غزه را پیگیری کند گرچه تاکنون نیز پیگیری‌هایی در این راستا صورت گرفته اما به دلایل مشکلاتی که در بخش ویزا در ارتباط با کشورهای همسایه غزه وجود داشت، این امر تا بحال میسر نشده است.

سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی افزود: همچنین پیگیری‌های اجرای قطع‌نامه‌های صادره از اتحادیه نیز در دستور کار بود که قرار شد در این راستا پیگیری‌هایی در راستای اجرای این قطع‌نامه‌ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: سپس وارد موضوعات مربوط به کمیته‌های تخصصی شدیم و دستور کار این کمیته‌ها را روزآمد کردیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم اضافه کرد: در این راستا از سوی کمیته امور سیاسی و روابط امور خارجه چند موضوع پیشنهاد شد که یک پیشنهاد از طرف جمهوری اسلامی ایران درباره اساسنامه پیش‌نویس برادری اسلامی مطرح شد و قرار شد در دستور کار این کمیته قرار گیرد.

جلالی تصریح کرد: همچنین در بحث آفریقای مرکزی برخی کشورها گزارشاتی ارائه دادند مبنی بر اینکه وضعیت بسیار بدی بر این منطقه حاکم است به طوری که مسلمانان شدیداً تحت اذیت و آزار هستند و تعداد بسیار زیادی از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قرار شد این موضوع نیز در دستور کار کمیته سیاسی قرار گیرد.

وی افزود: در مورد سوریه و کمبودهای غذا، دارو و امکانات این کشور نیز مواردی مطرح شد و این موضوع نیز در دستور کار کمیته سیاسی قرار گرفت.

جلالی با اشاره به دستور کار کمیته امور اقتصادی و محیط‌زیست کمیته اجرایی کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی گفت: همچنین در این کمیته بحث‌هایی مطرح شد که در آن با پیشنهاد کشور چاد قرار شد وضعیت دریاچه این کشور به دستور کار این کمیته اضافه شود.

نماینده مردم شاهرود در مجلس نهم همچنین ادامه داد: به پیشنهاد کشور سودان قرار شد وضعیت پناهندگان سودان جنوبی در سایر کشورها در کمیته امور اقتصادی و محیط‌زیست بررسی شود.

جلالی همچنین گفت: در جلسه امروز دستور کار دو کمیته حقوق بشر، زن و خانواده و همچنین کمیته امور فرهنگی، حقوقی و گفت‌وگوی تمدن‌ها مشخص شد که این کمیته‌ها از فردا کار خود را آغاز می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: دستور کار کنفرانس سوم نمایندگان زن کشورهای اسلامی که یکشنبه برگزار می‌شود و همچنین دستور کار کمیته شانزدهم عمومی که دوشنبه تشکیل می‌شود، از سوی کمیته اجرایی نهایی شد.

وی افزود: در نهایت دستور کار نهمین کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی که سه‌شنبه کار خود را آغاز و چهارشنبه به پایان می‌رسد، مورد تایید و تصویب کمیته اجرایی این کنفرانس قرار گرفت.

جلالی ادامه داد: در حال حاضر فرصتی در اختیار دبیرخانه این کمیته قرار دارد تا مصوبات را تنظیم کند و ساعت 19 امشب برای نهایی کردن مصوبات صبح امروز این کمیته جلسه‌ای تشکیل می‌دهد.

سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی با بیان اینکه اسناد دبیرخانه در اختیار اعضا قرار می‌گیرد و در نهایت امشب دستور کار کمیته اجرایی نهایی می‌شود، تصریح کرد: کمیته فلسطین امروز و سایر کمیته‌ها نیز فردا کار خود را آغاز می‌کنند.