دسامبر 1, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

یادی از شهدای بهمن ماه شهر شهیدان سرخه

نوبت شما به نقل از وبلاگ “از چغالوند تا شلمچه” نوشت:

شهید فــرهــاد صفا

فرهاد صفا در نهم خرداد 1326 در سرخه متولد شد و تحت تربیت جد مادری اش حضرت آیت الله فیض سرخه ای قرار گرفت. این شهید در خرداد 1348 با درجه مهندسی دفع آفات از دانشگاه کشاورزی کرج فارغ التحصیل می شود و پس از آن دوران خدمت سربازی را در شیراز گذراند و در بهار سال 1350 دوران سربازیش اتمام میابد. وی که در سال 1346 وارد سازمان مجاهدین خلق شده بود و چون فکر می کرد یک سازمان اسلامی است فعالیتش را در این سازمان ادامه داد. همزمان با برگزاری جشن دوهزار و پانصد ساله درسال 1350 در یورش ناگهانی پلیس دستگیر ولی با شهامت خاصی ازدست مزدوران موفق به فرار میشود و با وجود شرایط سخت اختناق زندگی مخفیانه را آغاز ولی پس از یک ماه دوباره دستگیر می شود و پس از شکنجه های فراوان در بیدادگاه رژیم به سه سال زندان محکوم می شود.

وی که به تغییر ایدئولوژی سازمان از اسلام به مارکسیسم معترض بود و بر اعتقادات اسلامی  باقی مانده بود در شامگاه روز سه شنبه 19 بهمن ماه سال 54 در خیابان به دست مزدوران امپرالیسم (منافقین خلق) به شهادت رسید.

شهید ابراهیم امامی

در سوم تير هزار و سيصد و سي و دو، سومين فرزند علي امامي در سرخه به دنيا آمد. او نسبت به هم‌سن‌ و سالان خود بسيار هوشيارتر و زيرک‌تر بود. به طوري که مبارزات سياسي‌اش را از کلاس پنجم ابتدايي که مصادف بود با دستگيري حضرت امام و تبعيد به ترکيه شروع کرد. پس از آن که ابتدايي را گذراند، به دليل آنکه در سرخه مدرسه راهنمايي نبود، در مدرسه رازي سمنان ثبت‌نام ‌کرد، اما کلاس قرآن او در محضر حجت‌السلام والمسلمين نطنزي سرخه ترک نمي‌شد. پس از ديپلم در رشته طبيعي در رشته‌هاي هواشناسي، مخابرات و خلباني آزمون داد و قبول شد، اما رشته هواشناسي را انتخاب کرد و کارمند آن اداره شد. بعد از فوق‌ديپلم در سال هزار و سيصد و پنجاه و پنج در دانشکده حقوق و علوم قضايي دانشگاه ملي (شهید بهشتی فعلی) تهران قبول شد.

 پس از دستور امام براي لغو حکومت نظامي، نداي امام رحمت‌الله عليه را لبيک گفت و با مزدوران رژيم پهلوی درگير شد. در آخرين ساعت پيروزي، شامگاهان بيست و دوم بهمن هزار و سيصد و پنجاه و هفت، در حالي که در پادگان عشرت‌آباد مشغول جمع‌آوري اسلحه بود، هدف گلوله مزدوران رژيم ستم شاهي قرار گرفت و به شهادت رسيد.

شهید علی اکبر عنایت زاده

شهید علی اکبر عنایت زاده فرزند ابوطالب، نوزدهم دی هزار و سیصد و بیست و پنج در سرخه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مکتب گذراند و در کنار پدر به کار کشاورزی مشغول شد.به سن سربازی که رسید، به خدمت اعزام شد. پس از اتمام سربازی ازدواج کرد. از اوایل شروع انقلاب پا به پای مردم در مبارزات شرکت می کرد.به طوری که نقل کرده اند که : {{…… علی اکبر کشاورز کم درآمدی بود که برای شرکت در راهپیمایی کارش را رها می کرد و می آمد. یک روز گفتم:« علی اکبر! شرکت کردن تو که واجب نیست، تو داری هر روز کارت رو رها می کنی و می یای. باید کار کنی تا نون زن و بچه ات رو در بیاری.»  گوشش بدهکار نبود. صبح زود می رفت سرکار و ساعت ده نشده برمی گشت که در راهپیمایی شرکت کند.   به نقل از ابراهیم فدوی(همرزم و دوست شهید) }}  پس از شروع جنگ تحمیلی، سال شصت و یک عازم جبهه شد و در عملیات والفجر مقدماتی شرکت کرد، در حالی که از پا مجروح شده بود، از ناحیه ی قلب هدف تیر دشمن قرار گرفت و در بیستم بهمن هزار و سیصد و شصت و یک به شهادت رسید. از این شهید پنج فرزند به یادگار باقی ماند که کوچک ترین آن ها هنگام شهادت پدرش کم تر از یک سال سن داشت.

شهید ابراهیم چتری

 

شهید ابراهیم چتری در دوازدهم آبانماه سال 1320 در سرخه متولد شد . او برای کار کردن به تهران رفت  اما بعد ازمدتی شرایط محیطی آنجا را مطابق   با روحیه خود ندانسته و به سرخه بازگشت . در سرخه با دایر کردن کارگاه ملامین سازی امورات زندگی خود و فرزندانش را می گذراند .  با تشکیل بسیج  عضو بسیج شد  و با شروع جنگ  تحمیلی ،  داشتن فرزندان خردسال مانع  لبیک گویی او به ندای امام خمینی نبود لذا چند بار عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد و  در عملیات والفجر مقدماتی شرکت نمود . شهید چتری در تاریخ 20 بهمن ماه 1361  در منطقه فکه به شهادت رسید اما پیکر مطهرش در منطقه باقی ماند تا اینکه در سال 81 با تلاش گروه تفحص پیکرش به سرخه بازکشت و بر روی دستان امت حزب الله سرخه و فرزتدانش تشیع گردید .

شهید علی اکبر کرمانی

در بیستمین روز از مرداد ماه سال پنجاه و دو  در خانواده کرمانی فرزند پسری متولد شد که وی را علی اکبر نامیدند. تا مقطع سوم راهنمایی در محل تولدش سرخه تحصیل نمود. سپس ترک تحصیل کرد تا به پدرش در کار کشاورزی کمک نماید. در سال هزار و سیصد و هفتاد از طرف ناجا به خدمت سربازی فرخوانده شد. به بیرجند اعزام گشت و حدود هشت ماه خدمت نمود. سپس به خاش رفت. بیست و سه ماه از خدمتش را پشت سر گذاشته بود. ساعت بیست و دو یکی از شب های بهمن ماه  سال هفتاد و دو بود که  شهید کرمانی از طرف دو دستگاه وانت تویوتا متعلق به قاچاقچیان، مورد اصابت گلوله گرفت. بلافاصله به بیمارستان بیست و دو بهمن خاش منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت. با وجود تلاش بسیار پرسنل بیمارستان، علی اکبر در سحرگاه پانزدهمین روز از بهمن ماه سال هفتاد و دو به فیض شهادت نایل گشت.

روحشان شاد و یادشان گرامی

انتهای پیام