نفی خیانت ودروغ از ساحت مومن

نوبت شما به نقل از وبلاگ “سربداران” نوشت:

رُوِیِ عَن الحَسَنِ بنِ مَحبُوبِ عَنِ الصادِقِ عَلَیهِ السَلام ُقالَ:قُلتُ لاَبی عَبدِاللهِ (ع)…

رُوِیِ عَن الحَسَنِ بنِ مَحبُوبِ عَنِ الصادِقِ عَلَیهِ السَلام ُقالَ:قُلتُ لاَبی عَبدِاللهِ (ع):یَکُونُ المُؤمِنُ بَخیلاً ؟ قالَ: نَعَم. قُلتُ فَیَکُونُ جَبَاناً؟ قالَ نَعَم. قُلتُ فَیَکُونُ کَذّاباً؟ قالَ لا وَ لا خائِناً ثُمَّ قالَ:یُجبَلُ المُؤمِنُ عَلی کُلِّ طَبیعَةٍ اِلاَّ الخِیانَةَ وَ الکَذِبَ[1]
 حسن بن محبوب از حضرت امام صادق (ع) نقل می­‌کند که به حضرت عرض کردم: آیا انسان مؤمن بخیل می­‌شود؟ حضرت فرمودند: آری. عرض کردم: ترسو هم می­‌شود؟ حضرت فرمودند: آری. عرض کردم: مؤمن دروغ می­‌گوید؟ حضرت فرمودند: مؤمن دروغ نمی‌­گوید و خیانت در امانت نمی­‌کند. سپس حضرت ادامه دادند: مؤمن ممکن است هر رذیله و صفت بدی پیدا کند مگر خیانت و دروغ.


 شرح حدیث: بخل یعنی نعمتی را که خداوند در اختیار انسان قرار داده است در راهی که او می‌­پسندد، امساک نموده و مصرف نکند، هرنعمتی که باشد فرق نمی‌کند. غیر از بخل داشتن و ترسو بودن، انسان مؤمن ممکن است رذایل و صفات بد اخلاقی مانند حرص، غرور، تکبّر و… را در خودش ملکه نموده و باعث تضعیف ایمانش شود، ولی دروغ گفتن و خیانت، هیچ گاه در مؤمن به صورت ملکه در نمی­‌آید؛ یعنی حالتی پیدا کند که به راحتی دروغ بگوید و خیانت کند. ممکن است مؤمن خدای نکرده (ناخواسته)دروغ بگوید و یا خیانت کند، ولی این عمل به راحتی از او سرنمی­‌زند. در نتیجه دروغ و خیانت با ایمان همسو نبوده و با او جمع نمی‌­شود.
_______________________
[1]بحارالانوار، جلد 72 ، صفحه 172

منبع : http://sarbedaran313.ir/

انتهای پیام

درباره

کلیک کنید

بیت کوین در آینده و ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده

محققان دانشگاهی در دانشگاه تگزاس حداقل نیمی از افزایش بیت کوین را به قیمت پائین ...

یک نظر

  1. سلام خداقوت
    ممنون از انتشارتون
    اگر میشه این هم انتشار بدید سپاسگذارم
    (بردشمن حضرت علی لعنت)
    http://sarbedaran313.ir/1392/11/18/sar306

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *