می 24, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

تعریف خوشبختی ایرانیان راحتی وتنبلی

نوبت شما به نقل از وبلاگ “به کجا چنین …” نوشت:

تنبلی

تعریف شغل خوب برای ایرانیان این است: شغلی که دردسر کمی داشته باشد. زحمت نداشته باشد و درآمد بالایی داشته باشد. به همین علت کارمندی مطلوبیت بالایی در میان طبقه متوسط دارد . چون کار نمی کنی و در ازای نشستن پشت یک میز و اتلاف وقت حقوق ماهیانه دریافت می کنی. در میان طبقه بلند پرواز تر هم دلالی و یا با اسم با کلاس تر آن: بیزینس، جزو مشاغل مطلوب محسوب می شود. چرا که با فسادی که در اقتصاد ما وجود دارد می شود با یک معامله خوب یک شبه پولدار شد. در تهران تعداد بنگاههای معامله املاک از تعداد سوپر مارکت ها هم بیشتر است! چون با زحمت بسیار کمی به درآمد بالایی دست پیدا می کنی. مثال های فراوان دیگری نیز در ذهن ما از این طرز فکر وجود دارد.

به طور خلاصه می توان گفت ایرانیان تعریفی که از خوشبختی دارند معادل راحتی و تنبلی است. به قول دکتر سریع القلم : خوشبختی را با راحتی اشتباه گرفته‌ایم. سوال اینجاست که این فرهنگ از کجا ناشی شده است و طی چه فرآیندی به این شکل درآمده است. در حالی که دین ما بر اهمیت تلاش و کار تاکید می کند، اجداد ما دائما بر رزق حلال و خدمت به خلق توصیه می کردند و فرهنگ مردم جهان خصوصا در کشورهای در حال توسعه به سمت تاکید بر پیشرفت کشور با تلاش همه مردم  حرکت کرده است، ما چرا به این سمت و سو رفته ایم؟

به طور خلاصه می توان گفت از دلایل شکل گیری این فرهنگ، نفتی و رانتی بودن اقتصاد، احساس ناامنی اقتصادی ناشی از تحولات سریع سیاسی و انقلاب، ترکیب سبک زندگی مدرن غربی با رسوبات تعصب سنتی، توسعه کند و نامتوازن فرهنگی در مقابل توسعه سریع اقتصادی و افزایش فردگرایی می توان نام برد. نظر شما چیست ؟ چرا ما ایرانیان راحتی و تنبلی را نشانه خوشبختی می دانیم ؟

 

انتهای پیام