مارس 28, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

آقای مدیر کل ما که موزه مردم شناسی میامی راندیدیم!

نوبت شمابه نقل از وبلاگ “سیمای میامی” نوشت:
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از فعال بودن موزه مردم شناسی میامی خبر داده بود ولی زمانی که پیگیر موضوع شدیم خبری از موزه میامی نبود.
166

چند روز پیش که در هیاهوی کوچه های شهرم می چرخیدم به یاد سخن «محمدحسین بحرالعلومی» مدیر کل میراث فرهنگی که درسایت تسنیم خوانده بودم افتادم که گفته بود(مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: در حال حاضر موزه‌های «اقوام گرمسار»، «عرفان شرق بسطام» ،«مردم‌شناسی میامی»، «موزه‌آب» شاهرود، «عشایر ایل سنگسر» در مهدی‌شهر، «گرمابه پهنه» و «مهر و سکه» در شهر سمنان و «مردم‌شناسی» شهرستان شاهرود در سطح استان فعالیت دارند)و بسیار تعجب کردم مگر موزه میامی هنوز فعال است و برای اینکه مطمئن شوم به سمت موزه مردم شناسی  که در فجر 89توسط پدر شهید نوروزی افتتاح شده بود پای در کفش نهادم.

وارد کاروانسرای میامی جایی که موزه قرار داشت  شدم آرام آرام به سمتش رفتم و بایک درب آهنی مواجه شدم که فقلی بر گردن آن نهاده بودند.

162

جلوتر رفتم داخل موزه تاریک بودصحنه ای را مشاهده کردم  برای من بسیار زجرآور و ملال انگیز بود انگار زلزله آمده بود یا راهزنان به این موزه حمله کرده بودند،جز چند قفسه شکسته و کمد های بدون شیشه و گرد و خاکی که بر رخسار موزه نشسته بود چیزی نبود

 164

آقای مدیرکل معلوم است چند وقتی است از موزه میامی خبری ندارید زیرا چند مدتی است که این موزه بدین شکل رها شده است ،از شما عاجزانه درخواست می کنم سری به شهر خوشه های طلایی بزنید و بازدیدی از موزه داشته باشید و علت را جویا شوید و دوباره روح تازه به این موزه بدمید.

صرفا جهت اطلاع  شما مخاطبین عزیز مصاحبه مدیرکل را در سایت تسنیم که   به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آمده را برایتان مکتوب می کنم:

 163

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان و به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «محمدحسین بحرالعلومی» اظهار کرد: به دلیل وجود امکانات حفاظتی و کارشناسان خبره، بهترین مکان برای نگهداری و حفاظت از اشیای تاریخی موزه ها است.161

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از فعال بودن موزه مردم شناسی میایم خبر داده بود ولی زمانی که پیگیر موضوع شدیم خبری از موزه میامی نبود.     160

وی با تاکید بر اینکه نگهداری اشیای تاریخی در منازل در بلند مدت منجر به آسیب دیدن اثر می شود، گفت: موزه‌ها بهترین مکان برای نمایش و نگهداری از آثار تاریخی هستند.

وی از آمادگی این اداره کل برای نگهداری و نمایش اشیا و آثار اهدائی و امانی مردم با نام اهداکنندگان در موزه‌های استان و شهرستان‌ها خبر داد و گفت: مشارکت مردم در اهدای اشیای تاریخی فرهنگی در ایجاد و توسعه موزه‌های استان مؤثر است.

بحرالعلومی افزود: نمایش آثار تاریخی و فرهنگی در موزه‌ها علاوه بر آشنا کردن مردم با آثار و یادگاران فرهنگی گذشتگان و نشان دادن پیشینه فرهنگی و تاریخی استان، در جذب گردشگر داخلی و خارجی مؤثر است.

وی گفت: علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به ادارات میراث فرهنگی شهرستان های استان مراجعه و یا با تلفن‌های هر اداره تماس بگیرند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: در حال حاضر موزه‌های «اقوام گرمسار»، «عرفان شرق بسطام» ،«مردم‌شناسی میامی»، «موزه‌آب» شاهرود، «عشایر ایل سنگسر» در مهدی‌شهر، «گرمابه پهنه» و «مهر و سکه» در شهر سمنان و «مردم‌شناسی» شهرستان شاهرود در سطح استان فعالیت دارند.