می 24, 2022

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

یک برنامه هفتگی برای گناهان!

نوبت شما به نقل از وبلاگ “سربداران” نوشت:

4635414765205136219

امام کاظم علیه السلام فرموده است: «از ما نیست کسی که هر روز حساب خود را نکند، پس اگر کار نیکی کرده است از خدا زیادی آن را خواهد، و اگر گناه و کار بدی کرده در آن گناه از خدا آمرزش خواهد و توبه نماید.» (الکافی، ج2، ص453)

 

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و اله وسلم) فرمودند: ” لا یَکُونُِ العَبدُ مُومِناً حتّی یُحاسِبَ نَفسَهُ اَشَدَّ مِن مُحاسَبَةِ الشّریکِ شَریکِهُ وَ السَّیِّدِ عَبدَهُ” (بحارالانوار، ج77، ص88 و ج70، ص72.) انسان مؤمن نخواهد بود، تا اینکه به حساب نفسش برسد شدید تر از حسابرسی شریک با شریک و مولی با بنده اش.

 

از اموری که امام خمینی (ره) در چهل حدیث بسیار به آن تأکید نموده است: «مشارطه، مراقبه و محاسبه» است.

مشارطه: اول هر روز با خود شرط کنیم که آن روز را گناه نکنیم.

 

مراقبه: در طول روز بر این شرطی که نموده ایم مراقبت کنیم تا از آن تخلف ننمائیم.

 

محاسبه: در پایان روز و انتهای شب محاسبه نمائیم که چقدر بر شرط خود پایبند بوده ایم.

 

بخش سوم که محاسبه است در این میان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و شیطان همیشه تلاش می کند تا ما بر انجام این مهم موفق نباشیم. (امتحان کنید متوجه می شوید که فراموشی در این بخش بسیار است.)

 

خداوند متعال می فرماید: «کسانی که در راه ما مبارزه و مجاهده می کنند ما آنها را به راه هایمان هدایت می کنیم»

شب، موقع خواب بنشینیم ببینیم چه کار کرده‌ایم، چشممان کجاها نگاه کرده، زبانمان چه‌ها گفته، کجاها رفته‌ ایم، چه کارها کرده‌ایم.

 

اگر کار بدی کرده بودیم، خودمان را سرزنش کنیم، به خودمان بگوییم : ألم یأن للذین ءآمنوا أن تخشع قلوبهم لذکر الله. و تصمیم بگیریم آن کار را نکنیم، صبح‌ها با خودمان شرط بگذاریم که اگر آن کار را کردیم، نَفْسمان را یک جریمه‌ای بکنیم و در طول روز مراقب باشیم که آن کار را انجام ندهیم.

 

خداوند متعال می فرماید: «والذیکسانی که در راه ما مبارزه و مجاهده می کنند ما آنها را به راه هایمان هدایت می کنیم.» (عنکبوت 69)

 

انتهای پیام