ژانویه 29, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

جانباز شهید سردار محمد علی لسانی

نوبت شما به نقل از ” فدائیان بی ادعا” نوشت: محمدعلی لسانی در روز بیست و یکم فروردین ماه سال ۱۳۴۲ در شهر تهران متولد شد.

89398427391760426124

 

نام :محمدعلی          نام خانوادگی:لسانی

تاریخ تولد :۲۱/۱/۱۳۴۲        محل تولد :تهران

نوع مجروحیت : شیمیایی

جانباز محمدعلی لسانی

محمدعلی لسانی در روز بیست و یکم فروردین ماه سال ۱۳۴۲ در شهر تهران متولد شد. هنوز کودکی بیش نبود که گرد یتیمی بر چهره‌اش نشست و او را سیاه‌پوش عزای پدر نمود. علی به ناچار در کارگاه‌های ریخته‌گری، سراجی، قصابی، آهن‌فروشی و… کار کرد و در لابه لای رنج‌ها و مشقت‌ها به مدرسه رفت تا توشه‌ای از علم روز بردارد. ۱۵ ساله بود که در پایگاه بسیج حاج میرزا شفیع اولین فعالیت‌های انقلابی خود را تجربه کرد چندی بعد به عنوان پاسدار افتخاری کمیته انقلاب اسلامی در ستاد ۳ منطقه ۹ شهید صفار هرندی مشغول به کار شد. روز بیست و پنجم مهر ماه سال ۱۳۶۰ در حالی که ۱۸ سال بیش‌تر نداشت عضو رسمی کمیته گشت و اندک زمانی بعد به کردستان اعزام گردید. اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۳ به زاهدان رفت و در پاسگاه کورین مستقر شد. نوروز سال ۱۳۶۵ از راه رسید، محمدعلی فرمانده گروهان و قائم‌مقام مرکز آموزش تیپ در شهر اهواز در تمام عملیات‌های آفندی و پدافندی شرکت داشت.
سی‌ام اردیبهشت ماه علی به سختی مجروح شد سوختگی شدید بدن، موج گرفتگی، اصابت ترکش خمپاره به دست، صورت، پای راست، سینه چپ، باسن، پهلو و پیشانی او را مهمان تخت بیمارستان کرد. پزشکان گفتند: ترکش جای بدی گیر کرده حتی با عمل جراحی هم نمی‌توان آن را خارج کرد و لسانی مدام در ذهن خویش به دنبال مأوایی بود تا غصه از دست دادن توانایی راه رفتن را تحمل کند. چندی بعد او که طاقت ماندن در شهر را نداشت دوباره راهی جبهه شد و گلوله‌های گاز شیمیایی خردل به پیشوازش آمدند. بعد از دوازدهم تیر ماه سال ۱۳۶۵ حضور او در منطقه دیگر ممکن نبود. به شهر بازگشت با پایی که دیگر همراهیش نمی‌کرد. نفسی که به سختی می‌آمد و دلی که بی‌تاب رفتن بود. با بازگشت دکتر نواب به ایران ایشان محمدعلی را عمل کرد و او کم‌تر از ۴۸ ساعت بعد روی پایش ایستاد و این تنها به لطف و عنایت ابا عبدالله (ع) بود که محمدعلی در روز عاشورا خاضعانه به درگاهش تضرع کرد.
لسانی در عملیات کربلای ۵ فرماندهی گردان را پذیرفت و در تاریخ ۳۰/۱۱/۱۳۶۵ در مراسمی کوچک با بانویی ایثارگر همراه و همسفر شد. چندی بعد به فرمان تشویق امام (ره) به مکه مشرف گشت. در شهریور ماه سال ۱۳۶۶ مسئولیت معاونت اطلاعات و عملیات کمیته انقلاب اسلامی کرج را عهده‌دار گردید. لسانی در عملیات مرصاد نیز حضوری فعال داشت و پس از آن مسئولیت پاکسازی شهرهای مرزی غرب را پذیرفت و امنیت را به شهر سردشت بازگرداند.
روز سوم مرداد ماه سال ۱۳۷۱ در معاونت هماهنگ کننده‌‌ی فرماندهی انتظامی غرب تهران و به مدت یک سال در معاونت اجرایی دادسرای مبارزه با منکرات و مواد مخدر مشغول خدمت شد. آن‌گاه جانشینی فرماندهی منطقه انتظامی جنوب تهران را پذیرفت و اندک زمانی بعد خود را به منطقه انتظامی شهرری معرفی کرد و از تاریخ ۱۵/۱/۱۳۷۴ تا ۵/۷/۱۳۷۷ در قزوین خدمت نمود. وی در تاریخ ۶/۱۰/۱۳۷۴موفق به اخذ مدرک کاردانی با معدل ۹۴/۱۸ شد.
لسانی در روز هفتم آذر ماه سال ۱۳۷۸ به مدت ۲ سال برای مداوا به کشور انگلستان اعزام گردید و در تاریخ ۷/۲/۱۳۸۰ به ایران بازگشت. گرچه بیست و هشت مرتبه عمل جراحی و مصرف داروهای پرعارضه‌ای از قبیل کرتون توانش را می‌کاست اما ایمانی راسخ و اراده‌ای آهنین او را سر پا نگه داشت. وی مدتی به عنوان جانشین اداره کل عملیات کشور و جانشین فرماندهی حفاظت از شخصیت‌های نظام انجام وظیفه کرد. بهمن ماه سال ۱۳۸۰ روزی بزرگ برای علی به ارمغان آورد. او در بیمارستان سجاد بستری بود که آقای منتظری معاون اول دادستان کل کشور به همراه فرزند بزرگوار رهبر به ملاقات او رفتند و چفیه آقا را بر گردن او انداختند. آرامشی عمیق همراه با حس احترام و قدردانی از رهبری فرزانه که با این عمل سرباز فداکاری چون او را مورد تفقد قرار داه بود سراسر وجود علی را دربرگرفت و به او نیرویی بخشید تا دوباره برپا خیزد.
وی بار دیگر در بیمارستان ساسان بستری گشت و در این زمان برای روحیه دادن به دیگر جانبازان جشن میلاد حضرت زهرا (س) را به همکاری دوستانش آن‌جا برگزار کرد.
علی که با داشتن مدرک کارشناسی تصادفات در سال ۱۳۸۱ موفق به اخذ مدرک کارشناسی با معدل ۲۴/۱۷ شده بود در سال ۱۳۸۴ در آزمون ورودی کارشناسی رشته حقوق خصوصی با سهمیه آزاد شرکت کرد و موفق به ورود به این مقطع تحصیلی شد. وی برای مدتی به عنوان مشاور دبیر کل و مسئول امور ایثارگران ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری پس از ۲۸ سال کار اجرایی به خدمت‌گذاری حدود ۶۰ هزار نفر از اعضای خانواده این عزیزان مشغول بود.