فوریه 5, 2023

نوبت شما

باشگاه وبلاگ نویسان استان سمنان

محرم” و”رسانه”

نوبت شما به نقل از ” سرو قامتان دامغان  ” نوشت: مارشال مک لوهان –کارشناس کانادایی ارتباطات(1980-1911)- بیش بینی کرده بود که جهان به زودی به دهکده تبدیل خواهد شد.او می گفت: دنیا براثر رشد وسایل ارتباطی و به خصوص نفوذ فرهنگی رادیو، تلویزیون و فیلم…. به دهکده جهانی مبدل می شود.

index

کلمه ده را لغت نامه نویسان، روستا ،قریه و آبادی کوچک در خارج از شهر که دارای چند خانه باشد معنا کردند و دهکده را ده کوچک نامیدند؛.مهم ترین ویژگی دهکده، کوچک بودن آن است ازهر جهت و نظر از جمله ارتباط. مثلا ممکن است کسی در شهر بزرگی زندگی کند که در تمام عمرش عده ای بسیاری او را ندیده باشند ؛ با او حرف نزده باشند ؛ بی اطلاع از خواسته ها ، نگاه ها و نگرش های او باشند ؛ در غم .شادی او شریک نبوده اند….در حالی که در دهکده ،مردم از کوچک ترین مسائل هم دیگر به دلیل کوچک بودن اگاهند….

ما الان در کجا ایستاده ایم ؟ جهان به دهکده تبدیل شده است یا نه؟ آیا در همان لحظه ایجاد خبر- اگر بخواهیم- می توانیم از آخرین خبر های جهان مطلع شویم؟ خبرفرار بن علی و مبارک و یا تجمع مردم در مصر ، امریکا ، اروپا و…..با هزاران هزار فرسخ فاصله را کی مطلع می شویم؟

” رسانه”- رادیو، تلویزیون و فیلم ، اینترنت ….-جهان را به دهکده تبدیل کرده است؛ به طوری که می تواینم بدون در نظر گرفتن فاصله های جغرافیایی به کمک رسانه ها با هم دیگر ارتباط داشته باشیم ؛ گفت و گو کنیم؛ اندیشه هایمان را تبادل کنیم و بر روی افکار هم دیگر تاثیر بگذاریم.

” محرم” نیز یک رسانه است، بسیاری از مداحی های خوب ، روضه خوانی های پر محتوا ، رسانه های عالی هستند برای انتقال فرهنگ عاشورا به مردم خودمان و مردم جهان ، با این رسانه می توان پیام شگفت انگیز حضرت امام حسین (ع)را به گوش انسان هایی که شیفته عدالت ، آزادی، ظلم ستیزی ، انسانیت و معنویت هستند برسانیم و جهان تشنه معنویان را سیراب کنیم.

” رسانه” روی دیگری هم دارد و آن تهدید است؛ آن این است که بر خلاف نقش مثبت آن می تواند اشتباهات ما را هم بازتاب وسیعی بدهد ؛بازتابی که بازگشت نا پذیرخواهد بود….اجرای مراسم قمه زنی، رواج تحریفات عاشورا ، خواندن روضه های بی پشتوانه تاریخی، رواج و پیگیری مداحی های غالی ( غلو آمیز) و بی محتوا همراه با موسیقی های تند و…. که در سال های اخیر در رسانه های گوناگون جهان بازتاب وسیعی می یابد و از آن برای کوبیدن فرهنگ شیعی سوء استفاده می شود . می تواند رسانه کربلا را به تهدیدی علیه آن مبدل کند….

نهضت عاشورا ، حماسه ای بزرگ و بی مانند در تاریخی بشری است ، اگر زینب (س)پیام آن را به گوش مردم شام رساند و آنان را از خواب غفلت بیدار کرد ، امروز رسالت زینبی بر دوش همه ی ماست که کار بزرگ رساندن پیام نهضت عاشورا را – همان گونه که بود و هست- به کمک رسانه ها به گوش همه ی جهانیان برسانیم.

سید ظهیر قادری